Съюзът на съдиите поиска оставката на ВСС
Трябва смяна на модела, в противен случай безпринципното кадруване ще продължи
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Най-голямата магистратска организация в България - Съюзът на съдиите (ССБ) призова в отворено писмо членовете на ВСС да подадат оставки и да се започне дебат върху модела за управление в съдебната система. Писмото е адресирано до ВСС, министъра на правосъдието, председателя на парламента и председателя на правната комисия. Писмото им беше подкрепено и от неправителствените организации "Български институт за правни инициативи" и "Риск Монитор".
Ето и целият текст на писмото:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Симулиране на дейност. Стояха стояха, та се сетиха. Искат запазване на статуквото. Просто им припари под д-тата и решиха да се обадят, иначе 20 години си траят.
Поне така си мисля. Ще се зарадвам, ако съм в грешка.
Ако толкова много искат промяна, нека ВСС да се разпусне, но и всички съдии да преминат през нови конкурси за назначаване и това да се прави на всеки 5 години.
По-добре късно отколкото никога ! Надявам се тези, до които е адресирано писмото да са събрали вътрешни сили и да са събудили спящото си достойнство и да го прочетат.Много точно са поставени проблемите на ВСС в писмото и ще бъде жалко да остане само худ.литература за нас, гражданите :)
До коментар [#2] от "Velislav":
Съгласен съм, но бих искал да има и нови правила за редовите съдии - например, ако за 2 години по-горна инстанция им промени отсъжданета в 3 дела, да се връщат в първи клас. Също да има правила и за отлагане на дела.
ССБ е абревиатурата на Съюза на слепите в България. В никакъв случай не правя паралел, защото там работят много достойни хора, които уважавам. Но все пак, понеже и Темида уж е с вързани очи, може би съдиите биха могли да научат много от тях... какво е честен труд без мрънкане, без претенции, без държавни бюджети, встрани от вниманието на обществото...
Публикувано през m.capital.bg
За пореден път хората от ръководните органи на съдебната система показват колко са неадекватни и зависими. Почти от началото на прехода във всички доклади на най-различни европейски комисии се говори за неефективна съдебна система част от констатациите са цитирани и в писмото по горе. Но защо чак сега и точно сега се праща това писмо. За мен, просто защото се нарушава статуквото. Преди се занаеше за кой работи и за кой не съдебната система и на никой не му дремеше кой какво пише и какво ще последва за България. Ако хората адресирали това писмо бяха на 10 % толкова професионалисти и толкова принципни каквито претенции заявяват в него съдебната система щеше да е в пъти по ефективна.
Жалки сте господа магистрати, много жалки.
Няма да коментирам изпращачите на писмото .. само да каже, че на ВСС-то ще им накривите ..
Аз съм леко изненадан от това писмо. Приятно, да си призная!
Ако все пак някой му обърне внимание, може да се превърне в първата крачка към една положителна реформа в съдебната система.
Не трябва да реагираме прибързано, а да помислим всички заедно на една обществена дискусия какво да се промени и как точно.
Ние всички сме членове на това общество, а то се движи със скоростта на най-бавната част от него. Днес това съдебната система, утре може да бъде някоя друга сфера.
Нека не се дистанцираме и да положим основите на една градивна дискусия!
винаги е приятно, когато една организация заеме принципна позиция, с колкото и било до сега закъснение. ако борисов искаше да си вдигне рейтинга, той би трябвало да се заеме с казуса и да слуша по-малко милиционерските идеи за съдебна власт. пожелвам това писмо да отвори дебата за това каква съдебна власт искаме и как да го постигнем.
Оптимален ефект би имало ако писмото беше само следния текст:
"...призоваваме членовете на Висшия съдебен съвет да подадат оставки. Връщането им към изпълнение на магистратските им или други юридически функции не би причинило по-неблагоприятни последици от създадената понастоящем угроза за авторитета на цялата съдебна власт. Упражняването на основната юридическа професия е тежка отговорност, но безпринципното "кадруване", което ще продължи, е несравнимо по-опасно – разрушава независимостта на съда "отвътре" и неизбежно поставя под въпрос върховенството на закона."
Но все пак браво - това е правилната посока!
Посочете ми съдия, който за 10 години да не е придобил поне 2 имота, а ако сложим и роднините - поне 6 ;) НО недейте смята доходите .. че работата ще стане сложна ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход