Натиск по учебник
Идеята на ВСС да проверява защо делото "Наглите" е отложено е опасно и вредно начинание
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Висшият съдебен съвет (ВСС) разпространи едно кратко съобщение вчера. От него разбираме, че комисията към съвета, която наблюдава "делата с висок обществен интерес" е взела решение да се срещне със "съдиите от 7-ми наказателен състав на СГС с докладчик съдия Виолета Магдалинчева, разглеждащи делото срещу «Наглите»." На тази среща ще бъдат "обсъдени причините за отлагане на делото още на първото заседание, както и мерките, които съставът възнамерява да предприеме за осигуряване на ритмичността на хода му."
Тази практика на правителството на съдебната власт е опасен прецедент и сама по себе си представлява вмешателство в работата на независимия съд. Това е и поредният пример за двойния подход на ВСС, който прикрива нарушения на послушните магистрати, а преследва тези, които правят всичко възможно да прилагат добросъвестно закона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Без съмнение Пламен Стоилов е неадекватен.
А дори инспекторите към Инспектората нямат право да засягат независимостта на съдиите при осъществяването на техните функции /чл. 132а., ал. 6. от Конституцията/, какво остава за някаква измислена комисия. Мерки щели да предлагат...
И какво става с делото, ако на следващото заседание пак една седмица преди него друг адвокат е зает? При 9 подсъдими и не знам си колко адвоката, колко време ще се точи?
Нали си знаем законите и познаваме законотворците си. Хвала...След няколко години процес няма да има нито един виновен. Жалко за нечии усилия. Накрая вероятно от ЕС ще ни наложат истински закони, по които най-после да има виновни...Нашите закони (доказано многократно вече) хващат само кокошкари...
Не можах да дочета тейста - много ряЕдин въпрос - някой
Sorry - Исках да кажа, че всичко описано е толкова пошло, че не можах да дочета текста, макар че много рядко ми се е случва това.
" Веднага след като новината за връщането на делото стана факт, лично градският прокурор на София Николай Кокинов свика пресконференция, за да обясни, че липсващото постановление е било изпаднало от папките по делото и че е въпрос на няколко седмици делото отново да влезе в съда. Тогава той каза още, че ще започне проверка, за да се установят виновните лица за "изпадането" на документите от делото..."
Само от този текст става пределно ясно що за субект е този Кокинов и че докато не бъде изритан той и такива като него - а не да бъдат инсталирани на важни позиции, България бял ден няма да види. А това дори не е ппрестъпление(а)то(а), които се визират в статията...
Което ме навежда на един съвсем искрен въпрос - Някой от читателите тук да познава поне един, ПОНЕ ЕДИН съдия, прокурор или следовател, който да е наистина свестен? И като казвам свестен, имам предвид не да е "приятелче", да си пият заедно, да са съседи, да си "имат приказката", да имат общи хобита и интереси (каквото и да значи това), или пр. А просто да си върпи професионално работата, да не се подава на "влияния" и корупция, начинът на живот да не надхвърля далеч законните му доходи и ... да е вкарал (участвал) във вкарването поне на някой по-голям престъпник зад решетките за по-дълго?
Смях, по-добре да се самоизбиват.
До коментар [#5] от "info111":
И какво трябва да внуши въпросът? Че не съществува свестен съдия, прокурор или следовател? Че всички са серсеми? Вие очевидно нямате идея, например, че 2/3 от съдиите не се занимават с наказателно право, т.е. с престъпници, а с далеч по прозаични неща, които също трябва някой да свърши. Аман от неграмотни разбирачи и критици.
Поздравления за г-н Босев. Пореден много стойностен текст. Беше удоволствие да се чете.
