Най-големите работодатели: Хората свършват, а заплатите растат
През миналата година 100-те дружества с най-много служители в извадката на топ 500 по приходи са създали нетно 1000 нови работни места.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Най-много хора отново са наемали компаниите, които работят за износ, и ритейлърите.
- За пръв път от няколко години оръжейните заводи са съкращавали персонал.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
ми така е.
като ги изгаряте и убивате - ше свършват. кво друго?
Ами да се преориентират към производство и услуги с по-висока добавена стойност, които ще им позволят да плащат и по-високи заплати, съответно и да си намират по-лесно служители, включително българи от чужбина, а защо не и европейци от страни-членки с висока безработица или ниски заплати.
Като цяло , добри новини. Особено в частта за съкращаване на персонал от държавните мастодонти. Ако погледнем топ 5 в класацията по персонал, всичките са държавни и май само една не е губеща.
За икономика като нашата много по-важно е да се развиват малките и средни предприятия, специализирали в някоя ниша с висока добавена стойност.
Предполагам работници ще се появят когато работодателите започнат да обявяват основното заплащане в обявата за работа.
Фриленс, аутсорс, проектен принцип. Да се напасват и да не мрънкат че заплащането е високо, защото е ниско. На тея дето са ползвали външни услуги да ги питам дали оттам не им е дошла най-голямата добавена стойност в продукта. А за средното ниво пчелички реформата в образованието май малко се оплеска последните 20 години. Начин има, ама на никой не му стиска. На масата не е сложено и съотношението данъчното облагане към предоставени от държавата услуги... Концепцията ей там забравихме едни хора от няколко десетилетия, хайде да направим завод с външен инвеститор и наш строител :) трудно рабаоти.
Пазарна икономика.
Търсене/предлагане и някъде по средата става сделката...
Чудно защо ли?
Българските работодатели продължават да вярват, че с трици могат да наловят маймуни. Искате работници? Дайте им нормални условия на труд, нормално заплащане и перспектива за развитие във вашата фирма. И хора ще има, и мотивация, и всичко. Българският работодател иска да вземе неопитен човек, да му дава 1000 (или по-налко) лева на месец, да не вложи нищо в квалификацията му, а когато човекът вече не е неопитен и след 2-3 години се е научил да работи съответното нещо и каже "дай 1500 лева, защото вече не съм чирак", работодателят ахва или кресва: 1) неблагодарник! 2) няма пари, голяма криза е! 3) ще увелича заплатата, ти само почакай... мога и 4, 5, 6 да предложа. Повечето от вас вероятно вече са ги чували. Така работникът има два варианта. Или да се премести в друга фирма (ако намери такава), което резултира в едни и същи хора, въртящи се на подобни позиции в различните фирми в дадена сфера, или да започне ново нещо от нулата, пак за 1000 (или по-малко) лева, недоволен и подозрителен какво ще стане след 2-3 години. И така си вървим към тъмното бъдеще.
Има хора, просто им е тъпо.
Дори да работят за космическата за родните стандарти заплата от 4 бона месечно - пак и ме горчиво в устата.
Понеже за същата работа на запад бачкаш найн ту файф, което на български изглежда като 09:00 до 17:00
В Родното БГ бачкането е от 09:00 до 18:00 - и това е в добрия случай, когато не трябва да имаш обаждане с щатите :)
На обяд в западната фирмичка хапваш хубава храна в кантина за смешни пари. В БГ-то такова нещо като стол - не съществува, а ако го има - гнус.
В БГ-то имаш 20 дни отпуска годишно. И те коментират как си си взел много дълга почивка - 2 седмици (10 работни дни - уоу).
В западна държава дните са между 25 и 30. Без проблем вземаш 15 работни дни офф през лятото и си правиш 3 седмици + съботите и неделите почивка.
В крайна сметка - ти си си същия работник, дали цъкаш в София или в Берлин - все толкова си си продуктивен. Премиума от малкото отпуска и 1 час екстра работа ВСЕКИ ден - го прибира кой, че съм тъп и не се сещам сам???
Премиума от ниски наеми и данъци - пак той.
И в резултат от всичко това - теб заплатата въпреки космическото 4 бона за БГ - пак не те устройва.
До коментар [#2] от "xfh59608894":
Точно това се случва. По естествен път. Високата добавена стойност идва в големите градове и при университетите. Производствата с ниска добавена стойност остават или правят заводи само по места с висока безработица и ниски работни заплати.
Като работят няколко години с машини на поточната линия, работниците са готови за по-сериозни длъжности в новонастанили се компании с висока добавена стойност. Области като Пловдив вече поставят условия какви инвеститори могат да получават съдействие от общината.
Същата история се е повтаряла на времето в по-развитите славянски държави. Единственото, което пречи, е липсата на още работници, за да има за всички производства. Вече средната заплата е по-висока от тази в повечето балкански страни. Можем да се пробваме поне от тях да привличаме кадри.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.