Гърция повтаря грешките на България от началото на прехода
Най-качествената част от гръцкото общество напуска страната си, защото не вижда перспектива за бъдещето си


Христос Мурутис

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Авторът
Христос Мурутис е роден в Атина. Завършил е право в Гърция и живее в България от 1999г. Занимава се с управление на инвестиционни фондове в сферата на недвижимите имоти и енергетиката чрез своето дружество Arceland Management. Той е единственият чужденец, пишещ и публикуващ текстове на български език в собствения си блог "Гласувам за България". Текстовете му се публикуват също така и в личния му сайт www.mouroutis.com.Неотдавна, когато Гърция очакваше петата вноска от заема на т.нар. "Тройка" (Европейския съюз, Международния валутен фонд и Централната европейска банка), написах два текста, публикувани в Capital.bg, в които се опитах да обясня причините, довели по мое мнение Гърция, като икономика и държава, до сегашното й положение (вижте свързаните статии вляво).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
31 коментара
Този път съм съгласен с г-н Мурутис, който признава, че Гърция не може да излезе от кризата без чувствително орязване на държавните разходи - нещо, което досега не се случва. В предишната си статия отпреди няколко месеца той твърдеше, че решението е фалит, т.е отписване на значителна част от дълга. Аз смятам, че фалит на Гърция, в резултат на който кредиторите да бъдат принудени да отписват дълг, не би довел до решение, просто защото няма дисциплиниращ ефект. Гърците (и правителството, и обикновените хора) просто ще си кажат - защо да режем разходи, като просто можем да спрем плащанията, а те (кредиторите) ще трябва да отпишат задълженията и да пият студена вода. Ако това се случи, сигналът към другите задлъжнели държави ще е съвсем ясен, и те просто ще направят същото. А тогава светът ще поеме към нова криза с непредвидим изход. Именно поради тази причина фалит на Гърция или друга държава от евро зоната няма как да бъде допуснат. Решението е съгрешилите правителства да режат разходи, ако трябва и до кокал. Прибалтийските републики намалиха заплатите в публичния сектор с 25%, без въобще да са в такова тежко положение като гърците. Щом те могат, могат и другите. Отговорността за това орязване несъмнено ще трябва да поемат политиците, но друг изход просто няма. Стачки, нестачки, това е пътят.
Изключително ми хареса статията и мисленето на г-н Мурутис.
За съжаление предстоят тъмни години/десетилетия пред Гърция, нещо което ще се отрази тежко и на България. Ще има и сериозни външнополитически последствия за стабилноста на балканите и средиземноморието и близкия изток, нещо което се пренебрегва и около което реално липсва дискусия.
аз само не разбрах, на практика "Черната книга" историята на прехода от преди, или от след 1997 има предвид? : ))
От това което пряват в Гърция до момента се вижда, че няма да минат нещата без натиск за промени в държавния сектор от старана на ЕС. Те определено нямат никакво желание да си променят досегашния начин на живот.
За никого не е тайна, че Гърция реално си е фалирала и единствената "пречка" е финансовата подкрепа на Франция и Германия, които са и най-големите кредитори. Над Гърция се упражнява натиск да разпродаде икономиката си докато в същото време печалбите генерирани по време на "социализма" напускат страната, а огромното дългово бреме, което расте с неимоверни темпове ще остане да виси на най-бедните. Подобно развитие имаше и у нас през 90-те. Ако погледнем по-глобално какво се е случило в Гърция - гърците са били "прелъстени" с по-високия стандарт на живот, били са "употребени", а сега предстои да бъдат и "изоставени"!
В този аспект наистина вярвам, че трябва да обявят контролиран фалит, след което служебно правителство да извърши "пострижката" и голямото "реформиране". Важното е да запазят основните си икономически структури, които генерират продукт. За разлика от България, там повечето вече са частни и няма как да бъдат окрадени като у нас. Няма как всичко да се нареже за скрап, няма Мултигруп, няма ДС! Няма масова приватизация (имитация).
Нищо хубаво не ги очаква съседите, но не вярвам никога да стигнат нивото ни от 90те да работят за по 2 долара!
Любопитен анализ на г-н Christos N. Mouroutis за последици от криза в Р. Гърция.
За съжаление за пореден път този автор не отразява истинската причина за днешната стопанска криза – наличие на конкретна гръцка държавна финансова грешка.
