Когато на етикета пише "Намалява холестерола"
Какви са правилата за хранителните и здравните претенции за храните в Европейската общност


Десислава Гълъбова

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Все повече храни в рамките на Европейската общност претендират за специфични свойства, обявени на етикетите и в рекламните съобщения чрез хранителни и/или здравни претенции от типа "Без добавени захари", "Без съдържание на мазнини", "Намалява холестерола" и т.н.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Добре изглежда написано, ама на практика... Сигурен съм, че по-голямата част от градското население не знае какво яде, а това, което се съдържа в продуктите се нарича търговска тайна...
Изглежда това трябва да бъде нещо между репортаж и научно-популярна статия. Следващия път обаче не вземайте адвокат да я пише, не че не е вярно, но има доста по-интересни неща при етикетирането, а и могат да се обяснят на нормален език :)
Опитвам се да си представя как заедно с баркод, грамаж, срок на годност, страна производител и все пак някаква търговска марка, *********** ***********
би се събрал върху една дъвка надписът:
**************************************************
"Дъвката без захар спомага за намаляване на деминерализацията на зъбите. Деминерализацията на зъбите е рисков фактор за развитието на зъбен кариес. Благотворният ефект се получава при дъвчене на 2-3 g дъвка без захар в продължение на 20 минути поне три пъти на ден след хранене."
**************************************************
Поздравления - най-сетне нещо сериозно и основано на солидна основа! Може да се желае още за олекотяване на стила, но като се има предвид неразбираемия юридически ЖАРГОН - защото той в никакъв случай не може да се нарече език! - то авторката се е справила чудесно. Опростачваният с години ( и то съвсем съзнателно от управляващите!) българин има нужда от непрекъснато ограмотяване. Защото всемогъщото Гугле колкото помага, толкова може и да попречи и да шашне някого с евентуална опасност от някое вещество...Пример: пишеш ФЛУОР, ужасяваш се от свойствата му,и решаваш, че пастата за зъби е опасна, ако го съдържа!
Средноинтелигентните хора много добре знаят кое намалява холестерола например. Трябва да си идиот да вярваш на всички реклами и етикети. Аз не вярвам ,че с новия локтайд могат да те залепят за тавана с краката надолу. На етикета пише , че маргарина не съдържа холестерол... Холестеролът се намалява с пектин например или зелени биоябълки... Безкрайните изисквания и регулации оскъпяват продукцията. Напълно достатъчно е да пише всичко което съдържа. Ако си малоумен и вярваш , че активия с плодове е някакъв полезен продукт и ти помага на стомаха си е лично твой проблем.
[quote#5:"vloti"]Ако си малоумен и вярваш , че активия с плодове е някакъв полезен продукт и ти помага на стомаха си е лично твой проблем. [/quote]
Един виц:
- Татеее, откъде идват всичките тия бактерии, дето Доместос ги убива?
- От Активията на майка ти, сине
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.