Moia strana, moia Bulgaria
Ерик и Алекс Алексиеви – родените в Америка внуци на Райко Алексиев, се местят в България и правят планове за оставане


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Когато Филип Димитров се обадил на баща ни в Щатите през 1991 г., за да му каже, че ще има нужда от неговата помощ, той взел решение, че незабавно тръгва за България. Обяснил на майка ни, че е негов дълг да помогне за изграждането на демокрацията, и ако тя не иска да го последва, ще я разбере", разказват Ерик и Алекс Алексиеви, синове на политическия анализатор Алекс Алексиев и внуци на талантливия художник, карикатурист и фейлетонист Райко Алексиев, убит от комунистическата власт на 18 ноември 1944 г. Алекс Алексиев емигрира в САЩ през 1965 г. Връща се временно в България като политически съветник на министър-председателя Филип Димитров.
Срещаме се с братята в София, където живеят днес, въпреки че и двамата са родени и израснали в Калифорния. Двайсет и пет годишният Ерик е тук от миналия април, a брат му, който е с две години по-голям, пристига през декември и директно започва работа в IT сферата. Офисът му е в Бизнес парка. Планират да останат за постоянно в България. "София определено не е студентският калифорнийски град край океана, където сме израснали, но я обичаме и тук се чувстваме като у дома си." Учат български усилено и се ядосват, че баща им не ги е научил като малки, въпреки че е владеел перфектно шест езика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Много приятна статия, макар че заглавието първоначално ме озадачи. Благодаря за нея на г-жа Вълчева.
И аз допусках, че ще има такива преселници - деца на наши емигранти, които оценяват предимствата на държавата и обществото ни. Това е позитивен акцент и знак, че положението тук не е толкова трагично. Желая успехи и на двамата братя.
Това са децата на истинския (оригинален) елит на България, които се връщат да живеят в една подменена държава, изцяло подчинена и овладяна от децата на комунистическите бандити, избили техните деди.
Нашите деца и децата на още няколко стотин хиляди български семейства работят в и за родината си и възпитават своите деца в родолюбие. И смятат това за нещо в реда на нещата.
Всички те знаят тази песен и могат да я пеят на чист български език, а не с подстрочник на латиница.
България може да разчита единствено на българите.
Приемам, че чрез тази статия "Икономедиа" се извинява на наследниците на Алекс Алексиев и на всички българи, които тачат паметта му, за факта, че никой журналист от медиата не написа и дума при кончината на този истински родолюбец през лятото на м. г.!
Чест прави на синовете му, че имат желание да живеят и работят тук.
Протестирам срещу триенето на моя #5, в който просто призовах модераторите да не допускат език на омразата да се лее по форума.
Това не би трябвало да се санкционира, освен ако в Капитал езика на омразата не се възприема за нещо естествено.
До коментар [#] от "
D-r D
":
Пациенте (самообявил се за "доктор" в интернет), не успя да намериш малко достойнство в себе си в знак на уважение към семейството на тези хора, и щом не искаш да казваш нещо добро за тях, поне да не се изакв@ш и под тази статия! Обаче гузен, негонен бяга. Сам се издаде (заедно с твоите другарки и другари шумкари)!
Сред вълни от новопатриотичен патос, да попитам, има ли други изисквания освен смяна на местожителство за записване на ред в новия православен календар на светците? Едни хора се преместили в друга гържава, други изпаднали във дивен възторг от това, а трети директно се включили да громят невъзторгналите се, жертвайки в процеса вероятно трудно придобитото си възпитание. Личният избор на отделния човек си е негова работа, но нелепия възторг от завръшането на потомците на "оригиналния" елит е добра основа за карго култ, способен да завладее всеки кокоши мозък.
Много интересна статия, защо пък да не бъде разказана историята на двамата братя?
Още повече, че техният личен избор е свързан с историята на един деен и талантлив българин, който, както много други, е станал жертва на варварщината на комунизма. Новото поколение дава нов живот на историите на тези хора.
Аз лично от тази статия разбрах за Райко Алексиев и ми стана интересно за bulgaria analytica. Благодаря, Капитал:)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.