Васил Захариев, който е главен редактор на най-тиражния вестник на депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева, Телеграф, е бил сътрудник на политическата полиция на Държавна сигурност - VI управление. Това става ясно от постановено в четвъртък решение на Комисията по досиетата.
Роденият през 1958 г. Захариев е бил вербуван през 1988 г. от оперативния работник Кр. Вакрилов. Той е бил зачислен по линия на втори отдел на Шесто управление, който отговаря за "младежта, спортните организации и студентите." Неговият псевдоним е бил агент "Викторов".
На 2 февруари 1990 г. е отправено предложение за "изключване от агентурния апарат и унищожаване личното и работното дело." Това означава, че документите за агентурната дейност на служителя на Делян Пеевски не са запазени. Подобна е съдбата на по-голямата част от документите на Шесто управление на ДС.
Служителят на ДС, който е вербувал Захариев, е вербувал през същата година и за същия отдел на VI управление и друг журналист - Алексения Димитрова, която днес работи във в. "24 часа". Нейното досие също не е запазено.
Любопитен факт е защо до този момент Комисията по досиетата не е обвявала агентурната принадлежност на Захариев при положение, че печатните медии вече веднъж бяха проверени. Агент "Викторов" беше назначен начело в "Телеграф" и "Монитор" с купуването на изданията на Петьо Блъсков от Ирена Кръстева - сделка, финансирана през фалиралата КТБ. Васил Захариев беше завеждащ редактор в международния отдел на "24 часа", след което премина на работа в "Монитор", когато той беше собственост на Блъсков. По времето на Кръстева беше и директор на вестниците "Монитор" и "Телеграф".
Васил Захариев, който е главен редактор на най-тиражния вестник на депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева, Телеграф, е бил сътрудник на политическата полиция на Държавна сигурност - VI управление. Това става ясно от постановено в четвъртък решение на Комисията по досиетата.
Роденият през 1958 г. Захариев е бил вербуван през 1988 г. от оперативния работник Кр. Вакрилов. Той е бил зачислен по линия на втори отдел на Шесто управление, който отговаря за "младежта, спортните организации и студентите." Неговият псевдоним е бил агент "Викторов".
10 коментара
Не, това просто не може да бъде!!!!!!!!!!
Публикувано през m.capital.bg
Първите четири абзаца на статията - добре. Но с последния абзац залитате в стила на тези медии, като чиито контрапункт уж се очертавате. Недейте.
Никога не бих предположил,че Пеевски може да има нещо общо с хора от ДС!
Много ми е интересно как можеш да станеш агент на ДС през 1988 година когато беше ясно какви са ги вършили в Русия и у нас?!
Иначе нищо чудно не виждам, у нас където и да копнеш ченге излиза ,дори 25 след"края" на комунизма!
Ще дочакаме ли някога съобщение "Еди кой си главен редактор, НЕ Е БИЛ сътрудник на комунистическата ДС?
И досега смятах решението си да спра да робтя там за едно от най-правилните в живота си. Сега просто е още пó.
[quote#5:"Петър Иванов"]Ще дочакаме ли някога съобщение "Еди кой си главен редактор, НЕ Е БИЛ сътрудник на комунистическата ДС?[/quote]
С риск да прозвуча като негов адвокат, Блъсков например не е бил.
Повече от един милион червени и агентурни гадове са обсебили всички властови места ,дори и най-малките.и на пръв поглед незначителни.Сега Тиквата праща Писанчев агента в Гърция.Не друг ,а агента.Същото е и със забравената Мими Виткова-шеф на някаква асоциация.Тези некадърници могат да бъдат само шефове.А наивниците ШАРАНИ все още вярват ,че с избори ще постигнат нещо.ДРЪН-ДРЪН.Това може да стане само с тотален бойкот на изборите ,за да види света докъде сме я докарали и с масово неплащане на данъци,сметки,такси и т.н.Само това е пътя на гражданския протест.Всичко друго затвърждава властта на комунягите в България.
До коментар [#5] от "Петър Иванов":
Да, като измрат. Ама децата им ще ги наследят. Последните няма да са членове на ДС, но ще имат същия манталитет като на родителите си.
Не се гаси туй що не гасне! ДС forever!