Новият брой:
Чудото на езика

Русия: Няма процедурна пречка България да смени кандидата си за генсек на ООН

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Суверенно право на всяка страна е да замени своя кандидат за генерален секретар на ООН до окончателното гласуване в Съвета за сигурност, това не противоречи на процедурите. Ако Кристалина Георгиева реши да възобнови кандидатурата си и България - да я издигне, тогава ние определим нашата позиция съобразно новата кандидатура. Към момента за нас официалният кандидат на България е Ирина Бокова. Това заявява зам.-външният министър на Русия Генадий Гатилов в интервю за агенция "Интефакс", в което отговаря на няколко въпроса за българската кандидатура.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chichi01 avatar :-?
    Чичи (Ice Man's fan)

    Някои български анализатори вече предвидиха подобна позиция на Русия.
    Явно наистина има консенсус, новият председател да бъде жена от Източна Европа. Но поради тежката си автобиография преди 1990 година, Бокова вместо консенсусна кандидатура се обърна в генератор на прецеденти...

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Изборът на нов ген.секретар на ООН ще е сложен пазарлък между петте постоянни членки. На всяка от тях е пределно ясно, че това е позиция, лишена от всякакви правомощия и е с чисто протоколни функции. Но пък е безспорно престижна за страната, чиито кандидат бъде одобрен. Петте ще си определят достатъчно компромисен за тях ген.секретар.

    Любопитно ми е защо никой никъде нищо не споменава за официалната позиция на останалите постоянни членки в СС на ООН, а в БГ се дъфче само руската?
    Официално огласената позиция на Русия по отношение избора на ген.секретар на ООН не е претърпяла никаква промяна във времето. Зам.-министърът в частта от интервюто по темата почти дословно повтаря това, което казаха Песков и Захарова по повод скандала с кандърдисването от Меркел Русия да подкрепи друг български кандидат.

    Г-жа Бокова има няколко съществени предимства пред останалите кандидати - и официални, и потенциални, които не могат да се пренебрегнат:
    1. Дипломат от кариерата - и.д.зам.министър и посланик;
    2. Два мандата е и з б и р а н а за председател на световна организация (ЮНЕСКО);
    3. Владее четири езика.
    4. Чисто формалните - че е от Източна Европа, и че е жена.

    Форумните залагания коя от петте постоянни членки как щяла да гласува са наивни и освен лични пристрастия не показват нищо друго, защото пазарлъците на такива равнища не стигат до вестниците.

    Чисто психологически смяната в последния момент на една кандидатура от страната, която я е издигнала не е добър сигнал. Най-малкото изникват въпроси: Ами като смятате, че новата е по-добра, защо чакахте досега? След като много добре знаете, че кандидатът е неподходящ, защо я номинирахте и ни занимавате повече от половин година с нея?

    Правителството на г-н Борисов не може да даде смислен отговор на никой от тези и други подобни въпроси, което дава сигнал, че нещо в държавата и обществото ни не е наред. Колебливостта говори за зависимост, а това не е предимство. Още повече, когато съвсем други решават.
    Каква е логиката да искаш да подмениш националния кандидат само защото Меркел, Орбан и още един-двама десни премиери от ЕС били казали, че ще подкрепят другата кандидатура? Германия, Унгария и другите съгласни не вземат решенията, те са част от масовката в ООН, заедно с Непал, Бурунди, Танзания и т.н.

    Евентуална смяна на национален представител за такъв висок пост говори лошо за страната ми и затова не я приемам. А дали два пъти годишно при откриване на сесиите на ООН по телевизора в новините ще се мерва г-жа Бокова, г-н Гутереш или който и да било друг - може и да не забележа.
    Остава неудобството и ехидните коментари.



    Нередност?
  • 3
    vaticana avatar :-|
    vaticana

    Русия: Няма процедурна пречка България да смени кандидата си за генсек на ООН

    Така формулирано заглавието подвежда, че Русия едва ли не разрешава да си подменим кандидатурата.

    Всъщност всяка смяна/промяна изисква обяснение/мотивация. Българското правителство, което играе миманс на Борисов, досега, а не смятам, че и занапред ще изтъкне убедителни мотиви за евентуалната подмяна.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал