ВАС: Системните отводи на съдия-кредитополучател по дела на банката не са нарушение
Магистратът се отвел от близо 100 дела на банката за една година


Галина Гиргинова

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Съвсем наскоро Висшият съдебен съвет (ВСС) взе решение да анализира нарасналите немотивирани отводи на магистратите. Мотивите за проверката, изразени от председателя на Комисията по предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и взаимодействие с Инспектората към Висшия съдебен съвет Незабравка Стоева, бяха, че проблемът с отводите на съдии и прокурори се задълбочава, особено по тежки дела. Така магистратите товарели съвестните си колеги и се отървавали от трудните дела.
За този проблем преди повече от месец алармира и зам.-председателят на Върховния касационен съд Павлина Панова, която призова колегите си да правят внимателна преценка преди да се самоотведат, защото в противен случай отводите се превръщат в отказ от правосъдие. Съдия Панова даде и няколко фрапантни примера – имало случаи, в които се изтъква, че подсъдимите са конфликтни и отправяли нападки към съда; други съдии се отвеждали с мотив, че вече са гледали дело на въпросния подсъдим, а по дело, образувано по жалба срещу ВиК, съдийка си направила отвод, защото съпругът й е депозирал жалби срещу дружеството.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Тая работа стана "що си без шапка?"
Ако не си подаде отвод - що не си е подал отвод, след като има конфликт на интереси. Като си подаде отвод - що си е подал отвод.
Въпросът е колко етично е да вземат кредити по преференциални условия, поради статута си на съдии! И дали изобщо не трябва да се забрани от закона да се дават кредити при по-изгодни условия поради професията на кредитополучателя! За всеки е очевидно, че банката прави това с цел да спечели благоволението и услужливостта на въпросния получател на кредит. Правилно съдия Динев се е отвел в случая, иначе щеше винаги да виси съмнение в обективността му , особено в исковото производство (не толкова в заповедните).
Когато в една държава съдниците се страхуват, престъпниците ликуват.
До коментар [#2] от "manolete":
От друга страна и съдията е човек и ако иска апартамент ще трабва да вземе ипотека и да я плаща 20 години. И тогава е неморално да отсъжда по дела на банката си. Но не мисля че това е голям проблем защото все пак в това отделение са 10'тина съдий т.е всяко дело за тази банка има шанс да се падне при други 9 човека.
До коментар [#2] от "manolete":
На практика банките дават кредити при "преференциални условия" на всеки с постоянна работа и добри доходи. Няма голяма фирма без ежедневни оферти за "преференциални условия" от мобилни оператори, банки, търговски вериги, магазинчета и така до 20% отстъпка от близкото кафе за редовни клиенти.
До коментар [#4] от "m17":
Да, но при нашето "случайно" разпределение...
До коментар [#5] от "m17":
Да, това е приемливо, но не и ако се прицелват в тези клиенти именно поради статута им на съдии. В тези случаи е също толкова логично и правилно съдията да си направи отвод.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.