Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Същите числа, но с негативен знак. Така най-кратко може да се опише какво се случи през 2009 г. с най-големите сто български компании. Ето и конкретиката - спад на приходите от 17%. Точно с толкова пораснаха оборотите на най-големите 100 компании през 2008 г. Така излиза, че фирмите са се върнали поне две години назад в развитието на бизнеса си. И че големите растат бързо, но и падат със същия темп.
Близо 9 милиарда лева са се изпарили от отчетите на местните гиганти. Данните копират тенденциите при промяната на БВП - спад от 5% за миналата година и ръст от 6% година по-рано, но представянето на фирмите е в пъти по-екстремно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Статията горе долу става, ама защо сте вкарали един абзац два пъти с разлика от едно изречение? Виж първи и трети абзац от копираното :)
"Фондовата борса не е изкушила нито една нова компания от групата на големите. Спадът на интереса на инвеститорите към капиталовия пазар логично отказва компаниите да търсят изгодно финансиране чрез публично предлагане. И банките почти спряха да кредитират бизнеса.
Тази година в класацията има 15 публични компании, като заради ръст на приходите по-нагоре в класирането се изкачват "Биовет", "Енергоремонт холдинг" и "Химимпорт". Затова пък предишните участници в стотицата "Неохим" и "Оргахим" се преместват няколко места назад и попадат в подреждането между 100 и 200.
Фондовата борса не е изкушила нито една нова компания от групата на големите. Спадът на интереса към капиталовия пазар логично отказва компаниите да търсят изгодно финансиране чрез продажба на акции."
статията е обективна
харесва ми
други медии публикуват фалшиви данни
Какъв е случаят със СОМАТ? Тази година го водите като нововлезнала компания, а тя присъства още от миналата година. И има разминаване в данните за приходите им през 2008 и 2009г.
Жалко, че вече няма "икономическа полиция" :) , някои резултати би трябвало да подтикнат към размисъл, но уви.
Параходство БМФ беше продадено за колко пари? И колко е спада в продажбите за една година? И кой го предложи за приватизация? А кой контролира и кой консултира сделката ;)
Отговор до Кик-о
Прав сте, че при СОМАТ има разминаване. Причината е, че през 2008 г. компанията е предоставила данни от консолидирания си отчет без да уточни тази подробност. А класацията топ100 се прави на база индивидуални отчети. По тази причина позицията от 2008 г. е неточна и затова не е посочена.
Благодарности и на Галчо Залъгалчо за наблюдателността, че има повтарящ се параграф. Станала е техническа грешка, която е отстранена.
Поздрави,
Теодора
Защо банките са в отделна класация? Като гледам и те добре са захребили през 2009 г.
Я , ние сме от малкото, продали повече през 2009 от 2008.
Не разбирам защо в тази класация и тази в документа горе ляво под илюстрацията (ексел файл) една и съща компания е класирана различно?
Например Софийска Вода в класацията е 73-та позиция, а в ексел файла 77-ма...
Както се вижда в класацията най-голямата по оборот фирма е Лукойл Нефтохим и Лукойл България. При това са монополисти. Е дали са реални отчетената "загуба" на първата и минималната печалба отчетена от втората 0,14% от оборота?!!!! За сравнение ОМВ (които не са монополисти) декларират печалба 1,4% спрямо оборота . Т.е. 10 пъти по-голяма! Но тези факти като че ли остават незабелзани и за медиите и за институциите.... и най-вече за нас - заспалият народ останал в България, свикнал постоянно да го крадат и лъжат...
Добре това е проучването за 2009 година а къде може да се види това за 2010 ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход