Има ли живот на други планети
Проф. Димитър Съселов за вселената, българското образование и всичко останало


Николет Йенсен

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Професор по астрономия в Харвард и директор на Центъра за изучаване на прехода от химия към живот, Origins of Life Initiative, към елитния американски университет, Димитър Съселов търси отговор на въпроса възможно ли е да се зароди живот на други планети.
Един от проектите, по които работи, е мисията "Кеплер". Инициатива на НАСА, която използва космически телескоп, за да търси планети с условия, подобни на тези на Земята. Според проф. Съселов "Кеплер" е един от най-сериозните и важни проекти в астрономията като цяло.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Няма.
Тоя пич е силен, западните медии редовно го цитират по темата, пък и професор в Харвард не се става току-така. Що се отнася до 100-те милиона сходни на Земята планети - това е по-скоро сензационно твърдение. Дори и да е така практическият ефект е от такова откритие е нулев заради разстоянията и други ключови фактори.
До коментар [#1] от "Dragoslava":
Има. Ако нямаше никой, нали щеше да е тъмно. А там, всяка вечер свети.
:)
До коментар [#1] от "Dragoslava":
Има!
Няма как да няма живот на други планети, това е безкрайна вселена все пак, а и хората като цяло не трябва да се взимаме много "на сериозно" - чак пък да сме венец на природата...
Най-вероятно извънземен живот е имало и ще има. Обаче, чисто статистически, през тези 12 милиарда години възраст на Вселената, каква е вероятността да съвпаднем по време с други цивилизации с нашите няколко хиляди години?
Честно казано, за мен, заглавието на материала е подвеждащо. Интересната за мен тема с живота и планетите е застъпена в 1/3 от материала. Останалото не, че не е толкова любопитно, но не и толкова, че да ме привлече да прочета текста. Този похват е редовно използван в по-масовите издания, да не кажа, че е приоритет на жълтите такива. Не отива на Капитал да подхожда по този начин.
Под живот на други планети, не може да се има предвид сходни параметри с тези на земните.
И това професора много добре го знае, но пари се отпускат само за прагматични изследвания т. е. за такива, които евентуално би могло да има полза, дори и в едно имагинерно далечно бъдеще.
Естествено, целта е едно последващо изселване или колонизиране, но поради крехкоста на земният живот в много ограничени еквиваленти работата е особено трудна.
По принцип живот в космоса неможе да няма, но не такъв какъвто го разбират нашите днешни схващания.
Формите му по принцип не е възможно да познават ограничения, както на съществуване така и на приспособимост.
С нашите схващания днес, дори бихме могли да приемем за живот нещо, което е свързано с нежива материя пак по нашите схващания и едвали ще сгрешим.
Така, в заключение може да се каже, че живот във вселената
неможе да няма, но всичко се определя от тенденциите на развитие на нашите схващания за него, а не точно дали това е наистина живот.
Защото едвали бихме приели за живот съществуваща форма, равносилна на схващането на нашата невъзможност да бъде такъв, въпреки, че той съществува не заради това наше ограничено схващане за него.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход