Управляващите ще направят кариерата на разследващите полицаи независима от прокуратура
В проекта на ЗМВР отпадат текстовете, които задължават обвинителите да пишат становища за работата на разследващите полицаи, били излишни


Галя Гиргинова

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Дали една държава е полицейска зависи от това как се осъществява контролът върху полицаите от съдебната власт. Дали разследващите полицаи си вършат добре работата би следвало да се реши от прокурора, който е процесуалният им началник – той надзирава какви действия извършват за събиране на доказателства и дали са качествени. Това е по дефиниция. На практика обаче излиза, че МВР иска да бъде все по-независимо от прокуратурата.
В първите два работни дни на тази седмица Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред към парламента ще разгледа в спешен порядък проекта за нов Закона за Министерството на вътрешните работи. В спешен порядък, защото преди близо половин месец депутатите получиха сериозен ултиматум от най-голямата синдикално организация на служителите на МВР, която заплаши, че ако законопроектът продължава да прашасва в парламента, ще излязат на улицата. Натискът на синдиката е донякъде обясним – част от промените в ЗМВР са насочени към социалните придобивки на служителите, а на първо четене в парламента законопроектът бе приет преди повече от два месеца и оттогава не е влизал в дневния ред на ресорните комисии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
После логично становищата ще ги пишат в централите на ДПС и БСП.
"За 2012 г., например, статистиката сочи, че един следовател е разгледал приблизително 16,37 дела, а един разследващ полицай в МВР – 103,4 дела. Или с други думи десет пъти повече."
Или по-точно - 6.3 пъти повече.
Тази пък статия как я измислихе, дами и господа журналисти !?!
Какво излиза в крайна сметка - разследващите полицаи вече остават без изключително ценния контрол на прокуратурата, т.е. горките прокурори ще трябва сами да се борят с престъпността !!!
Гледай ти как не ги разбирам нещата - то се оказва, че пак най-ниските в йерархията са виновни за неработещата система.
само за Ваше инфо част от компетенциите (права и задължения) на прокурорите са:
- прокурорът ръководи разследването по престъпления от общ характер и осъществява постоянен надзор за законосъобразното и своевременното провеждане като наблюдаващ прокурор;
- може да извършва сам отделни действия по разследването или дори цялостно разследване;
С други думи, ако прокурорът си разбира от работата и има интерес/желание да си я свърши, разполага с лостовете да го направи - поне на книга.
А за разследващите полицаи - всички гледаме криминални сериали където се загатва за използваните технологии при разкриване на престъпления и ресурсите с които разполагат разследващите полицаи. Е при нас положението е по-зле и от трагично, да не говорим за промените в МВР през година - две.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.