// К1: Средата / Политика
Кметът на Септември е осъден за укриване на данъци като едноличен търговец
По обвиненията в корупция срещу Марин Рачев, шумно оповестени преди година, все още няма съществено развитие
Рачев ще трябва да плати и граждански иск - 115 106 лева, заедно със законната лихва от 2006 г. до сега, а също и 6034 лева разноски по делото. Той обяви, че ще обжалва присъдата, което трябва да стане в 15-дневен срок пред Пловдивския апелативен съд.
Същевременно срещу Рачев има и друго наказателно производство, за съществуването на което беше шумно оповестено на публиката на 1 февруари 2018 г., когато прокуратурата и тогава новосъздадената антикорупционна комисия (КПКОНПИ) проведоха показна акция в сградата на община Септември. Пред камерите на медиите маскирани служители на КПКОНПИ изведоха кмета Рачев, а пресслужбата на комисията изпрати съобщение, озаглавено "КПКОНПИ с първа акция по реда на новия антикорупционен закон".
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова уточни, че претърсванията и изземванията в служебни помещения и частни домове в Септември са извършени с предварително разрешение на Специализираният наказателен съд. Това е първото досъдебно производство, по което явно се извършват действия от Специализираната прокуратура срещу кмет на основание на влезлите в сила през ноември 2017 г. промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които прехвърлиха делата срещу лицата с власт на спецправосъдието, обявиха от прокуратурата.
Срещу Рачев бе повдигнато обвинение за умишлена безстопанственост, тъй като е сключвал неизгодни за общината сделки със себе си, както обяви ден по-късно Арнаудова. Става въпрос за договори с 14 фирми, всички под контрола на роднини, бивши съдружници или приятели на Рачев. Същия ден съграждани на Рачев се събраха пред общината в негова защита.
А зам.-главният прокурор Иван Гешев обяви, че при обиските в дома на Рачев открили на нощното му шкафче разработките на ДАНС за купуването на гласове в района.
Първоначално на 6 февруари м.г. спецсъдът отстрани Рачев от длъжност, но седмица по-късно Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) отмени определението му и остави кмета на поста му. Според АСНС всъщност нямало данни кметът Рачев да е виновен в сключването на неизгодни сделки, защото договорите всъщност били подписани от зам.-кмета. Първоначално определената му парична гаранция от 250 000 лв. бе намалена на 130 хил. лева.
И като ищец
По същото време днес пак в Пазарджишкия окръжен съд Рачев бе ищец по дело, заведено от него срещу местна активистка Иванка Кърджийска, осъдена на първа инстанция за клевета заради нейно изказване в репортаж на БТВ от 9 септември 2017 г., в който тя задава въпрос дали ГЕРБ проверява кандидатите си за кметове откъм данни за извършени престъпления - в контекста на данните срещу Рачев. През декември м.г. Пазарджишкият районен съд осъди Кърджийска да плати 1200 лв. глоба.
Още по темата
Спецпрокуратурата разследва неизгодна продажба на общински терени в Божурище
На мушката са следовател и близък до Цветан Цветанов кмет
28 май 2019Сотир Цацаров превърна командироването в основно средство за контрол над прокурорите
7 дек 2018Прокуратурата и антикорупционната комисия разследват община Перник
Обект на разследването е договор за сметоизвозване и снегопочистване от 2014 г.
28 фев 2018Кметът на Септември остава на поста, неизгодните договори били подписвани от заместника му
Апелативният наказателен спецсъд отмени мярката за отстраняването му, взета от предходната инстанция
13 фев 2018Кметът на Септември е отстранен от длъжност
6 фев 2018
И още: Миграционен натиск на границата между Турция и Гърция, VW - или Турция, или никъде
15 дек 2019, 972 прочитания

Според "Спаси София" управляващите са изтрили проекторешението от вътрешната система
15 дек 2019, 2081 прочитания
15 дек 2019, 3326 прочитания
15 дек 2019, 2063 прочитания
15 дек 2019, 1671 прочитания
15 дек 2019, 1227 прочитания
15 дек 2019, 1215 прочитания
Българските власти ще трябва да докажат, че законите защитават правото на личен живот на гражданите