К10: Проблем ли е бързият растеж на българските банки
Местните играчи винаги са по-политически обвързани и изкушени да кредитират свързани лица, но същинският проблем не е националността, а качеството а надзора
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След като дълги години БНБ заглушаваше всяка критика с уверенията колко е стабилна банковата система, след кризисния юни 2014 г. постепенно се наложи новият рефрен - "КТБ е изолиран случай". Логично, при подкопаното доверие в централната банка този път думите и нямат същото действие. И също толкова логично притесненията са, че ако констатираните лоши практики на безконтролно кредитиране на свързани лица са се случвали и другаде, то ще е в другите банки с български собственици. По простата причина, че за разлика от дъщерните на чуждестранни банки местните акционери обикновено разполагат и с други официално признати или прикрити бизнеси. А практиката не само в България е доказала, че местните банкери по-лесно успяват да се оплетат във взаимни зависимости с политици и регулатори, което може да им осигури комфорт, но и да им позволи да поемат прекомерни рискове.
И, изглежда, не само вложителите, които след КТБ изтеглиха чувствителни средства и от ПИБ, а и от други местни играчи, са притеснени. В последния си анализ за ситуацията в България Европейската комисия (ЕК) постави страната в графата "Прекомерни дисбаланси" и предупреди за възможни рискове, като особено внимание беше отделено именно на банковият пазар у нас. Според Брюксел ключов проблем е, че той се е движил на различни скорости през последните години, като в по-бързата писта са били банките с български собственици, а в другата - банките с чуждестранни собственици. Изводът от това е, че прекомерно бързо напредналите, какъвто бе случаят с КТБ, носят със себе си повече риск и заплахи за системата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
В никакъв случай не бива да се допуска, особено от медиите, да се вменява, че щом КТБ е гръмнало, значи и останалите банки са нестабилни. Началото на следващата година ще излязат резултатите от стрес тестовете, всичко останало са спекулации, които застрашават страната. Ясно е, че на някои с много милиони, които дори не живеят в България не им пука и им е забавно да си играя с хората, но това е неморално и дори незаконно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.