Кой ще спасява спасителите?
Изкупуването на италиански и испански дълг от ЕЦБ създава риск за самата ЕЦБ


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Петъчното решение на S&P да намали рейтинга на САЩ вещаеше тази седмица да започне кошмарно за глобалните финансови пазари. След доста активни телеконферентни разговори през целия уикенд, ЕЦБ извади единственото незабавно налично оръжие, с което може да се тушира пазарната паника, като обеща директно и "активно" да започне да изкупува италиански и испански ДЦК на вторичния пазар.
Решението е противоречиво и рисковано, но поне в първите няколко часа на понеделник имаше ефекта да ограничи спада на европейските индекси (после те се върнаха надолу с по 1-2%). А доходността по десетгодишните италиански и испански облигации се сви с по 70-80 базисни пункта. Сега обаче само времето ще ни покаже колко ще трае тази интервенция и какви ще са последиците й. Самият факт, че решението беше взето "на коляно" и когато ножът опря съвсем до кокала, говори че то далеч не е съвършено, а крие сериозни опасности. Ето някои от тях:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
33 коментара
е как, бат Бойко, естествено ;)
Аз го написах във форума на в-к Дневник. Още малко и единствения "спасител" ще бъде ИНФЛАЦИЯТА. Гответе се!
Просто ЕЦБ няма друг полезен ход засега, ще не ще трябва да тръгне по пътя на Федералният резерв на САЩ и да печата парета.......
йей... пак ше има quantitative easing... :)
Може би е хубаво да се разделят нещата. Ако ЕЦБ купува дълг като си увеличава баланса, т.е. като печата пари, на практика не носи никакъв особен риск. Рискът в този случай е свързан с възможната, а и доста вероятно увеличаване на инфлацията в еврозоната и до известна степен туширане на ръста на еврото. Все пак едно минимално вдигане на очакваната инфлация не е нищо особено като риск. Да припомня че очакванията на публиката за инфлацията в САЩ след действията на ФЕД по печатане пари просто не се сбъднаха.
Ако обаче ЕЦБ не бе започнала покупки на на италиански и испански дълг и пазарите бяха оставени в бетегловен спад, то еврото просто нямаше да съществува като валута след година две. С всичките негативи от това за банковите системи на континента и света. При безконтролен спад на държавните облигации на Италия и прехвърлянето на негативните ефекти от това по света, щяхме да се намираме на прага на най-голямата финансова криза в историята на човечеството.
За щастие ЕЦБ се оказаха на място и не се подадоха на излишна идеология. В момента каквито и негативи да има това тяхно решение те ще са нищо пред негативите ако не бяха направили нищо.
До коментар [#3] от "boby1945":
Или ще ореже социалните помощи. Мързеливците няма да получават по 2 - 3 години помощи за безработни, студентите ще почнат да плащат повече и прочее ... Както направиха в Англия.
В джобовете на хората ще се бърка все по-надълбоко, а думата пенсионер ще символизира само възрастова категория.
Някой знае ли към коя валута е най-подходящо да се обърнем, за да съхраняваме капиталите си? Ако изобщо има такава. : )
До коментар [#7] от "stinger907":
Самата идея да съхраняваш капитали е безсмислена. Дори да ги съхраниш по някакъв начин, демогравския срив ще остави света с много пенсионери и малко работещи. Тогава работещите просто ще искат повече пари, за да свършат работа на пенсионерите и техните "запазени" капитали на практика ще са се обезценили. Парите са дълг, документ, че някой в бъдеще е длъжен да свърши някаква работа за теб. Когато няма кой -> парите не струват нищо.
До коментар [#8] от "Симо":
Прекрасен Отговор! И все пак допускам, че остават едни 10 години до края на монетарната ера. Смятам, че парите не могат да съществуват заради самите себе си, а предишните поколения в САЩ, Англия, Германия, Франция и пр. са си живяли добре на гърбовете на своите наследници.
Иначе питането ми се отнася в по-краткосрочен план.
До коментар [#8] от "Симо":
Браво, чудесно обяснение на парите.
Те са:
1. Общопризнато платежно средство
2. Вещ (предмет) за притежавана стойност.
3. Документ за съхраняване на стойност
Сега остава повече хора да прочетат колко елементарно си обяснил сложно нещо !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.