Микрокосмос Мауърпарк


За един секънд хенд пазар, прерастнал в културен модел

От древността хората имат едни и същи мечти – човек върви през гората и намира златно съкровище. Приказни герои се натъкват ненадейно на вълшебни предмети, чуждоземни търговци примамват с опасно омагьосани стоки, които променят съдби. Случва се и днес, с особен чар на едно особено място – пазарът за вещи втора употреба в Мауърпарк, Берлин.

Неделният ден тук започва, докато съботата още не е свършила – в онова междинно време между тъмното и светлото. Дъждът тъкмо е спрял, мирише на топло кафе и мокри камъчета. Първите търговци се трупат пред сборния пункт, за да разпределят 500-те щанда и да платят таксите си. Нещата вървят по списък, затворен от миналата седмица, и всичко е ясно – 7 евро линеен метър за сергия, 33 евро за триметров щанд с покрив. Флориан, току-що дипломиран млад инженер, е тук за пръв път. Взeма щанд с покрив, защото се очаква жега. Дошъл е със съквартиранта си, другия месец напускат общата си квартира и искат да разпродадат ненужното – предимно винили, събирани с години за няколкото им съвместни диджей изяви. Флориан се мести при гаджето си и освен винилите вече не му трябват и прахосмукачката, ютията и многото слънчеви очила. За разлика от него съседите му по сергия са често на пазара с тематичните си стоки. Отляво е Афифе – пълна туркиня, която продава стари бижута, изпекла е кекс за клиентите. Отдясно е Детлеф – белобрад чешит във военна униформа, колекционер на всякакви камуфлажи от Bundeswehr-а, продава и цветни войничета и гилзи. Като нищо да ги събрал наоколо – самият Мауърпарк (Паркът на Стената) се намира в доскорошната Зона на смъртта, ничията земя между стените на немско-немската граница, години наред празен ареал. След падането на стената хората окупират тези до скоро забранени зони и ги превръщат в зелени площи за развлечения и отдих – символ на освободените пространства, в буквален и преносен смисъл. Днес Мауърпарк е едно от най-шарените места, които човек може да си представи: 8 хектара свободна зона за почивка, спорт, импровизиранa музика под открито небе и незаменими залези; за квартални клики и туристи от цял свят, художници-айляци, рисуващи с години произведението на живота си, баскетболни маниаци, хипари, експериментиращи с йога в причудливи стойки и теоретици на живота, разтягащи дълги локуми сезон след сезон. Нескончаемата атракция обаче е горе на високото, където още стърчи стената - денонощно се появят нови и нови графити върху нея. Гъсто наредени момичета и момчета изпръскват стотици флакони спрей ежедневно и ако имат късмет, творението им остава там цели два дни, докато следващото не го покрие. Истинска привилегия е да се вредиш да рисуваш в неделя, когато малкият парк се пука по шевовете от 50 000 постители, дошли на флиймаркета.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bahko avatar :-|
    капитализЪма
    • - 1
    • + 32

    Ами така е - хората от западна Европа са по-напред, защото не просто консумират като замаяни, купувайки тонове нови и нови лъскави китайски боклуци, а ползват всичко до момента, до който е реално ползваемо, па дори и малко от 'лъскавкото' да се е обелило. Така е и с рециклирането на ПВЦ бутилките, и т.н. Затова и нямат проблем със сметищата. А самите места, на които се извършва смяната на собственост на старите вещи, не изпълняват само ролята на прости битаци, а и на културни центрове, обединяващи млади и стари.

    Поредна прекрасна статия на г-жа/г-ца Денева, поздравления.

    Нередност?
  • 2
    tsonkooo avatar :-?
    Тsonkooo
    • - 2
    • + 1

    На бит-пазарите търговците са предимно имигранти, често нелегални. Това е единственият им начин да си изкарват хляба. Но когато продажбите зациклят, се минава на незаконни сделки - наркотици, крадени вещи, сутеньорство.
    А има и много редки и интересни неща, както и забавни хора.

    Нередност?
Нов коментар