Общо 300 нови телевизионни канала са започнали да излъчват през 2010 година в 27-те държави членки на ЕС. Това показва докладът на комуникационния отдел на ЕК (КОЕК), който беше публикуван през тази седмица. Според него освен, че са създадени рекорден брой нови канали обаче, много регионални телевизии са спрели излъчване - общо 118 на брой. Това най-вероятно се дължи на кризата в рекламния и респективно медийния сектор. Анализът показва, че рецесията е причинила затварянето най-вече на телевизии от развлекателния жанр и телешопинг програмите.
Сред започналите да излъчват над 300 нови телевизионни канала с най-голямо телевизионно покритие са спортните: общо 47 канала (виж графиката). Същата е тенденцията и през 2009 година, когато спортният жанр е бил най-развиван и предпочитан. След него се нареждат каналите със съдържание за възрастни (32), развлекателните програми (26), HD версиите на съществуващите вече телевизии (25), документалните (19) и лайфстайл профили (16). Сред новите канали 22 са телевизии, финансирани от държавата (виж графиката).
Докладът на Комуникационния Отдел на ЕК е четвъртият, който дава информация за тенденциите на европейския телевизионен пазар през 2010 година. Проучванията на сектора се правят от 2007 година. Настоящото изследване на КОЕК е направено на базата на информацията събрана от Европейската Обсерватория за Аудиовизуално Наблюдение и е част от базата данни MAVISE (виж карето).
Според данните в доклада в момента в ЕС има общо 7 600 отделни телевизионни програми от които 414 са цифрови. През 2010 се наблюдава растеж на цифровото излъчване. Ако в края на 2009 HD телевизията присъства в 56.1% от европейските домове, то тази година цифрова телевизия вече гледат 71.5% от домакинствата. Аналоговото излъчване се измества сериозно от цифровото, както и от кабелните и сателтни платформи, които също предлагт цифров сигнал (виж графиката). Това както и подемът на IPTV (телевизия с високо качество, пренасяна по интернет кабел) платформите в много европейски страни са причините, каналите с висококачествен сигнал да се развиват бързо. Докато броят на отделните кабелни оператори остава сравнително непопременен заедно с този на IPTV и мобилната телевизия, то платените цифрова ефирна телевизия (DTT) и сателитните оператори са повишили предаванията си.
Според доклада, в края на 2010 увеличената бройка на HD каналите в границите на ЕС е с 274 повече от 2009. Това включва изцяло цифровите канали и стандартните телевизии допълнително пригодени за цифрово излъчване. Най-популярният жанр излъчван в HD формат е спортът, заемайки 20% от този тип предаване, следван от филмите, политематичните и документални канали.
Две трети от доставчиците, предаващи по интернет кабел към телевизор (IPTV) предлагат над 10 цифрови канала. Цифровите ефирни телевизии (DDT) в 13 от страните членки излъчват HD, което според данните на MAVISE от 2009 е с над 3 пъти повече. Една от причините за засиленото разпространение на HD телевизията е преминаването на кабелното излъчване към цифрово. В страни като Франция, Италия, Холандия, Полша, Испания и Великобритания сателитните пакети предлагат над 20 HD телевизионни канала.
Тепърва предстои да се проследи разпространението на 3D телевизията в Европа. От Европейската Комисия предполагат, че както и при цифровото излъчване, съдържанието ще е важен фактор за развитието на този пазар. Ако се съди по текущите тенденции, спортните и филмовите канали ще са водещи. Платформи като Sky, Viasat, Canal+ и португалската Meo, вече предлагат триизмерно излъчване на пазарите във Великобритания, Германия, Италия, Франция, Испания и Португалия.
От Sky твърдят, че в началото на тази година вече са имали около 70 хил. абоната в Обединеното Кралство, пише в доклада на ЕК.
От съществуващите в момента 7 600 активни телевизионни канала в цяла Европа, 39.8% са национални обществени или международни телевизии, а 60,2% са регионални или локални оператори.
