Вземете думата на Гърция*
Размисли на един грък след решението за опрощаване на 50% от дълговете на страната му


Христос Мурутис

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Авторът
Христос Мурутис е роден в Атина. Завършил е право в Гърция и живее в България от 1999 г. Занимава се с управление на инвестиционни фондове в сферата на недвижимите имоти и енергетиката чрез своето дружество Arceland Management. Той е единственият чужденец, пишещ и публикуващ текстове на български език в собствения си блог "Гласувам за България" (www.bgnow.eu). Текстовете му се публикуват също така и в личния му сайт www.mouroutis.com.През последните дни се случи нещо абсолютно необичайно за еврозоната – беше взето решение за фалита на една държава от Еврозоната, на Гърция, чрез отписването на голяма част от нейния държавен дълг на стойност от 100 милиарда евро, който държаха банките. Въпреки че беше споменато, че намаляването на дълга е в размер на 50%, в действителност тези 50% са дълг, притежаван от частни лица, т.е. банки, фирми и пенсионни фондове по целия свят.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
0това е мнение на човек, работещ в частния сектор, който сам се поти за изкараните от него пари, недолюбва чиновниците, държавата и мурафетите и.
Повод и за нас да се замислим относно нашите чиновници. Не са ли множко? Не са ли им високи заплатите? Не са ли големи отпуските(30-36 дена)? Заработват ли ги? Понесаха ли част от кризата? Съкращения имаше ли? Понижения на заплатите имаше ли?
Щото ние, в частния сектор, и доходи загубихме, и бизнес загубихме, и харчовете си съкратихме, отпуски никога сме нямали. А БВП го създаваме ние, не марсианците. Независимо дали сме в бялата или в сивата, все го създаваме.
До 1
Абсолютно точно! Те май и осигуровки не плащат, пък и пари за дрехи им даваха периодично. Работя в частния сектор от 12 години, коледни не съм видяла, пари за дрехи - абсурд, платен отпуск - 20 дни и т.н. От четири години насам, заплатите ни летят надолу, а те реват, че нямат 13-та заплата и няма увеличение. Така беше и в Гърция. Едномилионната армия държавни служители, получаваше в пъти повече, от работещите в частния сектор.
Статията е добра ! Само една критика имам към автора - когато човек или институция (банка , фонд и т.н.) инвестира парите си или привлечените от тях пари (от вложители) , то това трябва да се прави разумно . В случая с гръцкия дълг вина имат и инвеститорите (банките) , защо са инвестирали милиарди в дългови ценни книжа на държава със стремглаво нарастваща задлъжнялост и манипулирани данни за състоянието на икономиката ? Нима банките не са постъпили неразумно не обръщащи внимание на икономическите показатели (по-скоро манипулации)на Гърция? Всеки трябва да си плати своята цена , но да наистина "подстрижката" е пладнешки обир за инвеститорите , но е наказание за безотговорността им !
тия дни се опитвах да обясня на майка ми и на баба ми защо германци и французи така се борят да опрощават и да "помагат" на Гърция - те просто помагат на себе си и на еврозоната като цяло, ако не бяха като скачени съдове, гърците щяха да се оправят както могат...
Кризата в Гърция е поради конкретна тяхна държавна финансова грешка, поради която гръцкото държавно финансово управление (ДФУ) е НЕГОДНО за стопанство с евро.
До 24 часа време след преустановяване на тази държавна финансова "Грешка на Джон Лоу" в Гърция (т. е. при условия на усъвършенствано гръцко ДФУ, което да е ГОДНО за стопанство с евро) – кризата в Гърция ще е премахната.
До коментар [#5] от "Иван Митев":
Мисля че 90% от коментарите ти са чисто и просто спам. Поведението ти се описва като "свръхценностно" с болезнена фиксация и натрапчива идея. Всеки вещ в психиятрията ще ти обясни че състоянието ти е гранично, с тенденция към "другата страна".
Вземи напиши книга от 500 страници, с поне 30-кратно споменаване на любимата ти грешка на всяка шибана страница, белким мирясаш. Разбрахме че не си съгласен с устройството на този свят и любимият ти Лоу е превзел ежедневието ти, но имай малко уважение към хората! Пробвай и с антидепресанти, понякога помагат.
[quote#666:"Публикация"]Док олко е справедливо да се опрощават задълженията на една страна, управлявана много лошо от дълги години с непрекъснати дефицити и представяща фалшиви статистически данни, създавайки по този начин един "изкуствен рай" за голяма група свои граждани, които се възползваха от изгодите на една такава политика? [/quote]
Харесва ми как е написано, браво на автора...
До коментар [#6] от "misho73":
Здравейте misho73,
темата за дискусия е свързана с кризата в Гърция и съответно с две кратки изречения представих причината за тази криза и необходимост от нейно прекратяване.
Кое за Вас е спам?
Само е въпрос на време и ще се уверите, че в бъдеще хората ще се смеят на наличието на разкритата 295 годишна световна държавна финансова „Грешка на Джон Лоу”, която сега толкова много изненадва и най-добрите специалисти и ражда Ваше възмущение.
Реално дискусията за наличието на „Грешката на Джон Лоу” по същност не се различава по сложност от предишна световна дискусия „Дали земята е плоска или кълбовидна?”.
В живота често процесите се повтарят и днес аз съм в роля на този, който първи в света е казал, че земята не е плоска, а има кълбовидна форма и съответно знаещи и убедени в „знанията си за плоскост на земята” се присмиват и пренебрегват разкритите новости.
С поздрави,
Иван Митев
На гърците определено им трябва валутен борд - не за 5 или 10 години, а дотогава, докато не се оправят.
Скоро ми се наложи да обяснявам на колеги тук в Португалия каква е разликата между България и Гърция. За тях по принцип всичко което е "от изток" е априори лошо и подозрително. Гърция (донякъде и Турция заради туризма) досега правеха някакво изключение, но сега вече и те са в същия кюп. Опитвах се да обясня, че за нас дълги години беше непонятно как в една държава която практически няма почти нищо функциониращо поне на средно-европейско ниво, почти никаква сериозна промишленост, селско стопанство което живее само на базата на европейските субсидии, огромна армия държавни хрантутници, безкрайни сиести и единствено един туризъм (колкото и да е дълъг сезона) е възможно да има такъв висок, поне спрямо нашия хал, стандарт?! И че ето на, балонът накрая се спука и на комшиите им лъснаха вересиите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.