Дълговите проблеми: Обратно в Европа
Доходността по италианските и испанските облигации скочи до нови рекорди
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако новините от САЩ, че Конгресът почти сигурно ще одобри вдигането на дълговия таван и така ще се избегне надвисналия до дни фалит, са ви успокоили, сега е времето със съжаление да ви приземим. Фокусът на пазарите отново се върна към Европа и първите сигнали са доста стряскащи.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
30 коментара
Но има ли наистина смисъл сега да се погасяват дългове в Евро- когато левът е прикачен за еврото по силата на Валутния Борд и не може толкова да се разграничаваме от него?
Като се занимават брюкселските зелки с глупости, а не с реалната икономика нака ще стане, ще се върнем в 2009, защо не и в 1999?
Може би трябва да отворят още една война, този път в Сирия та окончателно да си седнат на задника......
До коментар [#1] от "mahito":
Не говоря затова да се погасяват сега, а затова сега да се осигури финансиране за изплащането на главницата на падежа през януари 2013 г. Идеята е, че правителството така или иначе трудно може да осигури средства да изплати 1.6 млрд. лв. със собствени сили и ще трябва да вземе нов заем, с който да изплати старият. Въпросът е дали да го вземе сега или да чака да наближи плащането, с което рискува цялото упражнение тогава да е по-скъпо. Разбира се, може междувременно нещата да цъфнат и да е по-евтино тогава, но шансовете за това не изглеждат особено големи...
Нещо не сте схванали точно положението. Промишленото производство в Европейския съюз няма нищо общо със покачването на лихвите. Просто се се калкулира вероятност за 20% загуби. Един вид ако Италия стигне до положението на Гърция, най-вероя
тно ще трябва да се отпишат 20% дълг. И по тази причина лихвите се вдигат.
До коментар [#3] от "Николай Стоянов":
Ники,
Не е необходимо нищо да взема сега за каквото и да било. Ако иска да се застрахова (хеджира) от по-скъпо финансиране в бъдеще (лихвен риск) може може да направи това чрез откриване на позиции в различни лихвени деривативи.
Поздрави
До коментар [#3] от "Николай Стоянов": Вероятност кредитните пазари да са по добри тогава е 0. Предстоят колапса на Италия, Белгия, Румъния, Унгария и драстично сваляне на рейтинга на Франция, Испания и Латвия.
а за изплащането на облигациите през 2013 година има възможност и самостоятелно, но е необходима ДРАСТИЧНА ПОЛИТИЧЕСКА ВОЛЯ за ускоряване на процеса на приватизация и целево използване на получените средства за изплащане на глобалните облигации. свиване на държавният дълг при запазване на макроикономическата стабилност би довело до НОВО покачване на кредитния рейтинг на България и намаляване на стойността на кредита за българския бизнес.
До коментар [#6] от "Пламен Дерменджиев":
Така е Пламене! Само въпросът е кой ще се навие да ти продаде дериватчетата при тези волатилни пазари и най-вече на каква цена.
До 2013 може левът да е 10 евро кой знае :)
Ники, през 2013 може и да няма евро. А пък даже и да го има, най-вероятно няма да е скъпо както днес. Та какъв е смисълът да си хеджираш плащанията във валута, на която и предстои обезценка?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.