Тихият бранител на статуквото
Защитникът на Народния съд Димитър Токушев беше избран за председател на Конституционния съд
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Три дни след като избраният от парламента Гроздан Илиев положи клетва, в пълен състав Конституционният съд (КС) избра свой председател - професорът по история на българската държава и право в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Димитър Токушев. Той е събрал 7 гласа още на първото гласуване. По два гласа са получили Румен Ненков и Благовест Пунев, а Цанка Цанкова - един.
Димитър Токушев е назначен в Конституционния съд от президента Георги Първанов през 2006 г. Роден е през 1946 г. в Силистра, а след като завършва СУ "Св. Климент Охридски", работи за четири години като районен прокурор в Пирдоп. През 1982 г. защигава докторска дисертация. Лектор е в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Историко-правния факултет на Великотърновския университет, в Академията на МВР, Бургаския свободен университет, Юридическия факултет на Техническия университет "Ангел Кънчев" – Русе и Нов български университет – София (1995-2002).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
107 коментара
Добра статия... показва нагледно какво да очакваме: комунист и/или подлога...
Да ме извинява господина, но имам резерви към всеки назначен някъде от Георги Първанов.
Т. нар. "народен съд" е изискване на съюзниците за подписване на примирие. Даже текста на Московското примирие е по-мек от проекта, който британците подготвят. В абсолютно всички европейски държави колаборационистите, спекулантите и военопрестъпниците (от загубилата страна, разбира се) са съдени. Юридически погледнато единственото нередно са присъдите на първи състав, който издава присъди на министри и депутати само защото са заемали такава длъжност. Затова и тези присъди са отменени. Изобщо подобен допотопен антикомунизъм не може да е аргумент през 2013 г. Ако и да е лош съдия, то не е заради юридичекото му становище за Народния съд.
До коментар [#3] от "philipotel":
Ех това право, как върви винаги на страната на победителите. Как така всички депутати (освен комунистите) от парламентите преди 44'ва се оказаха виновни и бяха разтреляни. Как пък един не се оказа невинен.
Всяко зло за добро!!!Или пък за още по-зло,защото да си председател на КС не е шега работа!
Все по-зле и по-зле става ...
Срамота. Освен че е безличен, явно господинът хал-хабер си няма що е това граждански права и защо трябва да пази Конституцията, която ги гарантира.
На практика Народният съд се превърна в средство за разчистване на сметки между неграмотните и гладни за власт комунета с депутати, общественици, фабриканти, достигайки чак до дребни фермери и занаятчии. Помня историите на баба ми, която разказваше как национализацията впоследствие е била гарантирана, заради страха на хората.
Могат ли българите да си позволят такъв конституционен съдия?
Тук е мястото на добре познатото клише, на което се наслушахме след избора на патриарх: Най-достоен сред достойни...
Сър Пичук...агентурното му име.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.