Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Пазарът на имоти даде първите сигнали, че световната финансова криза няма да подмине България. Най-напред изчезнаха чуждестранните купувачи, после замряха продажбите на апартаменти в курортите. Когато епидемията обхвана и пазара на земя и жилища, много от малките агенции започнаха да затварят врати. Големите и утвърдени посреднически компании пък вече преосмислят нуждата си от персонал. За момента те се въздържат от дългосрочни прогнози и коментари, но първата им крачка със сигурност ще е в посока на замразяване на планираните преди година нови назначения. Има обаче и такива, които смятат да използват кризата, за да заложат на нова бизнес стратегия или да привлекат най-качествените хора.
Никола Стоянов, управител на агенцията за имоти "Bulgarian Properies", която беше специализирана в продажби на имоти на британци, засега няма планове да съкращава хора. Той ще прави опити да препозиционира бизнеса си. "Вложил съм много време и усилия да изградя екипа на компанията. Служителите ми са добри специалисти и не искам да се разделям с тях, защото в трудни времена именно добрите специалисти могат да помогнат на един бизнес да оцелее и да продължи да се развива", обяснява стратегията си Стоянов.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
34 коментара
Капитал от около месец не пише нищо за пазара на имоти. Явно се води от максимата "за умрял добро или нищо":):). Къде е сега оня брокер др.Иванов/инж.Ганев, да обясни за нейзбежното поскъпване на имотите? Може и да са го уволнили вече от агенцийката за имоти. Малките агенцийки за имоти в София затварят врати вече от 3-4 месеца. А в момента има "масова смъртност". Цитираните по-горе комунистчета, които с червени пари направиха големите фирми за недвими имоти, също ще глътнат доста вода. Просто пазарът вече го няма. Банките не дават НИКАКВИ кредити, а малкото хора с пари в брой чакат. И колкото повече чакат, толова по-добре за тях. Преди си мислех, че цените ще паднат с 30-40%, но като гледам какво става, май цените ще паднат до нивата от 2004г Ако кризата се задълбочи, очаквайте връщане на цените от 2002-2003-та.
Всички суровини използвани в строителството поевтиняват драстично. Режат се и заплатите на строителните работници. Това значи и разък спад на себестойността на новото стройтелство. Честито на купилите си имот след 2006-та. Ще плащате като попове, докато имотът ви се обезценява.
Комунистчетата, собственици на големите фирми за имоти пак ще са си добре. Но на всички техни служители дупе да им е яко.
Пари повече няма да има. От чужбина вече никой не дава кредити на българските банки. Даже италянци, унгарци, австрийци, немци теглят пари от българските си подразделения. Ликвидната криза е вече тук. Към това се прибавя и големият брой жилища който банките ще започнат да продават, защото собствениците им няма да могат да ги изплащат.
Както винаги края на управлението на БСП е край на илюзите за добър живот на много хора.
Хм, Паскалев, много си прав, но само до някъде. Пазар тепърва ще се развива, но вторичен! Хорицата, теглили кредит за жилища от сорта на шестцифрени суми в евро, много скоро ще се изправят на ръба на фалита и ще станат новите продавачи (по скоро банките им).
А за БСП, тука вече няма спор. Да запеем песничка за Виденов и неговото добро старо време!
Коце, поздравления за трезвите ти възгледи, който имаш!
И аз на доста народ им казвах тези неща - не може в бедна държава да имаш цени на имоти като в супер богата Австрия, но нещо май истерията беше станала пълна... Е сега за съжаление пак обикновения човек ще понесе гадорията....
Време е да препрочетем Кейнс, Маркс и особено Малтус и най-вече Енгелс!
Джони, в началото на 90-те, когато братушките се бяха хванали за палците се казваше, че там "оптимистите учат английски, песимистите учат китайски, а реалистите учат устройството на Автомат Калашников":):):). Между другото те пак се навеждат към тая поза, защото петролът се е запътил към $30-40. Цена, при която техният добив е на загуба. А някой оптимисти очакваха руснаците да заместят англичаните и ирландците на нашият пазар.:):):)
Чимиджимичамиджоми, вторично предлагане ще има. Банките ще почнат да продават имоти на длъжници в големите градове. В момента има много такива имоти в зимните и летните курорти, но те са непродаваеми. Затова банките ще са принудени да продават в София, Варна, Пловдив и т.н. Няма да имат възможността да задържат конфискуваните имоти и да чакат по-високи цени. Т.е. предлагането е ясно.
