Дипломатично и лично
Как се промени България през погледа на посланика на Япония Такаши Коидзуми
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Профил
Н.пр. Такаши Коидзуми е посланик на Япония в България от октомври 2012 г. Това е третото му идване на назначение в страната. Първият му мандат е през 1979 - 1982 г., когато той е трети секретар по културни, политически и икономически въпроси към посолството на Япония. Шест години по-късно отново идва в България, този път като първи секретар по политически и икономически въпроси. Тръгва си през 1991 г. и 22 години след това се завръща пак, вече като посланик. Междувременно заема постове в посолствата на Япония в САЩ и в Източен Тимор, както и различни позиции в държавната администрация. В годината, когато България отбеляза 25 години от промяната, "Капитал" се обърна към Н.пр. Такаши Коидзуми, за да разкаже как изглежда тя през неговия поглед.Вие пристигате на назначение в България за пръв път през 1979 г. Какви бяха очакванията ви, идвайки тук?
Стъпих за пръв път на българска земя през юли 1977 г., но започнах работа като дипломат в посолството на Япония през 1979 г. Преди това в течение на 2 години изучавах български език.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
...... прекрасна страна е България.Така е,ама живота в България не е на същото ниво.
"Мина известно време и научих, че когато искат да кажат "да", българите поклащат глава по този начин, и тогава разбрах, че и на двете места са имали кибрит. Ето тази смешна история бе един от сблъсъците ми с чуждата култура..."
Една проста и обичайна за много чужденци в България, която може да даде повод за известен размисъл в различни посоки.
И за изолацията на България от света и прекъсването на естественото й развитие като пълноценна европейска държава за десетилетия; и за изградените бариери между българите и света, проявяващи се и на чисто битово ниво при контактите им с "извънземни", тоест с чужденци "от гнилия запад"; и ако щете и като повод за размисъл колко често българинът едно казва или иска да каже, а друг, често диаметрално притовоположен е резултатът и той все не иска да разбере защо, да се заинтересува и да си извади поука. Щото "от Искъра по-длибоко нема" :)
Като онзи шоп, който се изправил пред клетката на жирафа в зоологическата градина, гледал го дълго и невярващо и по някое време констатирал дълбокомислено и категорично: " Е те такова животно НЕМА!"
По този повод се сещам за онзи виц, където един чужденец видял два милиционера в центъра на София и ги запитал за адрес на английски. Милиционерите повдигнали недоумяващо рамене - не знаели английски.
Чужденецът ги попитал на френски. Пак същото.
После си задал въпроса и на испански. Пак двигане на рамене от милиционерите.
Чужденецът се отказал, махнал с ръка и си заминал. Милиционерите го проследили с поглед и единият поучително заключил:
"Ей, виждаш ли колко е хубаво когато човек знае повече езици!"
А другият му отвърнал:
"Е, този като знаеше три да не би да се оправи?"
Чудесно място си е страната и остава още малко да поузреят или поомекнат малко коравите балкански кратуни е напълно възможно нещата да тръгнат на оправяне:)
Иначе и аз мога да потвърдя, е освен негативите, особено в очите на един японец, нашата страна има и маса предимства - климат, разнообразие на природата, някои елементи на храната и продуктите и дори ако щете липсата на земетресения като японските.
Ако става въпрос само за красота,България е красива страна.Но само с красота не се живее.А ние,някак си не успяваме да я превърнем в добро място за живеене.
До коментар [#4] от "rosiraycheva50._":
Един немец престоял известно време в България преди години и споделил с българин:
"България е красива страна, с прекрасна природа,...но българинът до каквото се докосне, и го съспипва."
А какви хубави деца имате!"
А българинът му обяснил - - "Ами тях не го правиме с ръцете!"
А друг чуденец пак така дълбокомислено констатирал в тази връзка - на шега: "България е много красива страна, но има един голям недостатък - в нея живеят твръде много българи!"
Е, в този контекст като гледам почти всички български правителства от години работят усилено и последователно по отстраняване на този недостатък...
До коментар [#5] от "info111":''"България е много красива страна, но има един голям недостатък - в нея живеят твръде много българи!"
Е, в този контекст като гледам почти всички български правителства от години работят усилено и последователно по отстраняване на този недостатък...''
Интересно как ще бъде, когато на тази територия останат да живеят изключително цигани.
Уж е шега, амо може и да се случи.
Интересно е да прочетеш какво мислят другите за нас, само дето дипломатичността, която проявяват няма да разкрие истинските им мисли.
Винаги е интересно да видиш странат си през погледа на друг - в случая един много дипломатичен посланик г-н Такаши Коидзуми.
До коментар [#7] от "Жорко":
Ха, едва сега четох коментрите, писали сме едно и също :)
Случаят със спуканото стъкло на прозореца в стаята на АГ в Месицинска Академия е знаменателен синдиректната критика към властите за слабото внимание на държавата към здравните заведения и хората работещи в тях. Много дипломатично.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.