Широко затворени очи
ВСС демонстрира пълна незаинтересованост за случайното разпределение на делата


Галина Гиргинова

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Всеки, който притежава "малко съобразителност" и достъп до системата за случайно разпределение на делата (по думите на Христо Иванов, програмен директор на БИПИ б. а.), би могъл да манипулира софтуера за случаен подбор, с която работят 95% от съдилищата в България, без това да оставя следи. Това е извод от независимия доклад от проверката на сигурността на системата за случаен подбор на съдиите във Върховния административен съд и Софийския градски съд (системата Law choice), извършена от Българския институт за правни инициативи (БИПИ).
Докладът, който предизвика сериозно напрежение във Висшия съдебен съвет (ВСС), беше представен в края на април. Оттогава досега (вече 3 месеца) органът, който управлява съдебната власт, не предприема никакви мерки за решаване на един от основните проблеми на правосъдието, който създава възможности за корупция и не гарантира честен процес на гражданите по делата (доколкото всяка от страните няма сигурност, че съдията е определен случайно, а не под невидимото давление на другата страна). Нещо повече – кадровиците всячески се опитват да неглижират темата дори с цената на това нелепо да бламират собствените си проверки за случайното разпределение на делата в съдилищата и да проточват във времето реалните действия, които могат да спрат порочната практика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Вони на мърша!!!
С други думи, протестиращите трябва също да окупират и сградата (а защо не и частните жилища?) на ВСС (и на членовете му?).
Поради същите причини, поради които се протестира срещу сегашното правителство и парламент.
Държава се оправя, след като суверенът избие от главите на управляващите всякакви намерения да използват властта за лични, а не на суверена, интереси.
Коментира се нуждата от промени в различни сфери на обществените отношения, но според мен най-належащи са реформите в съдебната власт. Това остава вероятно единствената съсловна и самоизродила се част от нашето общество, която е дотолкова "независима" - недосегаема по-точно казано, че на практика битува в свой отделен свят.
Каквито и реформи да се реализират в останалите сфери на обществените отношения, без реформа в правораздаването, у хората няма да се появи усещане за справедливост, докато не се промени правораздаванет. А без справедливост всяко общество се разпада...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.