Проверка на Инспектората към Върховна касационна прокуратура (ИВКП) в следствения отдел към Софийската градска прокуратура (СГП) за пореден път потвърди възможностите за манипулации, които предоставя софтуерът за случайно разпределение на дела "Law choice". Този програмен продукт се използва в над 95% от българските съдилища, прокуратури и следствени отдели.
Виновен е операторът
Според проверяващите, които са инспектирали периода от 2009 до 2012 г., операторът на програмата за случайното разпределение Росица Найденова в следствието е измисляла най-различни мотиви, за да изключва определени следователи от разпределението на дела.
По принцип, когато някой магистрат се изключва от разпределение, разпределящият е задължен да посочи причина за това (че си е направил отвод, че е в отпуска или болнични и т.н.). Найденова обаче посочвала други причини: "Охххх", "Господинът не желае да вземе делото", "Много наведнъж за ЧНГ", "Щяла да е била в отпуск", "Е, хайде да не е веднага", "Хайде третото на друг", "Не и този път", "Не съм блокирана", "Това са поръчки".
Цитиран от "Правен свят", прокурорът от ИВКП, който участва в проверката - Емил Владимиров, коментира: "Имам чувството, че операторът се е забавлявал на моменти с програмата." Според него около 85% от следствените дела са били подложени на случайно разпределение, но това е ставало формално.
От проверката се е разбрало, че служителката е редактирала протоколите за случайното разпределение на делата, като ги е прехвърляла в прост текстов редактор (word) и впоследствие е изтривала имената на онези следователи, които били отбелязани като изключени от случайния подбор.
Другият механизъм за манипулация бил чрез промяна на натовареността на следователите – когато има дело за разпределение, тя слагала двама следователи на 0%, а другите на 100% натовареност, след което връщала показателите. Това ставало въпреки заповед на градския прокурор на София Николай Кокинов, който изрично бил посочил следователите да бъдат винаги на 100% натовареност.
Голяма част от констатациите за пропуските в системата "Law choice" съвпадат и с доклада от проверката във Върховния административен съд, която ВСС прекрати. Проверяващите, сред които бяха представители на НПО, ВСС и Инспектората към него, обаче констатираха също, че освен разпечатване на манипулиран протокол е възможна и намеса в електронния архив на програмата.
Системните администратори са на подчинение на административния ръководител, който според Закона за съдебната власт носи отговорност за случайното разпределение. Въпреки това, според проверяващите Росица Найденова е действала на своя глава и без знанието и съгласието на своите началници.
В подкрепа на тази теза беше посочен пример с разпределението на конкретна преписка, която в 9:06 часа била разпределено, а след около минута – разпределена на ново. Емил Владимиров заяви, че няма как за толкова кратко време резултатът от разпределението да бъде съгласуван с административния ръководител.
Резултати на всяка цена
Магистрати коментираха за "Капитал", че не е нужно след всяко разпределение да се търси мнението на административния ръководител, а просто служителят да разпределя, докато се стигне до искания от него резултат. В обясненията си самата Найденова заявила, че е обсъждала въпросите относно случайното разпределение с колегите си от други следствени служби и обяснила, че от нея се "искало резултати, независимо как ги постига."
В образуваното срещу Найденова дисциплинарно производство ще се установява дали тя е имала уговорка с някои от следователите. Проверяващите открили още и пропуски в самите правила за случайно разпределение. Така например вместо да бъде уведомявана писмено кои са следователите в болнични и отпуск, Росица Найденова е получавала обаждания по телефона.
По време на проверявания период, шефове на столичното следствието са били Петко Петков и Атанас Атанасов, а техен началник е бил градският прокурор Кокинов. В обясненията си Петков е разказал, че се е консултирал с автора на системата за случайно разпределение, който работил във ВСС, и той му казал, че софтуерът работи нормално. Впоследствие Атанас Атанасов забелязал, че в протоколите от случайното разпределение отсъстват имената на изключените следователи.
Градският прокурор на София Николай Кокинов отбеляза, че той заедно с новия ръководител на столичното следствие Петьо Петров (известен още като Петьо Еврото) били иницирали ревизията. Изборът на Петров за поста предизвика серия от критики заради множеството съмнения около неговата личност и професионалнатa му кариера. Интересното в контекста на проверката на ИВКП е, че според последната атестация на Петьо Петров от 2007 до 2011 г. са му били разпределени общо... 4 дела, при положение, че останалите следователи са имали над 60.
