Ще върнем младите. Ама друг път
Сблъсъкът на една българска студентка в чужбина с родната администрация
Записах се да участвам в младежката среща за доброволчество във Варна. С ведри мисли започнах да се стягам за път, но не знаех, че едно малко нещо, като това да си закупя билет от София до Варна, може да изведе наяве една истина, която отговорните лица в нашата държава често скриват зад лицемерните думи: "Искаме и ще направим така младите хора да се върнат в България", а именно - ние не сме предвидени в повечето закони и наредби.
След като за БДЖ не съм студентка (или с други думи човек, притежаващ студентска книжка от български ВУЗ), аз нямам право да ползвам намаленията, но примерно гражданин на Македония или Сърбия, учещ в България ще има достъп до тези привилегии. Честно или не, преди всичко е в разрез с европейската практика да се стимулира мобилността на населението, а и логиката на лозунга "Да върнем младите".
Провокирана от поредното безумие, се обадих и на агенцията, занимаваща се с издаването на международните карти за студентски намаления ISIC. Оказа се, че до преди около година БДЖ е давала право за намаление само на български граждани, учещи в български ВУЗ, но, след като от ISIC са сезирали Комисията по защита от дискриминация, това се е променило, като са добавили и чуждестранните студенти тук. Така само ние, българските студенти в чужбина, сме изрязани от всички наредби. (Нормативната база зад тези отговори е: БДЖ - Постановление 295 на МС от 20.12.2001 год. и Наредба за превоз на пътници и условия за пътуване с масовия градски транспорт на територията на Столична община от 2008 г).
Звъннах и на столичното бюро по издаване на абонаментни карти за градски транспорт - там отговорът беше, че имам право на намалена карта, само ако ректоратът ми е на територията на Столична община. Така, аз, чийто ректорат е на повече от 5000 км от Столична община, нямам право да ползвам намаление за 3 месеца пътуване в центъра на София в името на гражданската дейност, с която се занимавам. Обадих се и на Комисията по защита от дискриминация, където правният отдел ме посъветва, че това е "казус с потенциал" и аз определено смятам да го развия. Каня и всички български студенти, четящи това, да реагират и да си потърсим правата, за да покажем на българските институции, че нямат право да ни отписват.
Знам, че много хора ще махнат с ръка и ще кажат: "Тази пък, какво се оплаква, че не й дават да си купи по-евтин билет, нали има много пари след като учи в чужбина". Е, не е така, уморих се да обяснявам, че след като уча извън България, това не означава, че родителите ми имат пари, които не знаят как да изхарчат. Напротив, този ми избор и възможност доведоха до големи лишения за моите близки и сериозно ограничиха нещата, които семейството ми може да си позволи. Обидно е, когато ти се отнемат облекчения и привилегии, дадени на хора, полагащи ако не същите, то често и по-лесни усилия, за да бъдат студенти.
А ако оставим на страна чисто прагматичните съображения, раздразнението и обидата бяха отговор на репликата "Ти не си студентка за нас". Ужасно демотивиращо и тъжно е да го чуеш в родната си страна, особено когато в съзнанието си живееш с желанието да направиш нещо за нея, когато си стъпиш на краката. Отблъскващо става, когато си спомниш, че пътуваш с намалени цени почти във всички държави в Европейския съюз, една от тях поема на 100% четири години от висшето ти образование и за една от всички институции в България (Здравната каса) ти все пак си студентка и държавата ти покрива здравните вноски (и това сигурно е право, извоювано с много мъки).
Още по темата
Обречени на трайна липса на "сърдити млади хора"
от Дневник,5 юни 2011Първанов в отговор на Борисов: Ако държавата иска младите да останат, да им осигури работа
от Дневник,18 май 2011"Перник – университетски град!"
от Дневник,12 окт 2010
Проблемите в образованието според учител по български език и литература
4 мар 2014, 25473 прочитания

Идеите, хората, мисленето и тенденциите, които ще променят света и нас според читателите на "Капитал"
30 дек 2013, 35007 прочитания
11 дек 2019, 13962 прочитания
11 дек 2019, 3365 прочитания
11 дек 2019, 2220 прочитания
11 дек 2019, 1782 прочитания
11 дек 2019, 1629 прочитания