Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Швеция е пример за равенство между половете. Добрата политика на страната цели постигане на пълно равновесие между мъже и жени и избягва джендър стереотипите. Въпросът е дали стремежът към равенство не води до унификация на половете и заличаване на идентичността. Пример за това е радикалната детска градина, за която разказва CBS. В стокхолмската "Егалия" децата между 1 и 6 години не познават полово определените стереотипи. Персоналът не използва думи като "него" и "нея", за да свикнат 33-те деца с правото сами да определят себе си. Няма "момичета" и "момчета". Всички са "приятели". Така се избягва стереотипът момичетата да се вмъкват в импровизираните детски кухнички, докато момчетата редят конструктори. Децата сами избират играчките и книгите си и установяват свои собствени модели на поведение. Разбира се, "Егалия" не отрича съществуването на биологични разлики между децата. Важното според директорката Лота Райалин е, че осъзнавайки своите анатомични различния, момичетата и момчетата не виждат разлики в интересите и способностите си. "Обществото очаква момичетата да се държат момичешки, да бъдат мили и красиви, а момчетата да се държат мъжкарски, грубо и избухливо", казва Джени Джонсън, 31-годишна учителка. Либералната детска градина в Стокхолм е един от най-радикалните примери за опитите на Швеция да постигне равенство между половете още от детството. Дори името "Егалия" съдържа равенство. Момчетата и момичетата размахват заедно пластмасови домакински прибори и се преструват, че готвят. Конструкторите са поставени нарочно до кухненските прибори, за да се избегне опасността децата да изградят въображаеми бариери между готвенето и конструирането.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.