Дори лично г-н Christos N. Mouroutis с пълна власт да ръководи Р. Гърция няма да може през 2011 г. да предотврати допълнително развитие на стопанска криза в Р. Гърция, защото същата не е от представени от автора слабости в гръцко държавно управление, а поради наличие на конкретна гръцка държавна финансова грешка, заради която се развиват диспропорции и стопанска криза.
Поради продължаване на световна държавна финансова „Грешка на Джон Лоу” в Р. Гърция (ползване на „Незлатни евро”, при запазен несъвместим с техни качества начин на държавно финансово управление от време със „Златни пари”) гръцките политици не могат да преодолеят стопанска криза в Р. Гърция и каквото и да правят същата се уголемява и (при запазване на този държавен управленски недъг) ще подсигури развитие на европейска хиперинфлация.
Експерти (заедно с ръководство на Европейски съюз) допускат неправилност с мълчаливо съгласие, че промяната на парите на „Незлатни евро” (вместо „Златни пари”) не изисква (в съответствие с качества на „Незлатни евро”) усъвършенстване на функционална структура на гръцкото държавно финансово управление от време със „Златни пари”.
Резултати от изследвания доказват (и същите се потвърждават в живота), че при условия на „Незлатни евро” - запазването в Р. Гърция на стара (от времето със „Златни пари”) функционална структура на гръцко държавно финансово управление е обстоятелството, което заражда и развива диспропорции и стопанска криза в Р. Гърция, защото тази стара функционална структура на държавно финансово управление от време със „Златни пари” е НЕГОДНА ЗА ПОЛЗВАНЕ при нови условия с „Незлатни пари”.
Възможното успешно спасение на Р. Гърция от стопанска криза през 2011 г. е прекратяване на държавната финансова „Грешка на Джон Лоу” в тази страна, след което ще е налична употреба на „Незлатни евро” при условия на усъвършенствано и адекватно на тях гръцко държавно финансово управление.
Абе, Капитал, сложете един филтър да скрива мнения с "Джон Лоу", че ще си счупя монитора някой ден без да искам!
Пресилва нещата съседа, яко, първо обективно не Гърция е в "опасност" а банките кредитори, вече ги подбраха рейтинговите агенции, второ 50% данък печалба нищо не значи за частно предприятие, щото всеки мало, малски грамотен счетоводител, може да води счетоводството с печалбо 0.01% колкото да не е на загуба, трето съкращаването от раз на 300 000 чиновници, каквото и да разбира автора, значи изваждане от вътрешното потребление на стоки, произведени основно в Гърция, на около 1 млн. консуматори. При страна с население 11 млн това ще е пълна катастрофа.....
Решението е в отписване на дълговете към неразумните банки кредитори до платимо от днешна Гърция ниво, например отписване на 80% от дълга, друг път да мислят, а не наливане на парета на данъкоплатците ей така........ за тоз дето клати гората....
До коментар [#7] от "krasi_kara":
Здравейте krasi_kara,
За ситуацията в Р. Гърция са възможни две тези:
1. Сегашното (наследено от време на „Златни пари”) държавно финансово управление на Р. Гърция съответства на качества на ползвано „Незлатно евро”.
и
2. Сегашното (наследено от време на „Златни пари”) държавно финансово управление на Р. Гърция НЕ СЪОТВЕТСТВА на качества на ползвано „Незлатно евро”.
Именно поради наличие на обстоятелства от теза №2 е налична особено важната причина за стопанска криза и стопанската криза в Р. Гърция не може да бъде успешно продоляна доката не е налично съотвествие на Държавното финансово управление на Р. Гърция спрямо качества на ползвано „Незлатно евро”.
Защо се дразните от истината и не искате тя да бъде известна?
Ако не сте съгласни, моля представете Ваша защита на теза №1 или такава, която някой, някога е правил.
За Ваше сведение мога да Ви уверя, че досега нямаше налични изследвания за полезна структура на съответно държавно финансово управление според ползвани „Златни” или „Незлатни пари” и знанията, които Ви се представят, че сегашното (наследено от време на „Златни пари”) държавно финансово управление на Р. Гърция НЕ СЪОТВЕТСТВА на качества на ползвано „Незлатно евро” е световна новост.
С поздрави,
Иван Митев
До Иван Митев- престанете да повтаряте под всяка статия свързана с икономическа криза, било то в Европа, Америка, Азия, луната... и т.н., едно и също. Ставате досаден на останалите читатели, ако нещата само бяха толкова прости!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.