

Христос Мурутис

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако днес в Европа някой има фирма, малка, средна или голяма, която тегли непрекъснато заеми и кредити, за да оживее, има бизнес план, но не успява да набави нужните печалби според поставените цели, трупайки непрекъснато дефицити, какво правят заемодателите му? Без да се замислят го карат да фалира. Активите й биват разпродавани от синдик, а фирмаджията се налага да смени професията или започва от началото, натрупал вече една отрицателна кредитна история.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
85 коментара
Думата "справедливост" на финансов и икономически език не съществува. Огромните кредитни пакети, които страните евро-зоната (а не тези от ЕС) дават, имат своята логика. Домино ефекта на банкрутирали, който мимоходом е споменат в статията или икономическите последици от евентуален срив на еврото ще нанесат много по-големи щети на всички, използващи еврото....
Силно мнения...
Не знам дали съм предубеден или не познавам достатъчно гърци, но никога не съм очаквал такава откровенност и признаване на вина от страна на грък.
Съжалявам за стереотипа който имам изграден за гърците, но "вината" за него е взаимна.
Иначе по темата, най-честното решение ще бъде Гърция да бъде оставена да фалира, да напусне Еврозоната и да извърви дългия път на възстановяването който ние заедно с другите източноевропейци вървим вече 20 години.
Разбира се съмнявам че това ще се случи - залогът е изключително голям, фалитът на Лемън Брадърс ще ни се стори като фалит на кварталната бакалия, в сравнение с един фалит на Гърция.
Сравненията използвани с разни фирми и предприемачи ми се виждат неприложими, моралниет норми като справедливост - още по-малко.
Никоя нямаше да подкрепя гърция ако проблемът се свеждаше само до нейния фалит. Въпросът е верижната реакция какво ще доведе след като Х банки се наложи да отпишат Х задължения. Френските и немските банки най-вероятно ще издържат, но някои от гръцките - надали (за справка -the economist имаше примерен сценарии).
Според мен гледната точка, че Европа ви прави услуга е грешна. Европа прави услуга на себе си. Животът е егоизъм - не си мислете,че на някого му пука за фалитът на една страна, която сама си е виновна.
Добро продължение е тази статия в поредицата от г-н Мурутис. И тъй - как ще обяснят на милион и кусур държавни служители, че дремането приключи?
Щото в частния сектор са се научили как да изкарват. И чак толкова няма какво да ги ожалваме, щото производителността на труда в Гърция все още е много по-висока отколкото у нас - особено в сектор като земеделието.
Браво на автора. Много добра статия. И все пак той препоръчва нещо грешно - помощта да дойде отвън.
А Гърция се приема от ЕС като локомотива в региона и страната сама трябва да намери разрешение за проблемите си.
Сама трябва да обяви фалита си ако щете.
Сама да вземе мерките против безконтролното харчене.
Поздравления за смелостта на автора!
Не става ясно как всъщност се осъществява фалит на държава и то член на Еврозоната. Кой е синдикът - представител на кредиторите (западните страни)? Как точно ще се осъществява управлението на фалиралата държава?
А иначе аз имам много добри впечатления от гръцки ЧАСТНИ фирми, действащи в България.
Айде,че много приказки станаха!Да фалира най-после,та да им дойде акъла в главите на надменните гърци!
Комплименти за статията!
До коментар [#7] от "geordgeo":
препоръчвам ти да прочетеш коментар 3 за да разбереш защо не искат да я оставят да фалира. Всеки иска гърците да си получат заслуженото (вкл. и някои гърци, както става ясно от статията), но ако това се случи много други ще го отнесат. Ние също.
Според мен също трябва да фалира. Освен заради справедливостта спрямо други страни, и заради урока, който трябва да получи и който трябва всички да видят. От една страна, твърди се, че фалитът ще доведе до още фалити - Ирландия, Португалия и т.н., и домино ефект, от друга - ако не фалира, това няма ли пък да доведе до някакво чувство за безгранична защитеност за страните от еврозоната и ЕС. А и на нас ни се купонясва, предполагам и на други. Всеки да си търпи последствията, иначе е доста блазнещо да си поживееш като грък, и после нищо да не ти се случи. Ние не сме по-различни и също постоянно симулираме икономическа дейност, а реалния продукт не е много реален - с тази разлика, че източването и смученето не е толкова повсеместно, а се прави от определени лица (т.е. плужеците са по-малко, но затова пък по-дебели), а за останалите - много лошо...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.