Стабилност и риск: В годината на големия тест
Реалната стресова ситуация от 2014 г. около КТБ и 2015 г. около Гърция прави показателите за здравина на банките все по-важни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По своя замисъл и конструкция основното качество на съвременните банки не е стабилността. И тук не говорим конкретно за България - кредитните институции привличат депозити, които клиентите им могат да изтеглят по всяко време и ги влагат в кредити, които самите банки не могат да си вземат, когато поискат. И това естествено поражда риска, ако много хора си поискат парите, една банка да не може да им ги върне.
Тази непреодолима опасност на т.нар. банкиране с частични резерви не изчезва дори и в държави, чийто централни банки могат да действат като кредитор от последна инстанция и да предоставят ликвидност на институции изправени пред подобен отлив на клиенти. А в България, където и този буфер не съществува, стабилността би трябвало да е още по-водеща при избора на банка, особено след като и КТБ болезнено припомни, че фалитът не е само теоретична постановка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.