К100 Фармация: Краят на двуцифрения ръст
За пръв път от осем години продажбите на лекарства се увеличават толкова малко
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Година, в която правителството и парламентът полагат всички възможни (а те са малко) усилия да намалят цените на лекарствата, няма грипна епидемия, а доходите не позволяват редовни и мащабни покупки на продукти за здраве. Това беше 2012 г. за фармацевтичния пазар, който за пръв път от далеч преди началото на кризата отбеляза забавяне в ръста на покупките до 5.6% в сравнение с предишната година по данни на световната анализаторска компания IMS Health. Малкото увеличение е изненадващо за пазар, който бележи двуцифрени ръстове всяка година и специално при продуктите с рецепта е резултат от това, че животоспасяващата терапия вече не се купува от здравното министерство, а се предписва с протокол от здравната каса. Така нуждаещите се пациенти получават лечение, докато преди се лекуваха едва около 40% от болните.
По-скромното увеличение на продажбите, резултат от драстичния натиск за намаляване на цените и солидната конкуренция в бранша, се отразява и в приходите от дейността на топ 10 във фармацевтичния сектор на "Капитал 100".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Вижте за какви цени става въпрос когато говорим за лекарства. Вижте кои фирми го произвеждат, кои фирми ги внасят, кои фирми ги дистрибуритрат...ще стигнете все до едно и също има (с малки изключения).
доста спекула в този сектор !
след значителни намаления на цените за България ,лекарствата са все още най скъпи за пациентите погледнато през цените по Европа и света
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.