Капитал 50: Защо в Полша се получава
За няколко години борсата във Варшава стана лидер в региона и продължава да привлича още и още дружества
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Капитал" представя шестата годишна класация за най-добрите компании на борсата в България - "Капитал 50". Тя е наследник на "Дневник 100", като е запазена същата структура. Дружествата са разделени според размера на пазарната им капитализация (над 25 млн. за големите и под това число за малките), след което са подредени на база теглови критерии - приходи, ръст на приходите, пазарна капиталзиация, ликвидност и марж на печалбата. Тази с най-малък краен ранг заема първото място.
Сайтът на "Капитал 50"
PDF на списанието с класацията
Преди няколко месеца във Варшава срещнах реклама Super Poland. Вярно, Полша е страна, чието развитие може да се сравнява с това на някой супергерой – без рецесия в кризата, с добър икономически ръст, огромни инвестиции, силна вътрешна индустрия. Така че, ако фондовият пазар е огледалото на една икономика, представянето на този във Варшава никак не е изненадващо – макар и там да има спад в цените, за няколко години борсата успя да стане регионален център на пазара на акции и да се конкурира с борси като виенската.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Полските политици се предполага , че се замислят повече за държавата и хората от тази държава.
За сметка това бг политиците(особено днешните управляващи) нямат идея какво да правят освен да излезнат от управлението с повечко отклонени по личните им сметки парични средства или други активи и да си живуркат безметежно по калните и разкопани пътища на разбитата ни страна.
Всичко е до култура иа възпитание.
Когато децата в едно общество от малки тормозят и дразнят другите (физически, с фукане с по скъпи играчки ) .
Когато учениците свикват да преписват, да не спазват правилата и дисциплината. Да се напиват. Да се събират в банди и да се бият.
Тогава няма какво да се учудваме, че като пораснат има корупция, краде се на поразия, МПС-та се карат като на рали и има всякакви криминални прояви като изнасилвания, отвличания и убийства.
А управляващите са част от народа. Какъвто е народа - такива са и управляващите.
просто защото не е кочина,всичко е до кадрите,явно в полша имат потенциал,за разлика от кочината,ако разчиташ само на пенсионери,цигани,болни и неудачници,не можеш нито работеща борса да създадеш,нито дори селско стопанство да развиваш,колкото по-рано се осъзнае това,толкова по-щастливи българи ще има,не само хленчещи идиоти които сравняват една кочина с .....кои ли не-англия,франция,гърция и т.н.
До коментар [#2] от "hellwitch":
Тръгнах да пиша коментар и се отказах. По-точно от Вас не мога да го формулирам. Съгласна съм на 100% с всичко написано във Вашия коментар.
Констатациите в коментарите са верни, но те не обясняват, защо България имаше по-бърз растеж от поляците в периода 2001-2008. Или пък защо хърватите са по-напред по БВП от поляците, макар и с малко.
За настоящия бум в Полша има чисто конюнктурни причини. Първата е, че изкара почти 10 години с популистки правителства, които подпираха растежа, и сега при по-реформистко правителство потенциалът за наваксване се отприщи. Второ, вървят големи строителни програми около Евро 2012, но внимание - повтаря се примерът с олимпиадата в Гръция - парите за проектите са за сметка на бюджетния дефицит. Така че, след 2 години ще си говорим наново.
За мен отговора е много прост.
В Полша има правосъдие, а в България НЯМА!
Доказателство е междуфирмената задлъжнялост в двете страни!
до #5: Колега, моето впечатление е че поляците са: а) над 5 пъти по голяма и далеч по-хомогенна етнически и религиозно организирана страна, с хора не търпящи чиновниците да им сядат на врата; б) висшите учебни заведения работят наистина, произвеждат специалисти и ипреподавателите са платени не лошо - средно $1300 евро на месец; в) бизнес средите и да крадат, то "хеправилно усвоените средства не превишават 15%, т.е. имат 85% реални инвестиции от Евро средствата, а не обратното съотношение като в България; д) бяха и си остават стеана със силна национална политика и съзнание.
много ги хвалите поляците. имал съм допир до тези хора и осъзнах колко прав е старият лаф, че поляк не е народност а професия. това са пълни селяндури. които са били общи работници на германските земевладелци и индустриалци. първите зачатъци на цивилизованост са чак от 12-14 век направени от заселници германци от района на рейн. а поляците са си живеели кротко в дупки в земята и са яли цвекло и други корени. някой да знае добър полски продукт или иновативна компания? кафе инка от грудки на някакъв бурен!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.