Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Колко филми трябва да си гледал, за да създадеш корица на книга? Каква музика трябва да си слушал, за да изпълниш с дълбочина и радост нещо толкова обикновено като брошурата с програма на Чешкия център? Личат ли вкусът към Пол Остър, Кийт Джарет или Тарковски в извивките на печатните букви?
Изкуството на Кирил Златков е съсредоточено в малко на брой и близки по дух области – графика, плакат, дизайн на книги и букви, но въпреки това стъпва върху обширни територии. По-голямата част от смисъла му остава под повърхността. Ние сме възпитавани да ценим мелодраматичните културни жестове, шеметните обрати и бляскавите амплитуди. Работите на Златков не се стремят към това. Те посрещат със спокойствието на тоскански пейзаж, в който зрителят може да продължи да бъде себе си, докато общува по малко със скритите в тях културни пластове и се опитва да разбере повече. Защото не целят сензация, а трайна промяна на средата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
"Когато искам да мълча" е най-галената книга, която ми се е случвало да видя. В смисъл че на всички, ВСИЧКИ, им идва да погалят образите в нея. Това е книга за едно меланхолично, сияйно мече, а с него - и за всичко важно. Ей такива неща умее Кирил Златков. И освен другото е Светла Личност.
Така ми се иска тихо да се гмурна сред стенописните и иконописните занимания с учител като Кирил...
Кирил Златков е личност с особена аура, позитивен и етичен. Никъде не усетих и намек за фалш или поза. Занимава се с неща, близки до моите интереси, да не пропусна и Тоскана. :)
Отговорът му на последния въпрос прочетох няколко пъти. Има почти библейски смисъл и послание. Респект!
Много благ, умен и талантлив приятел. Жалко, че толкова рядко се виждаме.
Такива хора ни трябват повече. "И в София е добре, но трябва да се направят някои промени – главният архитект на града трябва задължително да бъде холандец, французин или португалец, може и да се редуват. Всички ръководни длъжности в държавата до ниво управител на пощенски клон трябва да бъдат трайно заемани от германци, тук-таме за цвят – норвежци. Всички сервитьори трябва да бъдат гърци или турци."
И... Да. Повече такива хора ни трябват.
Изключителен художник на корици на книги! Каквото направи - все е хубаво!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.