Прокурор в нужда се познава
Как беше смачкано разследването срещу председателя на Хасковския окръжен съд
Документ
Документ
Документ
Преди няколко седмици, заедно с колегите от "Правен свят", поискахме от Софийска градска прокуратура достъп до мотивите с които прокурорът Георги Тафров е отказал да започне разследване срещу председателя на Хасковския окръжен съд Росен Русев за длъжностни престъпления. Така разбрахме, че постановлението на прокурор Тафров няма мотиви - факт, който е достатъчен сам за себе си, за да придобием представа за вътрешното убеждение на прокурора, че Русев действително не е извършил никакво престъпление.
По време на проверката прокурорът от ВКП установява, че действително Русев е използвал служебният автомобил за лични пътувания и е напускал България в работно време. Официалното обяснение на председателя на Хасковския окръжен съд е, че той е посещавал граничните пунктове в района на съда - КПП Капитан Петко (на границата с Гърция) и КПП Капитан Андреево (на границата с Турция). Не е ясно обаче защо е ходил до Калотина и Дунав-Мост. Нито пък защо му е изобщо на съдия да излиза от съдебната палата по служба и не във връзка с конкретно дело.
Фактите за пътуванията на Русев със служебната шкода не подлежат на съмнение, защото са събрани от информационната система на гранична полиция. Тъкмо поради това дори ВСС, които могат в зависимостта от тежестта на нарушението, да наложат дисциплинарно наказание или СГП да се държат така все едно не съществуват, те не могат да се скрият.
През пролетта Васил Миков изпраща доклада до председателя на Пловдивския апелативен съд (който може да наложи наказание), до Висшия съдебен съвет (който следва да образува дисциплинарно производство) и до Софийска градска прокуратура (която разследва престъпления извършени от магистрати). Опитът на ВКП проверката срещу Русев да продължи удря на камък.
От ВСС отклоняват писмото на инспектората с хитър чиновнически ход. Вместо да приемат, че докладът е основание да се самосезират и да извършат собствена проверка, от съвета формално приемат, че че върховните прокурори не могат да предлагат някой за дисциплинарно наказание и им връщат сигнала. Тази хитрост е безпрецедентна и е за избрани. По пътя на логиката, проверката е трябвало да отиде в Етичната комисия, която се председателства от Цони Цонев. Малка подробност е, че името на Цонев беше до това на Росен Русев в списък с юристи и магистрати, членове на масонска ложа, публикуван от сайта bivol.bg. Дали Цонев е пренебрегнал доклада на ВКП заради евентуалното "братство" с Русев знаят само двамата. ВСС не отговори на зададените от "Капитал" въпроси.
Сходна съдба има и проверката в СГП - до миналата седмица, единствената официална информация беше, че тя е прекратена и няма да се образува разследване. Прокурорът по делото - Георги Тафров отказа да разкрие мотивите си публично. Затова използвахме закона за достъп до обществена информация за да получим постановлението му и така разбрахме, че то всъщност няма никакви мотиви. Дългото страница и половина постановление прави анализ на магистратския имунитет като такъв. Но прокурор Тафров, въобще не намира за необходимо да се произнесе по събраната от ВКП информация, че Русев е използвал служебния автомобил за неслужебни пътувания. В постановлението липсва дори констатиране, че такива данни са били събирани.
По информация на "Капитал" миналата седмица Софийска апелативна прокуратура е започнала проверка по законността на постановлението на Георги Тафров. А междувременно, Росен Русев се кандидатира за втори мандат като председател на Хасковския окръжен съд. И никой няма да бъде изненадан, ако ВСС си затвори очите и му даде още един шанс. Както вече веднъж и отново без друг аналог в практиката си ВСС му даде шанс да се подготви по-добре за устното представяне при безрезултатното му кандидатстване за шеф на Специализирания апелатативен съд.
Още по темата
Прокурорът, който не преклони глава пред началника
Със смъртта на Васил Миков си отива един последните представители на откритата съпротива в държавното управление
5 сеп 2019Автомобилите с кожени и подгряващи седалки за ВСС ще са "Шкода"
Единственият класиран кандидат е "Еуратек ауто" с оферта за 2.35 млн. лв. за 50 автомобила
7 авг 2018Как съдебната система не намери своя Mr. Clean
Какво (не) направи подалият оставка председател на Етичната комисия Цони Цонев
23 мар 2012Кандидатите за съдебни инспектори са част от проблема на съдебната система, не и от решението му
16 дек 2011Специализираните съдебни институции едва ли ще заработят скоро
Голяма част от местата в новите съдилища и прокуратури не бяха заети
29 сеп 2011Независимост всяка тука оставете
Защо не трябва да има тайни сдружения в съдебната система
9 сеп 2011И следващият скандал с ВСС ще е в... четвъртък
Кадровиците на Темида ще избират спорни кандидатури за специализираните съдебни институции
28 юни 2011Човек на Красьо Черния и приближен на Филчев ще подбират специализираните прокурори
23 юни 2011Съдебната система е в кома. За да излезе от нея, ВСС трябва да бъде конституиран по нов начин
10 юни 2011
СГС задължи Столичната община да предприеме конкретни мерки за чист въздух; Адвокатурата срещу проект за промени при административното наказване
15 юли 2019, 5498 прочитания

Съдиите от ВАС питат Конституционния съд задължително ли е да се мотивират всички актове; Чакани промени в съдебния закон; Още по темата за "тримата големи"
8 юли 2019, 5181 прочитания
11 дек 2019, 15478 прочитания
11 дек 2019, 4665 прочитания
11 дек 2019, 1930 прочитания
11 дек 2019, 1650 прочитания
11 дек 2019, 1227 прочитания
Сърпът, чукът и червената звезда не могат да бъдат търговски марки в съюза