Търсенето е по-сложно. Чужди купувачи няма да има. А българите с пари са малко. Това означава много предлагане и малко търсене, т.е. падащи цени. При ниски цени комисионите ще са малки не само като абсолютна стойност. Комисионите ще се свият и като процент, защото ще има малко сделки и много желаещи да са посредници.
Освен това самите участници на пазара няма да искат посредници в сделките. Банките ще си направят собствени отдели за продажба на имоти. Защо да дават пари на някой външен, като те ще си имат празни офиси и излишен персонал. Малкото останали строители също сами ще си продават апартаменти. Когато строиш 10 блока, си зает и нямаш време да се занимаваш с купувачи. Когато строиш един блок, не ти се дават пари на посредници. Купувачите от край време плюят по брокерите и ги е яд на незаслужените проценти от сделката.
Така, че брокерите ще дуат супата масово. Собствениците на големи агенции и техните червени кукловоди както винаги ще оцелеят. Те имат доста пари и не са за мислене. Но наемният персонал ще го закъса яко. Даже и тези, които не си загубят работата, ще са с пъти по ниски доходи.
Здравейте,
да се включа и аз. Подкрепям вашите мнения.
Наистина пазара на имоти в момента върви към замръзване. Затова причини много. Но според мен главната е в банките, защото самите те създадоха този пазар с тези цени. Първо додоха кредити на строителите, за да построят жилищата, а послед - на хората, за да ги купят. А те(банките) си прибират лихвите. Дори банките да станат собственици на имотите, те ще ги продадат. Но сега проблема е предимно ликвиден. Хем банките не дават кредите, хем няма хора с готови пари. Та тогава банките имат само един изход, за да излезнат сухи. Да пуснат апартаментите да речем на цени от 300-400 Е кв.м., но за чиста площ и да почнат да дават изгодни (нисколихвени) кредити на купувачите. Тогава ще имам някакъв нормален пазар на имоти, иначе или цените ще станат още по ниски от 300 Е или и дори за по-малко пари няма да има сделки. Спомнете си около 2000 г. колко сделки имаше.
Разберете България е евтина и трябва да си остане евтина държава, за да и върви икономиката. Цените трябва да са български, а не европейски, защото доходите никога няма да станат европейски. Не може заплатите в България да са по-високи от тези в Испания или Португалия дори. Това се отнася и за цените.
Ааа, Калпазане, накрая не си прав! За цените може, справка - в настоящето. Вярно, че са малко по-ниски, но незначително, и не тотално.
Да-а, кризата е тук. Подкепям по-горните изказвания. Веселбата свърши, идва махмурлука и главоболието. А може би гладът.
Слушам тази сутрин по телевизията ,че се почнало преустрояване на мезонети на по-малки жилища................. .......
Много поздрави на др.Иванов(инж.Ганев)..............
300 евро за квадрат ??
Ах, вие, лакомници, иска ви се, нали?
Паскалев, научи се да пишеш правилно, след това давай акъл.
Колко струва мнението на един неграмотник?!
Браво Паскалев!!! Не обръщай внимание на #9. Търпение му е майката.
Лично аз ги виждам тези 300Е/м2 само че след около 2 мах 3 години.
До тогава трябва да влязат някои закони които сега чакат "на пауза".
После властта на бързо вкарва закон за недопустимост на помещаване на офиси на фирми в жилищни сгради за да може да се напълнят пустеещите бизнес сгради и бизнес центрове. Леле колко апартаменти и гаражи ще се опразнят по този закон. После голямата тесла за многоимотните - нормален данък за основно жилище и сериозен данък за всичко останало.
А има и още хитринки които хем ще пълнят хазната хем ще разбият цените на имотите.
Но дебелоочието на някои хора е такова ,че всичко това ще го видят чак като им се стовари на главата
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.