Някои размисли, породени от исканията на протестите
Искането за нова конституция е същото, като да искаме да купим нов калъф за цигулка, защото инструментът е счупен


Александър Кашъмов

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Покрай събитията от последните дни се поставиха, или появиха няколко важни въпроси. Някои се отнасят до достъпа до обществена информация, други въпроси са по общи –правни, устройствени и принципни.
1. Продължава да се коментира, че договорите в сферата на енергетиката не са достъпни. Това не е съвсем така – относително голямо количество документи, в това число договори и споразумения /по правното си естество това са договори/, доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция и други са достъпни в интернет страницата на Народното събрание.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
94 коментара
Изключително вярна статия, браво за бързата реакция!
Според "един" от протестиращите (пред Дарик) - не може да се обезглави нещо което няма глава. Поради липсата на "глава", протестите няма да имат успех. Изходи: 1. Служебен кабинет и дясно правителство. Но т.к. Герб не може да има мнозинство, ние от синята коалиция не харесваме милиционерите и Пръмова, а те не харесват нашите лидери, то решението е пределно ясно - дясно правителство, без горните лидери, подкрепено от техните парламентарни групи! 2. Служебното - ако се справя добре и страната не се клати, продължава и след изборите...? 3. Комунисти, ДС-турци и националисти. 4. Няма.
Съгласен съм напълно с казаното. Конституцията ни е съвсем добра. В момента се оказва пълно със " специалисти" които нищо не разбират от право, а и икономика. Всички в съвременния свят е право и икономика. Договорите са публични, но разни народни трибуни със съмнително образование и възможности, коментират, че ги няма. Анексите обикновено на тайни, а там са важните цифри.
Правилно го е написал човека. Нерде Ямбол нерде Стамбол е искането за ново ВНС и нова конституция днес.
Ще се яви пак някой хитрец като Гиньо Ганев (а той е и умен и хитър и яко подготвен) и пак с аплаузи ще приемат нова конституция с "независима съдебна власт", която ще се окаже зависима от паретата....
А проблемът в цената на тока, парното и водата на "народа", е просто в малко повече прозрачност и задълбочаване на сегашната дейност на ДКВЕР, напълно в рамките на Закона за енергетика.
Аз не искам парламентарна република. Искам президентска. Трябва ли нова Конституция- Оооо, да, трябва!
Според мен с един референдум. Може да се свали гнева на народа.
1. По-малко депутати
2. Пълна ревизия на договорите в енергетиката.
3. Намаляне на подписите нужни за свикване на референдум.
4. Намаляне на броя на хората нужни референдума да се приеме.
Добре се напомня, че чакаме разкриването на досиетата на най-важната група: кредитните милионери и управителите на фалирали банки
Г-н Кашъмов, проблемът не е в цитираните от Вас членове от Конституцията. Подлежи на изменение например (според мен, а предполагам и според други граждани) чл.63 от т.нар. Върховен закон на Република България - за броя на народните представители. Предвид на непродуктивността им, бройката следва да се занижи. А какво ще кажете за чл.67 (1) - че народните представители представляват своите избиратели, но и целия народ... Какво точно представляват тези хора? Как точно представляват МЕН самият?! И представители ли трябва да се наричат всъщност? Сигурно може да се посочат и други примери. Аз не съм юрист, отворих съвсем напосоки Глава III от Конституцията, озаглавена "Народно събрание". Та това е на първо четене...
" Искаме ли България да не е република с парламентарно управление /чл.1/, да не е правова държава /чл.4/, да няма равенство на всички пред закона /чл.6/..."......................Основ полагаща статия .
А иначе, записано е в конституцията , искаме да го има и в живота , но го няма .
Изходът предлаган от улицата , във вид на смяна на конституцията , за всеки случай , без конкретика , не виждам с какво може да помогне . Но може да ни отпрати от девета глуха в 89 . И за някои , това ще е нирвана.
Ако питате някой от протестиращите кой е Кашъмов и с какво се занимава, ще разберете че протестите са класически бунт на градската беднота. В БГ има доста НПО които се занимават с доста смислени неща и като цяло, държавата има необходимия потенциал за нормално функциониране на демокрацията. Но това не решава въпроса с бедността. Та сега въпросът е следния - ще позволим ли на шепа лумпенизирани кресльовци да подменят дневния ред на държавата. А той е много прост:
1. Политическа и макроикономическа стабилност.
2. Смислена реформа в съдебната система.
3. Инфраструктура и добро усвояване на ОП.
4. Драстично подобряване на образованието.
5. Мерки, свързани с демографския колапс, в т.ч. облекчаване и насърчение на имиграцията, особено на хора с българско потекло.
-----
Протестиращите на практика не припознават горните приоритети, даже с някои точки са в пълно противоречие, като пример т.1. Ето защо, колкото и да са ми симпатични гражданските прояви, този протест ме дразни. Съвсем друго отношение имах към протестите на зелените, без значение дали съм бил съгласен с исканията им или не. Сегашното е пълна простотия, която вече доведе до беда да ходим на предсрочни избори 2 месеца педи редовните, което си е тъпо. Единствената полза (вече консумирана) е да се фокусира малко обществено внимание върху контрола на монополите. Но сега в шумотевицата, точно тази смислена част ще остане извън дневния ред. "Да се простреляш в крака", казано по каубойски.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.