Висшият съдебен съвет (ВСС) ще трябва да открие нова процедура за избор на градски прокурор на София. На днешното заседание на съвета нито един от тримата кандидати за ръководител на ключовата Софийска градска прокуратура (СГП) не успя да събере необходимите 13 гласа.
Прокурорът от СГП Ваня Илиева получи 5 гласа "за", бившият зам.-районен прокурор на София Руси Алексиев получи 4, а за следователя от столичното следствие Бойко Атанасов - 3. След балотажа Алексиев и Илиева получиха по четири гласа.
Веднага след избора изненадващо беше поискано временното отстраняване на Камен Ситнилски като член на ВСС. Атаката срещу Ситнилски започна още в началото на лятото и точно след като в надпреварата се включи подкрепян от него кандидат. При изключени монитори мнозинството във ВСС реши Ситнилски да бъде отстранен за срок от шест месеца.
След като не успя да проведе избор, ВСС ще трябва да открие нова процедура, което означава, че СГП през която минават по-голямата част от разследванията за висок обществен интерес - делата за данъчни престъпления и корупция по високите етажи на властта, ще остане в безтегловност поне още три месеца.
Ръководното място на СГП беше освободено пролетта след като Николай Кокинов подаде оставка, като началник, а после беше уволнен и като прокурор. Това се случи след като в медиите изтекоха записи от разговор в дома на Бойко Борисов в Банкя, в който участват бившия премиер, Кокинов и току що обвиненият в корупция бивш земеделски министър Мирослав Найденов.
Ключовият избор
Изборът на градски прокурор провокира тежък сблъсък във ВСС. Така например бившият зам.-главен прокурор Камен Ситнилски застана зад кандидатурата на Руси Алексиев. Другия кандидат - Ваня Илиева работи под прякото ръководство на зам.-градският прокурор Роман Василев. Лансирането на кандидатурата на Алексиев предизвика дирижирани протести пред ВСС, които бяха насочени срещу Камен Ситнилски. Паралелно с това в медиите изтекоха стенограми от подслушани телефонни разговори на окръжният прокурор на Хасково Иван Ванчев с Камен Ситнилски, в които те обсъждат проведените миналото лято избори за членове на ВСС от прокурорската квота. В първите дни на протестите пред ВСС идваше и сподвижника на изпълнителния директор на ТВ7 Николай Бареков - Бисер Миланов-Петното, а самите "протести" бяха напоително отразявани от същата медиа.
Срещу Ситнилски беше образувано дисциплинарно производство. Това стана по инициатива на членовете на съвета Галя Георгиева и Ясен Тодоров, които си бяха извадили разрешение за достъп до класифицирана информация и дори получиха достъп до оперативни дела. Впоследствие Георгиева, която е сред най-доверените на главния прокурор Сотир Цацаров стана председател и докладчик на дисциплинарното дело срещу бившият зам.-главен прокурор Камен Ситнилски от своя страна пусна сигнали срещу Георгиева и Тодоров за това, че са използвали данни от СРС-та за цели, различни от посочените в закона.
По време на изслушването председателстващият ВСС министърът на правосъдието Зинаида Златанова спести на Ваня Илиева въпросите на неправителстените организации, които бяха пристигнали във ВСС. Тези въпроси бяха зададени на останалите кандидати, но по инициатива на представляващия съвета - Соня Найденов, като по това време Златанова беше извикана по спешност от премиера Пламен Орешарски. В началото на заседанието Златанова, която представя съдебната реформа предимно като въвеждането на електронното правосъдие, подкани фоторепортерите да си тръгват, защото заседанията на съвета се излъчвали "онлайн", което не отговаря на истината.
Сотир Цацаров зададе само един въпрос на Ваня Илиева - как оценява работата на звеното в което работи, но за сметка на това нападна другия кандидат Руси Алексиев.
Преди гласуването главният прокурор Сотир Цацаров каза, че единственият недостатък на Ваня Илиева е, че няма управленски опит, а за Руси Алексиев - че не е част от екипа на градска прокуратура, а след това В дебатите освен него се включи и председателят на етичната комисия към съвета Ясен Тодоров.
Бой по Ситнилски
Веднага след проваленият избор дисциплинарният състав на Камен Ситнилски - Галя Георгиева, Васил Петров (баща на жената от която Делян Пеевски има дете) и Магдалена Лазарова изненадващо внесоха допълнителна точка - определение, с което се иска временно отстраняване на Ситнилски като член на ВСС. Галя Георгиева се опита да обясни, че точката не е внесена в началото на заседанието каквато е практиката, за да няма съмнение, че решението има връзка с избора. Срещу включването на точката в дневния ред се обявиха седем члена на ВСС, а двама се въздържаха, защото няма никаква логика предложението да бъде внасяно по този начин, при положение, че от образуването на дисциплинарното производство съветът е заседавал четири пъти.
Очаквайте подробности.
Висшият съдебен съвет (ВСС) ще трябва да открие нова процедура за избор на градски прокурор на София. На днешното заседание на съвета нито един от тримата кандидати за ръководител на ключовата Софийска градска прокуратура (СГП) не успя да събере необходимите 13 гласа.
Прокурорът от СГП Ваня Илиева получи 5 гласа "за", бившият зам.-районен прокурор на София Руси Алексиев получи 4, а за следователя от столичното следствие Бойко Атанасов - 3. След балотажа Алексиев и Илиева получиха по четири гласа.
17 коментара
И там - скръб...
" отсранен" в подзаглавието звучи почти добре.
Тонове лайна текат от ВСС...
Няма ли кой да пусне водата???
И този ВСС няма да направят нищо съществено.Трябва ни сериозна съдебна реформа ако искаме да има някаква положителна промяна в съдебната ни система.
Ваня Илиева е предпочитаната от Цацаров.И тя ще бъде наложена по-късно.
ГАДНА ИСТОРИЯ !!!
Единствения изход от комунистическото безвремие ,в което е изпаднала България е Тотална декомунизация на обществото по Германски модел,Лустрация на всички управленски нива за мин.25 г.,Национализация чрез насилствена експроприация на всичко заграбено и придобито от комунистите,техните наследници и подставени лица ,всички до един свързани с ДС и Народен съд над всички престъпници по Германски модел и форма.
Чудя се кога гражданите ще почнат да хвърлят екскременти по Съдебната палата, Конституционния съд, разните прокуратури и прочие.
Ясно,Гл.Прокурор е с решаващо влияние:)
Мисля си, че ако бъде променена от конституционна гледна точка процедурата за избор на ВСС- то може би политикански угодните избори ще приключат и това би дало шанс на съдебната система да излъчи най-добрите си специалисти, които да са действително независими, за да еманципират съдебната система. Тя трябва да определя приложението на върховенството на закона, а не да бъде угодна на партийни угодни нефелни субекти е името на кариеризма.