Космически обект 52292
Тридесет и три годишният диригент Йордан Камджалов, генерален музикален директор на град Хайделберг и главен диригент на Хайделбергската опера и филхармония, разказва пред Light за кръстения на него астероид и рационализирането на нерационалното
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Йордан Камджалов е спряган многократно за "първи". Роден в Търговище и завършил дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров", той е първият българин, приет да следва дирижиране в музикална академия "Ханс Айслер" в Берлин; първият чужденец, който е избран за поста директор на Хайделбергската опера; най-младият създател на фондация за даровити музиканти (учредява я на 29 години), и носител на редица международни отличия.
Когато се срещаме, Камджалов тъкмо излиза от Музикалното училище след многочасово прослушване на млади инструменталисти, певци, композитори и диригенти, които кандидатстват за финансиране или обучение в едноименната му фондация. "Сега имаше български музиканти, дошли от Русия, САЩ, Франция, Швейцария", обяснява ми той. Очарован от представянето им, виждам, че му трябва известно време, докато преминем към каквато и да било друга тема. Сядаме на пейка в Докторската градина малко преди да отпътува отново от София, и разговорът ни протича като музикално произведение, което Йордан дирижира. Дори без да движи ръцете си, през цялото време силното му присъствие и лидерска позиция доминират. В немските музикални издания го сравняват с Джони Деп, затова се вглеждам в лицето му с интерес, докато той разпалено обяснява за фондацията си – да, има нещо в черната коса до раменете и чертите му...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Браво на такива българи,няма значение възрастта,които поддържат изкуството/ музиката живо и на световно ново.Определено Музиката е велика,и.... не всяка става за стихо;)
Рядко коментарите ми са положителни,но браво на този млад човек.Енергията струи от него...
Браво! Само на 33 е, пожелавам му още по-големи успехи в бъдеще!
дано тази енергия да е с него за още много върхове
Впечатляващо и изумително.
Камджалов е човек призован... от музиката.
Попадал съм и на други негови интервюта. Той е наистина позитивен човек. Само веднъж е споменавал колко лошо са се отнесли с него в България чиновниците в министерството на културата. И като отговор на това той създава своята фондация.
Искам да чета за повече такива българи като Йордан Камджалов.
"Разказва ми, че майка му е музикант и именно тя го въвлича в изкуството"
Изобщо не съм изненадан. Майка му ми беше учителка в прогимназията. Имам сравнително подробни спомени, въпреки че беше преди около 10-11 години. Тя просто живее с музиката. Нито един час не съм имал усещането, че преподава с досада или нежелание. Правеше всичко възможно да възпита музикална култура и претенции у нас, но тогава хлапетата в напреднал пубертет и слабо развита ценностна система, кой да слуша, да внимава и да оценява. Чак години след това успях да попия от заразната и страст към музиката. И до ден днешен се сещам за нея като слушам ФСБ, Диана Експрес и т.н. Един от хората участвали активно във формирането на личността ми. А синът й вдъхновява с всяко свое интервю. Горд съм да познавам и двамата.
"Когато кандидатствах в Берлинската академия, не знаех и дума на немски. Тогава бях на 22 години. Много мои познати ме разубеждаваха да не пробвам. Но там, на прослушването, явно откриха моя излишък от енергия, която може да бъде култивирана. Отидох в Берлин с много фантазия и жажда за развитие и знание, но нямах техника и звукова култура."
Немците имат една характерна черта. Те просто харесват хората, които имат мотивация и желание да работят. За тях няма никакво значение дали си обучен, или не си, дали имаш постижения в някаква област, или не. Няма значение дали си българин, турчин, пакистанец и т.н. За тях е достатъчно да усетят, че имаш потенциала да се развиваш. Оттам насетне те ще те стимулират и ще ти помогнат да го направиш. Тази им способност да подбират правилните хора ги държи на върха.
[quote#7:"alex.raychev"]Немците имат една характерна черта. Те просто харесват хората, които имат мотивация и желание да работят. За тях няма никакво значение дали си обучен, или не си, дали имаш постижения в някаква област, или не. Няма значение дали си българин, турчин, пакистанец и т.н. За тях е достатъчно да усетят, че имаш потенциала да се развиваш. Оттам насетне те ще те стимулират и ще ти помогнат да го направиш. Тази им способност да подбират правилните хора ги държи на върха.[/quote]
Тука много много грешиш, генерално немците не харесват чужди хора с мотивация и желание да надминат самите немци, а пък чуждото образование като цяло не се признава.
Изключение може да правят културата и в последно време спорта.
Познавам млада музикантка, спечелила т.нар. стипендия в т.нар. фондация на Камджалов. Стипендия всъщност няма - има обещание за финансово подпомагане, "когато се наложи". Е, когато момичето поиска подпомагане за явяване на международен конкурс, му беше отказано. В същото време този човек продължава да прави прослушвания и да подлъгва децата с обещания за финансиране. Не знам дали Камджалов е подпомогнал някого, но това не пречи да се самоизтъква и хвали в медиите, кичейки се с епитети. Длъжност генерален музикален директор в Германия надали има, но въпросната личност или трябва да е "първият", или "генерален". Много реклама, много самовлюбеност около този човек. Фондацията трябва да се разследва, според мен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.