Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Първа точка в дневния ред на парламента за утре са промените в Закона за съдебната власт. Най-невралгичната точка в тях са промените, които уреждат начина по който ще се конституира следващият Висш съдебен съвет. Промените действително засилват прозрачността на избора (като записват като за идиоти стъпки, които би следвало да са част от базовия демократичен рефлекс), но съвсем уместно бяха определени като козметични и от магистратската общност и от неправителствения сектор.
Въпреки многократните (пет на брой) призиви на Европейската комисия нито правителството, нито парламента не намериха за необходимо да въведат това, за което и редовите магистрати настояват - пряк избор на членовете от магистратската квота. А това не е никак трудно начинание - примерът е Румъния.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Съдейки по мандата на г-н Борис Велчев, длъжността главен прокурор е доста бутафорна. Това ми усещане ще се превърне в убеденост, ако г-жа вицепрезидентътПопова прелети от президентството в главна прокуратура, както се говори.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.