Какво казаха и какво разбрахме за АЕЦ "Белене"
БАН залага голямо количество "ако"-та пред заключението за жизнеспособността на ядрения проект


Калоян Стайков

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След представеното вчера резюме на Окончателен доклад относно възможността за реализация на активите на АЕЦ "Белене" новината беше, че проектът е жизнеспособен, а фокусът беше при каква цена на електроенергията това е възможно. Това обаче са и най-маловажните въпроси, тъй като те зависят от направените допускания и доколко реалистични са те.
Така например, ако допуснем, че в следващите години българската икономика расте номинално със 17%, датската – с 4%, а швейцарската с 2% и няма кризи, то България ще изпревари Дания по БВП след 15 години, а Швейцария – след 41 години. В действителност обаче средният номинален ръст на българската икономика в периода 2008-2016 г., който включва икономическа криза през 2009 г., е около 4,6%, този на Дания е около 2%, а на Швейцария е 6,4%, което прави горните допускания по-близки до халюцинация, отколкото до част от икономически модел.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
ха.... ами откъде да знаем... Григор може и да ви бие на шахмат "с вързана дясна ръка, тежести на краката и превръзка на едното око"
"Калоян Стайков е икономист в Института за пазарна икономика"
Ако бяхте написали това най-отгоре, нямаше да чета изобщо.
Защото ИПИ е структура с неясно финансиране, но с пределно ясна директива за действие. И ако приемем за достоверно наукоподобното изложение и го пренесем към Ю.Кория, Япония, Чехия, Унгария, Китай, Турция или други страни, няма да разберем защо те продължават да развиват ядрена енергетика, пък за нас да е изключително непрепоръчително.
В Уикилийкс изтекоха мейлите на Хилъри. От един от тях стана ясно, че българо-руският проект за втора АЕЦ край Белене е бил спрян през 2012 г. след дипломатически натиск от страна на бившия държавен секретар Хилъри Клинтън. „Нелоша работа“, й пише нейната дясна ръка Джейк Съливан в бележка над препратен имейл от помощник-държавния секретар Ричард Морнингстар, в който се отчита за изпълнената задача.
Българска АЕЦ с нещо пречи на САЩ. ИПИ това не го обясняват, но ни убеждават, че ще ни е много ненужна нова ядрена мощност.
Нещо ни смятат за бунаци.
Празни приказки. При положение че бъдещето на ТЕЦ-овете е под въпрос, ролята на електромобилите, ЖП-транспорта и градското метро само ще се засилва, а належащият проблем със замърсяването на въздуха от битово отопление все некога ще требва да се реши, то необходимостта от нови ядрени мощности е безспорна. Алтернативата е да осерем още повече природата за усвояване на т.нар. възобновяеми източници на енергия, което значи бетониране и на малкото запазени планински реки, перки и китайски панели върху всека ливада и нива и т.н.
Поредното политическо говорене, стъпило уж на инономически обосновки. Проектът за АЕЦ отдавна е тепих за геополитически баталии и никого там не интересуват цифрите. Уестингхаус не може да направи централата, както не може да довърши и онези в САЩ и онази в Украйна, но и на тия, които могат, не дава.
Аз съм доволна и благодарна на учените от БАН, за това "КАКВОТО разбрах за АЕЦ "Белене", а именно:
БАН определи проекта "Белене" като жизнеспособен, при определени препоръки, както следва: (1)
1. "Участието на държавата го подобрява значително";
2. "Би било добре строител на новата централа да бъде досегашният производител на оборудването";
3. "При инвестиционен разход 10.5 млрд. евро, съотношение на привлечения към собствения капитал 70:30 и лихва до 4.5% проектът АЕЦ "Белене" е жизнеспособен";
4. "Две трети от вариантите на БАН показват, че има смисъл да се СТРОИ ядрената централа и проектът ще е финансово обоснован";
5. Проф.Тасев подчертава,че "в бъдеще в Бг. и региона ще има недостиг на БАЗОВА мощност, която може да бъде и ядрена".
(1) "БАН определи проекта "Белене" като жизнеспособен". 18.11.2017 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.