Системата за гласуване на ВСС не крие тайната на вота
Членове на съвета разбрали от медиите за публичната демонстрация, Ясен Тодоров: Бюлетините осигуряват безброй възможности за злоупотреби


Галина Гиргинова, Съдебни репортажи

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Електронната система за гласуване, с която Висшият съдебен съвет (ВСС) ще избере нов председател на Върховния касационен съд (ВКС) през септември, е непригодна за използване при повече от един кандидат. Това стана ясно от думите на зам.-председателя на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Явор Джонев. Той присъства на публичната демонстрация на системата за гласуване, организирана от председателя на Комисия "Професионална етика и превенция на корупцията" Ясен Тодоров, на която бяха поканени неправителствени организации и медии. Утре такава демонстрация ще се проведе и пред посланици на страните от Европейския съюз. Оказа се обаче, че събитията са еднолична инициатива на Тодоров, а част от членовете на съвета не са уведомени за тях.
Системата за гласуване многократно е била критикувана от неправителствения сектор, съсловните организации и Европейската комисия, но ВСС упорито отказва да разсее съмненията в надеждността й и да проведе избора за нов председател на ВКС с хартиени бюлетини. Машинното гласуване бе използвано при избор на Сотир Цацаров за главен прокурор през декември 2012 г., а още преди това НПО-та и Съюзът на съдиите алармираха, че тя не гарантира равнопоставеност на кандидатите, тайната на вота и има съмнения в сигурността й. Това нагледно бе демонстрирано при избора на Цацаров – неговата кандидатура бе гласувана първа (по правилата, приети от ВСС гласуването се провежда по реда на постъпване на номинациите, а не по азбучен ред), а останалите двама кандидати Галина Тонева и Борислав Сарафов дори не разбраха каква подкрепа получават, тъй като кандидатурите им не бяха подложени на гласуване. Електронното гласуване не може да отчете и недействителните гласове.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
"Зам.-председателят на БАСКОМ обясни, че машинното гласуване, в което се отчита само резултат "да" и "не" ползва погрешен математически модел. Това е така, защото при повече от един кандидат, след гласуването за първия, вероятността за избор на втория или третия се променя. И по-точно – намалява. Затова, каза Джонев, системата е неприложима при избор с няколко кандидати."
Това е много странна система. Второкурсник по информатика би следвало да може да напише алгоритъм, който отчита гласовете правилно. Тази система е или ужасно некадърно направена или изкуствено е създаден "backdoor".
"За да се убедят присъстващите в надеждността на гласуването, на всеки бе предоставено изявление от главния конструктор на системата Божидар Божанов"
Ай-стига бе, как от целия свят избраха точно на наш доморасъл "гений" да му възложат поръчката? Сигурен съм, че такива системи могат да се закупят от поне 20-30 чужди фирми.
Ние сме малка страна и както някой беше казал "всички сме си братовчеди". Не е нормално такива важни поръчки при които безпристрастността е от ключево значение да се дават на местни фирми.
Противоречиш си с първия си постинг! Сам казваш, че реализацията на подобна система е напълно по силите на средно интелигентен второкурсник по информатика, а после, във втория си пост се чудиш как такава „важна поръчка“ била дадена на някой си…
И аз съм на мнение, че не представлява никаква техническа сложност такава система! Нито като хардуер, нито софтуерно! Още в далечната 1986, като ученик в техникум по механо-електротехника, с още един съученик участвахме в проект за нещо подобно- тогава ставаше дума за система за въвеждане на оценки от съдии по време на спортни състезания, обработка в реално време а резултатите и извеждане на светлинно табло. С другото момче по линия на ТНТМ имахме отговорности точно по конструкцията на пултовете, връзката им към централния компютър, и софтуера, който да прави всичко. Това при тогавашната достъпна елементна база (по отношение на хардуера) и с тогавашните софтуерни технологии (софтуера вървеше под ДОС, писан на TurboPascal и assembler, на някакъв мноооого „як“ за времето си 80286 базиран компютър). Цялата система (+инф.табло, което правеше друг екип) работи над 8 години безгрижно, на края не че се повреди- ограбиха каквото беше останало.
А като гледам в статията, пишат, че само за „доработка“ ще са нужни 30к евро- проста сметка, че цялата поръчка е била на стойност около 100к. За какво бе, джанъм? Това системище совалки или ядрени ракети ли ще изстрелва?
Да вземе човек една тояга, и да ги подкара по списък… Щото то май само това остана- понеже тия наглеци са практически ненаказуеми по закон, и много ясно го осъзнават. За това са и толкова безочливо нагли, и си правят каквото им кефне /им наредят из зад кулисите/. Така че остава единствено яката гьостдерица, че тя не подбира…
На ВСС им е достатъчно едно кИло шарен боб (смилянски, щот е по-едър). Разход: 5,- лв. След гласуване - някоя от съдийките ще може да го свари и ... по едно за здравето на печелившия, барабар с мезе. ... ;-) Дотук - изказвам се като хуманитар...
"А като гледам в статията, пишат, че само за „доработка“ ще са нужни 30к евро- проста сметка, че цялата поръчка е била на стойност около 100к. За какво бе, джанъм?" - и на мен не ми е ясно, каква е тази система? Тя ще се използва - я има, я - не, - 5 пъти годишно! Не вярвам, ама хич не вярвам тази цена да е оправда(тел)на. Но като се има предвид обществената нагласа спрямо съдебната система - не гьостерица е нужда, а АК-47. И повечко муниции.
До коментар [#3] от "kjymma": Няма противоречие между двата постинга. Просто смятам, че в случая има здрава далавера. Първо, както пишеш и ти, цените за тази система са странно завишени. Второ, има прекалено странни дефекти позволяващи манипулация на избора. Трето, върхушката в Съдебния съвет явно със зъби и нокти брани системата въпреки (или точно поради) дефектите и и възможностите за манипулация, която дава. Та за мен обяснението е просто - ВСС е дал на въпросния системен архитект Божидар Божанов здрава пачка за да направи система с определни конструктивни дефекти. Така хем той доволен, хем ВСС.
Както писах - такива чувствителни системи трябва да се дават на чужди фирми защото в малка страна като нашата безпристрастността е под въпрос. Едно време за дербитата на ЦСКА и Левски викаха съдии от чужбина. По подобен начин трябва да се подхожда и при тези поръчки.
Излиза, че председателят на Етичната комисия грубо е нарушил етиката в отношенията си с членовете на ВСС... доколкото въобще е имало етика досега. :)
смешници.
Защо си мислите, че въпросите относно изборът се решат по време на вота от системата, а не предварително ?
тоз пък Ясен Тодоров .. хем казва че системата е непригодна .. хем после е против гласуването с бюлетина
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход