Свободни професии...но не съвсем
Силният контрол над адвокати и нотариуси ограничава конкуренцията на пазара
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
"Нотариалната кантора трябва да има две или повече функционално свързани помещения, в които задължително се помещават канцеларията на нотариуса и служебният му архив." Адвокатът пък задължително трябва да има кантора с бюро и стационарен телефон, за да упражнява професията си. Изискванията са записани в Закона за адвокатурата и Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
Тези примери в голяма степен илюстрират някои безумни изисквания за упражнението на т.нар. свободни професии. Браншовите организации при някои от тези професии в България пък се превръщат в структури, които ограничават навлизането на нови играчи на пазара и лобират за фиксирани цени. Експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ), които са анализирали степента на регулиране на нотариусите и адвокатите, смятат, че това означава влошаване на конкуренцията и на качеството на услугите. Според ИПИ България е една от страните в Европейския съюз, в които тези професии са едни от най-строго регулираните.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Какво ще кажете за фармацевтите и техните вечни претенции за регулации? Държавта, на която толкова разчитаха (и пръснаха доста рушвети) да им подсигури доживотен рахат, се изгаври с тях повече от брутално. Само в моята махала от 8 аптеки останаха 5.
Много слаба статия. Защо не отпадне и изискванията за броя нотариуси спрямо жители. Не виждам смисъл в това да се ограничава броя. Това не е конкуренция.
А защо не споменавате частните съдебни изпълнители. Вече трета година няма изпит за ЧСИ и те ще са монопол вечно.
Института за пазарна икономика защо не дезира парломента да се премахнат всички ограничения за изпити и брой нотариуси и ЧСИ та на брой население.
И какво му е слабото на ститията, xyz? Според мен в нея се защитава тъкмо пазарната икономка и конкуренцията...
няма как да се прилагат пазарни механизми, защото не се касае за икономически дейности.
нотариусът изпълнява правоохранителни функции, възложени му и гарантирани от държавата. за да ги изпълнява, необходим е не само образователен ценз, правната норма не е теорема и може да се тълкува многозначно, съсловната им организация (камарата) ги подпомага в повишаване на квалификацията, (би трябвало да) следи за етичното упражняване на професията (за нарушения, които не съставляват престъпления) и др. Изисквания към кантората и работното време има действително, но те са единствено в полза на хората, ползващи услугата.
Не искам нито да навлизам в подробности, нито да правя повърхностни, неизчерпателни коментари (а точно такава е статията).
Но регулация в тази сфера е абсолютно задължителна и тя е изцяло в полза на търговския и гражданския оборот. А безспорно е, че все пак проблеми има в изпълнението на функциите им, но те идват не от уредбата на дейността на нотариусите, а от липсата на контрол по прилагането й.
До коментар [#3] от "Сабрие Палмолив ева":
Първо се научи да пишеш.
Я какви сложни думи с просто покритие е наредила material girl.
А защо като взимат по 2000лв. на сделка нотариусите ни не могат да предотвартят нотариалните измами, а в САЩ нотариусът взима по $10 да
"изпълнява правоохранителни функции, възложени му и гарантирани от държавата" и измами няма.
http://notary.bghot.com/realprice.php
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.