Проверка на Инспектората към Върховна касационна прокуратура (ИВКП) в следствения отдел към Софийската градска прокуратура (СГП) за пореден път потвърди възможностите за манипулации, които предоставя софтуерът за случайно разпределение на дела "Law choice". Този програмен продукт се използва в над 95% от българските съдилища, прокуратури и следствени отдели.
9 коментара
..намериха кой удобно да опере пешкира...
На своя глава действала женицата -- ми така де, то си е скучна работа, трябва да се забавлява някакси...
Аз пак да питам тази програма чия разработка е? В някои други страни използва ли се? Ако има толкова много дефекти, защо нашите магистрати не са алармирали по-рано?
Една женица разигравала съд и прокуратура... ами засрамете се, тя сигурно освен, че е по-забавна, разбира повече и от софтуер, а може и от коли и боксови мачове... смешници!
Не е виновна програмата и това, че някъде са свине, не означава, че се злоупотребява навсякъде.
Междувременно работата стана много, ама много дебела? Заформи се грандиозен скандал, който ще има тежки последици за ГЕРБ.
Нали началника отговаря за всичко. Такива бяха обвиненията срещу Цветонов, отговорен бил за подслушването. Хайде сега на главният прокурор Велчев пък и Цацаров да им се потърси отговорност. А не да гърми поредният бушон. Логиката беше "Подслушването няма начин да е станало по желание на служителя без заповед отгоре" абсолютно важи и при разпределението на делата. И тук и там "са създадени възможности за нарушения" да започват и тук наред със следствените бригади и повдигнати обвинения. Ако не го направят значи цялата им дейност е изпълнение на политически поръчки.
Уточнение, отговорността не е за Велчев и Цацаров, те са в прокуратурата а не при съдебните дела. Беше за тези които са началници там, да не се прикриват зад една женица а уж независимата ни съдебна власт да опере пешкира. Защото са станали нагли прикрити зад тази независимост.
Но доста бих се интересувал и как в прокуратурата се решава да се започне следствие, кое се започва и кое прикрива. Имам усещането, че това е огромно блато и от това започва цялата дейност по прикриването на престъпленията.
Смях в съдебната зала:
Колеги от "Капитал" днес съм обезпокоен,защото отново има
скандал между агенция"Митници" и "Лукойл".
Аз като гражданин съм объркан и смутен,защото и двете институции
изтъкват,4е са прави,а виновен всъщност няма.
"От проверката се е разбрало, че служителката е редактирала протоколите за случайното разпределение на делата, като ги е прехвърляла в прост текстов редактор (word) и впоследствие е изтривала имената на онези следователи, които били отбелязани като изключени от случайния подбор." ъд"?
:D :D :D
Просто ще се срина от смях!
Абе това някаква много зла, саботираща, хакер-служителка ще да е!
Какво става тука бе хора? Как изобщо прокуратурата не я е срам да напише такива причини?
Значи ето къде бил проблема на неработещата ни система "следствие-прокуратура-с
Росица Найденова е причината!!! Линч!!! Бравооо български орли! Тигри!
Разкрихте я! Сега вече почваме да бачкаме сериозно, нали? Ей сега, само да минат празниците и почваме!!! Нали бе? Нали? Що се смеете,а?
"Найденова обаче посочвала други причини: "Охххх", "Господинът не желае да вземе делото", "Много наведнъж за ЧНГ", "Щяла да е била в отпуск", "Е, хайде да не е веднага", "Хайде третото на друг", "Не и този път", "Не съм блокирана", "Това са поръчки".
Най-вероятно това са си съвсем истински коментари на този, който всъщност е играел на живо ролята на "безразборният принцип", а Роситу автоматично си ги е записвала, за да не се забрави кое при кого е и защо.
Найс,а?
Вий представяте ли си каква за каква "система", за какво чудо на административния софтуеър става въпрос?
Ужас! Не пипай нищооо, щото всичко страхотно смърди и цапа с екскременти!