Шест улики кой е следващият председател на ВКС
Утре ВСС ще се опита да покаже, че изборът не е предрешен


Галина Гиргинова, Съдебни репортажи

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
На 29 януари Висшият съдебен съвет (ВСС) ще гласува кой да застане начело на Върховния касационен съд (ВКС) в следващите седем години. Трусовете в съдебната система и признатата необходимост от решителна съдебна реформа изискват на поста да застане съдия, който да бъде ефективен и авторитетен двигател на промените. Разговорът за перспективите пред съдебната власт обаче липсва, а вместо него първото заседание на съдебните кадровици през 2015 г. е посветено на темата защо министърът на правосъдието Христо Иванов е казал, че изборът на председател на ВКС изглежда предрешен. Инициативата бе подета от няколко членове на ВСС, които от началото на мандата на кадровия орган се оформиха като твърдото ядро, пазещо статуквото, а конкретният повод беше интервю на Христо Иванов пред БНТ. "Много се радвам, че съдия Лозан Панов се чувства достатъчно добре и се върна в надпреварата (за председател на ВКС – б. а.). Съжалявам обаче, че от ВСС излизат сигнали за предрешеност на това състезание. Това е състезание, което трябва да се реши от качествата на кандидатите и техните позиции, а не от самото начало да се разбира, че то е предрешено. Това е проблем", заяви министърът в средата на декември.
Причината за свикването на извънредното заседание е нелепа и заради това, че съветът би могъл да разсее съмненията за предварително избран фаворит (каквато беше ситуацията с избора на главния прокурор Сотир Цацаров) само с реални действия, с обсъждане на проблемите на съдебната власт и на касационното правосъдие в частност. Членовете на кадровия орган не само не правиха това, но и не сетиха, че е далеч по-прилично веднага да поискат свикване на извънредно заседание заради писмата на съдиите от Софийския градски съд и Софийския районен съд, с които бе поискаха оставката на Владимира Янева и заместниците й след безпрецедентните скандали със случайното разпределение на делата, въпреки че на хартия, по Конституция и Закона за съдебната власт, ВСС е представителен орган на съдиите, прокурорите и следователите. Позицията на седмината посланика в подкрепа на съдиите и думите на министъра на правосъдието засегнаха твърдото ядро "на имидж". Имиджът по въпроса "избор на председател на ВКС" обаче вече е прояден от съмнения и няма да бъде изчистен чрез търсене на сметка защо някой дръзва да се усъмни в сделката на тъмно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Докога ще я допускаме тази мафия.
ББ да не се услушва, защото той е най отпред на парада заедно с Ореха, Станишев и Доган. Тея четиримата трябва да ги изгоним от държавата като персона нон грата заради "заслугите" им към обществото.
Една от идеите защо толкова се иска оставката на ВСС е тази, че някои партии бидейки нови в Парламента нямат представител там и са доста незащитени. Редно е политическата подкрепа да се трансформира и в съдебна. Та за това тези партии си уреждат джумбиши по медиите срещу иначе безспорно зле уредения ВСС. А това кой ще поеме ВКС времето ще покаже.
Като бивш стажант в АССГ, мога да кажа само добри думи за съдия Панов. Има качества да управлява добре.
Статията ни внушава, че съдия Панов е номинацията на ГЕРБ/ББ, но при това положение, някак остава висящо, от коя страна е организиран атентата срещу него - теза, която беше общоприета, но и теза, която показва, че ГЕРБ/ББ имат противник, готов да стига до крайности, въпреки че в момента е тяхна властта и МВР и биха могли да стигнат до организаторите в хода на разследването.
Ако допуснем, че няма такава следа и случая е чиста случайност, възниква въпроса защо Панов, макар и временно, се оттегли от конкурса, какво го притесни и как след това тези притеснения бяха разсеяни.
Въобще не искам да правя предположения, че другата кандидатура, на съдия Панова, с нейната наистина чудесната служебна характеристика и потвърдени качества, може да е свързана с хора, които да я подкрепят с подобни крайни мерки.
Понеже развързването на тези много заплетени интереси минава през решението на точно този ВСС, не виждам как при какъвто и да е резултата от избора, да се премахне впечатлението че има задкулисни въздействия, освен с поредно отлагане на избора, следващо организиране на избори за ВСС ( на друг принцип, не досега действащия) и т.н.
А това са неща, които опират до конституционни промени, т.е. невъзможни.
Дали положението е наистина дотолкова безизходно?
Би било доста интересно четиво да се проследи "бляскавата" кариера на Милка Итова като съдия с няколко Петъка служба до ВСС....
Що за председател на Върховен съд може да бъде един страхливец, който при първия проблем, дори и здравословен, дори и съмнително за атентат, веднага хвърля кърпичката и се отказва от състезанието. А след кандърми си оттегля отказа си ... утре ще го насилят за едно, други ден за друго - какви реформи, какви 5 лева, какви административни качества?!!! Няма ли да се задави милиционера Колев да командва като казарми двата върховни съда?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.