Турски съдии оставяха децата си при близки и чакаха ареста си
Драгана Больевич, генерален секретар на една от най-големите магистратски организации в ЕС, пред "Капитал"
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Драгана Больевич е генерален секретар на Бюрото на европейската асоциация на съдиите и прокурорите за демокрация и свобода – MEDEL (Magistrats européens pour la démocratie et les libertés), както и председател на Асоциацията на съдиите в Сърбия. MEDEL е международна магистратска организация, в която членуват сдружения на магистрати от четиринадесет европейски страни. Официалната позиция на MEDEL по повод събитията в Турция можете да прочетете тук.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Аз не мога да разбера защо международната общност мълчи и гледа или прави нищо не значещи изявления. Това е абсурдно просто. Аз не мога да повярвам, че се случват такива неща и няма ясростен отпор и тропване по масата. Всички само гледат.
Сега разбирам как е бил възможен Хилер и колко смешни и жалки са нашите днешни анализи за баналността на злото. Няма кураж.
И повече не искам да чувам за демокрация, за основни права на човека, това вече очевидно нищо не значи. Ако някога е значело...
До коментар [#1] от "red.mary":
Те им казаха. Президентът на Щатите да ти каже си е доста сериозно. И ЕК им показа ясно какво ще стане.
Чакаме някое законно и несвързано с война в половината свят предложение. Може би ще ни дадете разрешение...
???
До коментар [#2] от "t_":
Икономически санкции, сходни с тези срещу Русия.
До коментар [#3] от "dzhigarov":
ЕС доста пострада от тази работа. А тъй като Турция си е направо "Фабриката на Европа", не мисля. ЕС ще бъде много по - сериозно ударен, отколкото в случая с Русия.
Знам ли, ще се види. Тези решения не се вземат от днес за утре.
До коментар [#2] от "t_":
Ами да, икономически санкции са едно възможно начало сред различните инструменти, които могат да бъдат използвани. Ултиматуми свързани със спазването на основните права и свободи по международните конвенции и при липса на доказатлества за спазването им - веднага реакция - например спиране на преговорите за присъединяване, задействане на други дипломатически механизми за натиск - най-малко. Може би чакат от някой фотрум д аим предложат какво точно да сторят, знам ли?
Нищо не се прави. Ни подходящо ни неподходящо. Ако смятате, че е достаъчно да се направи изявление в смисъл, че "демокацията трябва да се пази", докато в същото време са отстранени 1/3 от магистратите, една част арестувани (и то най-проевропейски настроените), 20 000 учители, н-на брой държавни служители, ректори на всички университети, военните хич да не ги броим....Ужас! И всичко това, разбира се, в защита на демокрацията.
Да ,определено Ердоган и ислямистите минаха всякакви граници. Време е ,наистина, за сериозни санкции и международен натиск,който да премине постепенно в изолация на сегашните управляващи.
Има въпроси и няма да бъде толкова просто именно защото Турция е един от ключовите членове на НАТО и както някои по-горе я нарекоха "фабриката на Европа",но ако нещо не се направи днес,утре ще стане по-зле. И нямам предвид единствено вътре в Турция. Ще рефлектира много сериозно из целия регион, а ще се усети и по целия свят в една или друга степен......
Според мен основена мотивация за реакциите на тези, от които ги очакваме е мандатността на политиците. Търсят се краткосрочни ползи и възожно "най-гъвкави" или обтекаеми реакции. Никой не иска да погледне дългосрочните ефекти, защото те ще са чужд проблем. Горещият картоф просто се побутва настрани с надеждата или да изстине или някой друг да го захване. В този смисъл, единственото което може да задвижи нещата в някаква полезна посока е силен и организиран обществен натиск. Никакъв комфорт за управляващите. Те биват мотивирани единствено от външен натиск.
Какво е "Общността"?
Аааа! И децата , и децата ! Щом сме тръгнали да прибираме , и тях !
Къде са авторитетите от ЕС , НАТО и САЩ да заявят ,че в Турция В МОМЕНТА ТЕЧЕ ПРЕВРАТ ?
Да кажат нещо за евроатлантическите ценности !
Аааа! Лапнали сме сухо го...о и мълчим да видим какво ще стане .
Какво ще стане ми беше ясно още щом видях жена му с ислямска забрадка . Идейно подплатените диктатури имат само едно стабилно състояние - гнет до край !
До коментар [#1] от "red.mary":
Вече на много места из мрежата (тук и на Запад) забелязвам подобни коментари от сорта на твоето "Сега разбирам как е бил възможен Хитлер..." и правилно - Хитлер е бил просто тоталитарна реакция на тоталитарна акция от страна на тотално самозабравили се идиоти каквито сега са ония в Брюксел. Всъщност Хитлер винаги е възможен, трябва само силните на деня да продължават с безхаберието си до точката на кипене каквато всъщност е Хитлер. Когато лявото прекали дясното превърта и то и обратното. Това си е елементарна психология, от индивида до групата, от бита до политиката. Вероятно в последните години целенасочено се стимулира дясното т.е. властимащите и техните идеолози разбират много добре че с тази политика която водят в един момент неминуемо ще изкарат десните сили на преден план. Можеби това е и първоначалната идея да си намерят нов Хитлер когото да сочат с пръст, а после да се бият в гърдите че са спасили света.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.