Стабилност и риск: В годината на големия тест
Реалната стресова ситуация от 2014 г. около КТБ и 2015 г. около Гърция прави показателите за здравина на банките все по-важни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По своя замисъл и конструкция основното качество на съвременните банки не е стабилността. И тук не говорим конкретно за България - кредитните институции привличат депозити, които клиентите им могат да изтеглят по всяко време и ги влагат в кредити, които самите банки не могат да си вземат, когато поискат. И това естествено поражда риска, ако много хора си поискат парите, една банка да не може да им ги върне.
Тази непреодолима опасност на т.нар. банкиране с частични резерви не изчезва дори и в държави, чийто централни банки могат да действат като кредитор от последна инстанция и да предоставят ликвидност на институции изправени пред подобен отлив на клиенти. А в България, където и този буфер не съществува, стабилността би трябвало да е още по-водеща при избора на банка, особено след като и КТБ болезнено припомни, че фалитът не е само теоретична постановка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.