// К3: Моят капитал / Лица

Истинският Стивън
Френският съвременен артист Стивън Гермър за проекта си Make Steven Real и какво го води към София отново и отново
От сайта на Гермър може да се остане с впечатлението, че живее в България, но всъщност той не се чувства обвързан с нито едно място. "Нямам постоянен дом. Прекарвам известно време тук, след това обикновено заминавам към Виена, често съм в Брюксел и Ню Мексико." Австрийската столица е градът, в който се запознава с Камен Атанасов преди няколко години, а по-късно и с Иван Мудов. "Просто играехме футбол и без да знаем кой знае колко един за друг, станахме приятели. Някак си от разговорите и почти на шега се роди идеята да направим това пространство. И ето че се случи, просто заради взаимното приятелство, общия начин на мислене и желанието да се забавляваме с това, което правим." Името на галерията идва от фамилиите на тримата, а нулата символизира, че са започнали от нищото.

Сегашният повод Стивън да бъде в София е участието му на две изложби. Едната, "Публичен адрес", е в "Червената къща" и включва работи както на местни, така и на международни артисти. За нея той е направил нестандартна версия на каталог, като е принтирал информацията от Facebook профила си и после е нарисувал колажи, мисли и любими цитати по листите. Резултатът се нарича Artist Book и е неговият опит да установи връзка между реалното и виртуалното. С подобно послание е и Make Steven Real – проект в Betahaus (до 7 юли), който "разказва" за "персонажа" Стивън, опитващ се да избяга от "виртуалната си кутия". На Facebook страницата пък всеки може да изтегли файлове със снимки на автора и неговото онлайн алтер его, които да принтира и така да го постави на каквото място и в какъвто контекст поиска – така той ще може да спомогне за освобождаването му. "Ще му отива да бъде тапет на вашата стена вкъщи, а и така ще впечатлите приятелите си", приканва Гермър. Проектът, който включва и 3D принтиране на фигурки с героя, е бил представен с успех на Art Brussels, един от големите форуми за съвременно изкуство в Белгия.
Инфографика |
Като се има предвид, че кариерата на Стивън включва едномесечен престой без интернет в арт резиденция в Унгария, дали идеята му не е да се опълчи срещу тенденциите, които налагат социалните мрежи? "Със сигурност сме зависими от модерните начини за комуникация – надали бих могъл да живея и работя без имейла си. Но моят проект не е критика, просто коментар по темата. Когато става въпрос за нещо толкова голямо, няма как да го определиш като лошо или добро. Но предполагам, че ако инвестираш твърде много от времето си онлайн, губиш част от усещането си за реалността", казва артистът, роден в семейство с отношение към изкуството през 1980 г. в Компиен, малък град в Северна Франция. Но Стивън не намира нещо определящо за себе си в този факт. "Това е просто място на картата, можех да съм роден навсякъде." Трудно му е да изрази какво го е подтикнало към съвременното изкуство, но "със сигурност не е желание да търся голяма публика, а, напротив, да се дистанцирам от нея", Когато е на 19, започва да посещава по-често изложби и се впечатлява, че едно събитие може да случи не в галерия, а в нечий дом, и че артистите преследват самата идея и съвместната работа вместо странични цели. За собствените си проекти той няма претенции към мястото. "Мога да направя всичко навсякъде."
![]() |
Фотограф: Стивън Гермър
|
Освен из различни точки на Европа Стивън е имал изложби в Ню Мексико, Маями, Банкок. Като че ли остава изненадан от въпроса дали публиката из различните континенти реагира по различен начин на изкуството му. За него отговорът е очевидно не, а и като самоопределил се гражданин на света той не търси разлики между хората.
Питам го дали иска да продължи живота си на модерен номад или планира един ден да живее някъде за постоянно, но той замълчава за няколко дълги секунди, като че ли никога преди не се е замислял за това. "Да, всъщност бих искал някой ден да се устроя някъде. Или поне да имам адрес, на който да мога да правя поръчки", казва Стивън, преди да се разсмее шумно.
![]() |
Фотограф: Стивън Гермър
|
Честите визити в София вече са му дали впечатления за местните творци. "За тези четири години, откакто посещавам България често, със сигурност средата тук се развива, а и вече има различни проекти в тази насока в Пловдив и Варна. Но ми се струва, че съвременното изкуство тук трябва да бъде по-отворено, да не бъде съставено от малки кръгове хора, които да се оплакват, че нещата не могат да бъдат по-добри. А според мен е напълно възможно човек да започне кариера в България и хора като Иван Мудов, Камен Стоянов, Войн де Войн и Недко Солаков са добър пример. Може би най-осезаемо липсва буржоазията – хората, които да бъдат колекционери, които да подкрепят финансово изкуството. Има ги и тук, но са много малко", казва внимателно подбиращият думите си Стивън малко преди да отиде към "Червената къща", за да види как неговият Artist Book изглежда до другите творби.
Въпреки нестандарните си идеи Стивън не намира инициативите си за особено нетипични и през смях призначава, че доста често не разбира проектите на други съвременни артисти. С интерес гледа към инсталацията на българския артист Войн де Войн, чието лице на екрана е обвито в найлонова торба, а той като че ли се опитва да диша през нея. В следващия момент слага парчета нарязан домат по зърната на гърдите си. "Понякога просто трябва да почувстваш това, което артистът иска да каже и да не приемаш начините му да го изрази твърде директно", подхвърля Стивън и се втурва към различните части на помещението, за да открие инсталациите и фотоалбумите на свои приятели в България.
Повече за Make Steven Real и как може да помогнете на героя: www.facebook.com/makestevenreal
0gms се намира на ул. "Любен Каравелов" 12. Повече за нея на www.0gms.com
Още по темата
Антони Райжеков за технологията в изкуството и защо живеем във века на креативното общество
11 мар 2016Кураторът Виктория Драганова за Swimming Pool, най-новото пространство за съвременно изкуство в София
29 апр 2015
What a Wonderful World: певицата за нуждата да имаме споделени преживявания в кризисно време
6 дек 2019, 755 прочитания

Често предизвиква себе си, а с това мотивира и други хора към промяна
6 дек 2019, 1450 прочитания
7 дек 2019, 3044 прочитания
7 дек 2019, 2558 прочитания
7 дек 2019, 1490 прочитания
7 дек 2019, 1345 прочитания
7 дек 2019, 1172 прочитания