Красив ум
"Изправени сме пред дизайн на собствения си мозък", казва за Light испанският философ и педагог Хосе Антонио Марина


Ивайло Харалампиев

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Мозъкът ни е по-интелигентен от самите нас. Въпросът е как да се научим да се възползваме максимално от тази интелигентност", казва философът, педагог и писател Хосе Антонио Марина.
Той е един от испанските и международни учени, експерти, бизнесмени и артисти от различни области, събрали се на петото издание на конгреса Mentes brillantes ("Брилятни умове") в Мадрид. Всеки от тях разполага с 21 минути, за да представи последната иновация или нов проект, върху които работи и които, по думите на организаторите, "ще превърне света в едно по-добро място". Времето е изписано на големи монитори, а участниците рядко го надвишават с няколко минути.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Супер интервю. Даже малко съм разочарован, че е толкова кратко.
the era of mindful living
Мислех че идеята за влиянието на средата е мъртва . Не вярвам в нея.
'' за да се възпита добре, трябва едно добро племе.''
Тук се съдържа и диагнозата ни като нация, и лечението. Взаимносвързано е. Докато не се превърнем в добро племе, нищо в тази държава няма да върви.
А пластичността на мозъка е нож с две остриета - напоследък наблюдаваме масово негативното моделиране на мозъците, особено на децата и младите, от дигиталната технология. Голямо постижение би било, ако се открие начин за отсяване на въздействията върху мозъците ни, защото всеизвестно е, че сме най-податливи на отрицателните влияния.
Чудесно. Като прочета подобно интервю виждам, че все пак има останали мислещи хора. И си казвам е не съм луд, че не се чувствам на място в Бг кочината.
Благодарско на Капитал, че са го публикували.
Много интересна статия
До коментар [#4] от "princess_x":
Как би могла да е мъртва тази идея?
Едно семе, за да поникне му трябва походяща среда (почва, слънце, влага), няма как да стане иначе.
За щестие когато човек осъзнава това може да смени средата си :)
До коментар [#7] от "anahid":
Коментарът ти е в отговор на номер 3, нали? :)
"Племето" наречено работна среда формулира основните качества за правилно приключена работа и балансирано заредена мотивираност за реални резултати.Личността на всеки индивид е видима и ценена при равнопоставеност от материална гледна точка,което е основния стимулант за креативна и продуктивна колективна дейност.Конфликтите и конкуренцията се обезсмислят ,когато всеки дава най-доброто от себе си и уважението и доверието са на първо място.
Много интересна статия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.