До коментар [#7] от "sersem":
Да се поясня, серсем. Аз не казвам, че няма такива. Аз, като човек, който се осведомявам за България предимно от медиите, но с отвратителни лични впечатления от съдебната система на България от преди години и от това, което казват хората, просто зададох въпрос. Като очаквах евентуално някой да отговори положително, за да задам и следващия си, всъщноист по-важния:
"Как свестен човек от тази система - било той прокурор, съдия или следовател, решава изключително сериозния и неизбежен конфликт да работи с подобни измекяри (особено ако са им шефове), и да изпълнява своите професионални задължения качествено и в интерес на обществото и професионалните изисквания? И лесен ли е избора между изискванията на заеманата му длъжност и повелята на закона, в който се е клел да служи, и "професионалната колегиалност" или наложените практики за растеж и кариера в тази система? И каква е цената на ежедневното "затваряне на очите пред очевадното", което вече дори и децата знаят за корумпираността и съпричастността на виднои магистрати към организираната престъпност на определени висши магистрати?
Като си толкова ербап, отговори ми ти? Как колеги на въпросните особи работят с тях - и остават "професионалисти"?
Как ти лично приемаш обяснение на градски прокурор на София, че дело било отложено, защото на прокурорите "постановлението им било изпаднало от папките" и че сега пък "започвала проверка, за да се установят виновните лица за "изпадането" на документите от делото"?
Добре, аз нищо не разбирам - признавам си, не че съм сигурен че искам нещо да разбирам от онова, което не знам защо в България наричат с пародийното име "правосъдие", обаче може ли някой от онези 2/3 от свестните, или ти, серсем, да ми обясниш как би окачествил само тази (гореописаната) от вече хилядите невероятни простотии и евтини трикове и инфантилни обяснения, които дори и дете от детската градина няма да приеме, само и само да се провали и/или забави поредното дело срещу престъпници?
Благодаря предварително за отговорите ти, та да мога и аз да разбера
До коментар [#7] от "sersem":
Да допълня - Нищо не внушавам с въпросът ми - не търси под вола теле!
Просто питам - не претендирам да съм разбирач на българ5ската т.н. "правосъдна система" защо един свестен човек и професионалист, уважаван и себеужававащ се, без да е взел земя на морето и да е построил прогимназия или хотел, без той или близки и роднини да са много успешни бизнесмени, без да кара много скъпа кола и да притежава ...найсе имота и апартамета, без да получава хиляда, а да харчи десте хиляди на месец,... - той и семейството му,...не ни обясни ТОЙ КАКВО МИСЛИ ЗА ПРОКУРОРИТЕ, КОИТО "СИ ГУБЯТ ПОСТАНОВЛЕНИЕТО ПО ОБВИНЕНИЕТО ОТ ПАПКАТА ПРЕДИ ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМО (или каквото и да е) ДЕЛО И КАКВО МУ Е МНЕНИЕТО ЗА ТАЗИ ПРОКУРОРИ И ШЕФА ИМ? И имат ли място подобни хора в една истинска правосъдна система?
Ами ако Кокинов възложи проверка за този "изпаднал" от папката толкова важен за обвинението и делото лист на други прокурори, които - след като работят, да речем 2-3 седмици вземат да излязат в отпуск, пък после се поразболеят. Пък после вземат да напуснат и отидат да работят - да речем - в някой от бизнесите на обвиняемите, или техни роднини и близки. И бъдат назначени нови прокурори да търсят това пусто листче, а те пък искат нови 2-3 месеца, за да се запознаят с работата на колегите им,...?
Или ще ми кажеш, че това не се е случвало и не може да се случи в една правосъдна система в нормална държава? Защото - ако го кажвш, аз напълно ще се съглася с тебе. Но над 90% от българите (без съдиите, пркурорите, следователите, техните близки, роднини и приятели - т.е. разледваните и обвиняемите и техните близки, роднни и приятели,...) ЩЕ ИМАТ ПО-ОСОБЕНО МНЕНИЕ И КОМЕНТАР, КОЙТО ВСЕКИ ОТ НАС ОТЛИЧНО ЗНАЕ!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход