25 години преди и след 1989 в 6 графики
От икономическа гледна точка 1997 г. е много по-разломна за България от годината на падането на Берлинската стена


Георги Ганев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Навършването на четвърт век от края на комунистическите диктатури с планова икономика в Източна Европа и конкретно в България стана основа за оживен публичен дебат. Ярко впечатление при неговото проследяване прави това, че фактологическата му основа е изключително бедна.
С цел публичното говорене по темата да се придвижи към зоната на базираното на знание говорене някои от обсъжданите данни описващи "преди" и "след" 1989 ще бъдат представени в тяхната пълнота. Разбира се, избраните тук шест показателя по никакъв начин не изчерпват цялата българска действителност, а само задават идеята въз основа на какви "факти" би било значително по-полезно да се води общественият дебат – и то не само по тази тема.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
90 коментара
Статистиката за заетостта трябва да се следи ръка за ръка със статистиката за безработицата. Ако не, информацията не е всеобхватна и осавя място за заблуждения. Преди около 1 година с изненада прочетох някъде, че Сърбия, държава с население колкото нашето, отчиташе 20% безработица спрямо 13% у нас, но в същото време броят заети е 1,6 милиона, спрямо 2,9-3 милиона у нас. Нещо подобно става и в Гърция, там пък при 1,5 пъти по-голямо население имаха само 20% по-голям брой заети от нас (3 млн. спрямо 3,4 - 3,5 млн.). Обратно е положението в скандинавските държави и Германия - там може да се каже, че всеки здрав и прав е изкаран на хармана. В Германия при население 83 милиона заетите са 42 милиона. За да стигнем този показател, трябва да имаме още 600 хиляди заети, а това значи не само всичките 350 хиляди безработни да работят до един, но и да се намерят още 250 хиляди и то ясно откъде - безсмислено дълго средно образование (до 19 г. у нас спрямо 16 г. в Англия), студентство в кухи специалности по 6 години, световният рекорд за платено майчинство от 2 години + 45 дена болничен, кухите инвалиди, ранното пенсиониране. Тази статистика ще стане още по-тъжна, ако заетите бъдат разбити на бюджетен сектор и държавни фирми от една страна, и частен сектор от друга.
Изводът е ясен - у нас просто не се работи. Само за 1/4 от проблема с под-заетостта се дължи на безработицата. За другото са виновни прекалено дългото образование и прекалено ранното пенсиониране. За хора с технически специалности е пределно ясно какво следва, когато не се работи. Закон за запазване на енергията, Закон за запазване на масата. Не се ли работи - не се и заработва. За икономистите обаче не е така, УНСС и БАН имат архив от няколко цели сгради с научни трудове, които търсят проблема в управлението на лихвения процент, националната политика за насърчаване на производството, стохастичните модели за изчисление на оптимален курс на лева спрямо долара и спрямо еврото (несъврзани с курса долар-евро), системата от мита и експортни разрешителни. Всичко друго, но не и висока заетост.
Статията е нещо като халтура в изкуството. Нахвърляни данни / все пак резултат от много труд/.....но без ясна оценка и предложения за промяна.
Виж първи пост на cinik и доста по-съдържателен. Поздравления. Приведените сравнения разкриват повече неща!
Успешна 2015 г на всички.
Точно след падането на Берлинската стена група представители от Германия дойдоха на крака при така нареченото СДС ,за да да му дадат акъл как да организира и проведе избори и какво да реализира като основа на програма.Съвета им беше "Не пипайте структурата на земята и нейното управление ,както и това на цялото стопанство.ПЪРВОТО И НАЙ -ВАЖНОТО е да проведете Декомунизация на обществото ,Лустрация на повече от 1мил.червени и агентурни бандита ,Национализация на всичко ,което са заграбили комунягите и тяххната партиина собственост и на подопечнити им организации и Народен съд по германски модел.Нашите комунета от ДС в СДС направиха точно обратното и България тръгна по пътя ,който е доведе до там ,където е .-Последна по всичко.Всички държави ,които проведоха прочистване на обществата си от комунистическата чума -идеологи и персонален състав са далеч напред .Друго лекарство за спряване с комунетата няма .Вземат им се властовите възможности и парите и те сами умират.