Стартирането на тв канали е концентрирано в определени региони от ЕС. По данни на отдел Комуникации на ЕС, пет от отделните телевизионни пазари в ЕС образуват 2/3 от основаните канали. Държавата, която води класацията за създадени най-много нови телевизионни програми е Великобритания. До края на 2010 в Обединеното Кралство са били създадени 1 222 отделни канала. От тях 558 се излъчват в останалите европейски страни на английски или на местен език. След Великобритания се нареждат: Испания, Италия, Унгария и Холандия, но за разлика от острова, в тези държави преобладават локалните и местни телевизии, които не се излъчват извън територията на тези страни.
България, Босна и Херцеговина, Кипър, Ирландия, Македония, Румъния, Сърбия и Словакия ще заменят последни в Европа аналоговото телевизионно излъчване с цифрово, обясни още през миналата година Комисията за регулиране на съобщенията на организирана от ведомството конференция "Телеком 2010". Според далекосъобщителния регулатор в края на 2012 г., когато по предварителен план трябваше да гледаме изцяло цифрова телевизия, вече ще са ни изпреварили страни като Албания, Белгия, Хърватия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия и Словения, които са в в началния етап на прехода към цифровизацията. България отложи прехода от аналогово към цифрово излъчване за 2015 година с решение на Министерския съвет.

Общо 300 нови телевизионни канала са започнали да излъчват през 2010 година в 27-те държави членки на ЕС. Това показва докладът на комуникационния отдел на ЕК (КОЕК), който беше публикуван през тази седмица. Според него освен, че са създадени рекорден брой нови канали обаче, много регионални телевизии са спрели излъчване - общо 118 на брой. Това най-вероятно се дължи на кризата в рекламния и респективно медийния сектор. Анализът показва, че рецесията е причинила затварянето най-вече на телевизии от развлекателния жанр и телешопинг програмите.
8 коментара
защо няма нови телевизии в България? Защо и тук държавата гарантира монопола на избраните?
защото телевизията вече е на командно дишане, а пък ние в бг сме напредничави и директно я застреляхме от упор. да не се мъчи:)
До коментар [#1] от "dreamer":
Ами отложиха цифровизацията на ефира, за да бетонират четирите ефирни+кабеларките.
Да вземат да забранят PAL системата, че ми писна от размазани образи. Крайно време е да минем HDTV - поне 720р!
До коментар [#1] от "dreamer":
как да няма - по моята кабелна пуснаха поне 10'тина нови кабелни канали, освен новите ХД версии на съществуващи канали.
Но разбира се някой трябва да плаща масрафа - затова каналите са платени и са по кабелни/сателитни мрежи. За андрешко дето чака безплатно (че и хубаво да било ) наистина няма !!!
До коментар [#5] от "m17":
Когато един телевизионен играч отвори няколко нови тематични канала това не е нов телевизионен играч. Ако имаш тях в предвид това не е нова конкуренция, това е сегментиране. Качеството на информацията не е в пряка зависимост от сегментирането на пазара, за разлика от насищането на пазара от конкуренти.
"с решение на Министерският съвет..."
На МинистерскияТ? На Карамфилова или на редактора никой ли не им е обяснил, че след предлог не може да се слага пълен член? Я да се стягате!
Точно коригирах грешката си, за която наистина се извинявам. Благодаря, че я отбелязахте!
Оценявам и наблюдателността ви! Много се радвам, когато някой чете достатъчно внимателно, за да успее да види тези недостатъци. Вярвам, че това помага на мен и колегите ми да се усъвършенстваме, което никога не спира да ни бъде цел. Надявам се повече читатели да са бъдат конструктивно критични спрямо текстовете ми.
А и е изключително приятно, когато текстове, публикувани преди повече от месец, са все още обект на внимание.
Поздрави,
Краси