Добра статия и поздравления на г-н Ганев за труда.Явява се като продължение на статията от вчера, за митовете, но вече с реални цифри.Очаквам да се появят и троловете, за да ни убедят че нищо от горното не е вярно и всички които го подкрепяме сме "сорсоиди".
П.С.
Щастлива Нова Година на всички българи
До коментар [#1] от "cinik":
Пропускаш и популярната теория, че работните места са константа и като пенсионираме някой на 50, "ще има работа за младите".
Колкото и поп да ти е теорията, [#5] "mrvip": , като ме пенсионират , има много които не искат да работят.
Мн. пъти съм казвал. Продавам си бизнеса. вадя бруто 50 000 + БГ лв /годишно. поне 2 000 БГ лв чисти месечно.
Давам му готов бизнес.Сяда и почва да печели. Ако знае как ?
Да го запази.
Да го разшири.
Да го...
Ако не знае, има си начин.
Също така , може да седне до мен и да почне от 0,ооооооооо1.
"Така е при К.апитал изъм а ! "
Направи ми впечатление, че според една от графиките днес България произвежда стойност колкото е произвеждала през 1965. На фона на това би следвало да се разглеждат вички настящи проблеми в страната. Ако някой мечтае за стандарт на живот в България като този в Западна Европа, най-доброто за което може да мечтае е за западноевропейския стандарт от 1965.
Аз много не разбирам и за това да питам :
Автора взел ли е на предвид инфлацията и демогравския срив
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#7] от "Веселичко":
Сравнението е със средното за света за съответната година, което е подвеждащо, ако не се замислиш. Дори само бумът в Китай, който докара 1.5 млрд души от ръба на гладна смърт до средно ниво малко по-ниско от това в България (колкото и да не им се вярва на много хора, GDP PPP per capita все още е по-ниско в Китай, отколкото в България) е вдигнал средното ниво в света неимоверно, да не говорим за трайните устойчиви ръстове в западния свят от 60-те досега.
Не ти е виновен Комун изъм ът, [#3] "adenauer": ,
Виновна е липсата на желание да се работи.
Да учиш. Да опиташ . Да фалираш . Да се научиш да въртиш пари.
Виновна е липсата на префесионал изъм .
Малко са хубавите ,добре построени неща. Искаме с 5 дка домати да станем богати. С трактора да отиваме до нивата, с него да се върнем да обядваме...Пък ако може тракторът да е някой стар "Кировец" за 200 лв. или как се казваха Българските. За съжаление всичко спряхме да произвеждаме, [#3] "adenauer": че . Народът повярва на "Приказка за стълбата " . Казаха ни- спрете си производството на трактори , ние ще ви продаваме. И ги спряхме. Сега пълно с втора употреба .За "Кремиковци" стават ,за друго- дайте пари за части. И т.н.
Спрете си производството на инсулин ,ний имаме по- хубав. Сега баби и дядовци се боцкат с вносен инсулин, който ние,останалите в България плащаме. И понеже ние останахме малко , за какво по-напред да даваме - за скъпи лекарства ли , за пенсии ли ,за хубава храна ли...
Та като даде дедо ти пари за инсулина /Държавата ,де / , не остават пари за пенсия,та пенсийката муй мъничка. С нея осван да си купи солена сланина .Няма пари даже за дървените вносни ,скъпи домати.
А той,инсулина де, на сланина как да действа. Че и холестерол имал мн. деде ти. Та и апове за ,олестерол му пишат .Че нема паре и за скъпи вносни ябълки. дет борят ,олестерола. тъй казаааа- не ви трее да праити ябълки ,ний зь ви продавами. Също и чесън дажиииииииии.
Та ,такъй ми ти рапти, др. [#3]"adenauer":. ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ трее!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.