

Мариана Мелнишка

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Зимата бавно напуска и периферията на София. След разходката по Коледа из "Лозенец" се насочих през "Цариградско шосе" към лабиринта от улички покрай дългата "Цар Иван Асен ІІ", по която някога се движеше трамвай №4. Живяла съм за кратко, а съм работила дълго в този квартал, но толкова красив като сега не бях го виждала. Някога в общата сивота изящните фасади сякаш се бояха да направят впечатление, а и нямаше кой да ги пооправи и развесели с цветни бои. Докато очаквах да завали повече сняг, то и малкото взе, че се стопи, а през обезлистените клони слънцето обля с охро сияние пъстри стени и прозорци с ажури. Тук като че ли никой никого не засенчва - къщите са достатъчно ниски, за да не си пречат, а по единствената широка улица няма толкова високи сгради, че да захлупват отсрещните. Нещо повече - премине ли човек през портала, оформен от двете модерни за 30-те години на ХХ век пететажни кооперации "Царевец" и "Асеновец" откъм Орлов мост, навлиза в някакъв особен свят – по-уютен, по-човечен сякаш. Автомобилите, дори големите, не хвърчат като другаде, защото паветата и многото пресечки ги смиряват. "Цар Иван Асен" гостоприемно ме канеше да откривам хора и тайни... Смълчани и непознати отначало, къщите и уличките постепенно зашептяваха многогласно, обитателите им открехваха пред мен стари поолющени или наскоро подновени високи и ниски врати, спомняха си трескаво, показваха ми родословни книги, препращаха ме към заглавия на томове, търсеха снимки, сочеха убегнали ми архитектурни детайли... Историите им звучаха до кресчендо в ушите ми, архиви и библиотеки ми поднасяха като на бърз каданс хроники и снимки; всезнайкото интернет разбули докрай останалите загадки.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Чудесна разходка из София. Точно това обичам в този град.
Живяла, живяла, колко да е живяла? Повече от "малко". В печатното издание, което си купувам за грешни пари е "Цар Иван Асен І". И на абсолютно никой от София няма да му хрумне да нарича тази улица "Цар Иван Асен"! Само "Иван Асен", за да се различава от "Цар Асен". Аре чао и успехи в журналистиката.
"Оттук до Орлов мост е нещо като фасада на квартала - с къщи, строени с много фантазия и замах"........
Това е моята улица и имам снимки, от това как са изглеждали тезиу къщи преди 50 години. Тези сгради определено са строени с много фантазия и е влагано творчество. Повечето наследници обаче изобщо не се грижат, нито за фасадите, нито за дворовете, следейки принципа по-добре "пакситанска къща в София", отколкото "централна улица в Пакистан".
Всичко е налепено с кръпки, винкелни дограми и никога няма консенсус, относно кой цвят и модел на фасадата ще пасва най-добре, а е просто едно масово налагане на хаотична комбинация от посредственост и липса на елементарни естетични възгледи, за съжаление. И не, графитите по тези сгради не са символ на модерна София, а символ на това, че гражданите предпочитат да си купят нов телевизор за триизмерно кино, вместо да си боядисат етажа или фасадата (личен опит от съседи на Иван Асен).
До коментар [#2] от "roooster":
Я провери пак царската номерация в печатното издание, та да знаем дали да ти пожелаем успех в историята! ;)
А улицата си се казват така, както "Раковска" се казва "Г.С.Раковски", а "Дондуков" - "Княз Александър Дондуков" (примерно).
Познавам квартала и сърцето ми се свива при всяко саниране в гащено розово, което не ни подмина-на ъгъла на Мусоргски и Гогол е една от най-грозно санираните сгради в София! И тя ще изглежда така завинаги! Обичам квартала, виждам някои срамежливи опити да се възвърне стария му вид- на възпитан и образован университетски преподавател! Истина е, че мутробарокът не се установи в нашия квартал, но всички останали злини се случиха - винкели, занемарени фасади, разноцветно, безвкусно и безмислено саниране-"кой когато може и както го разбира". Може много да бъде винена общината, но малко от хората са свършили работата в собствения си двор!
До # 4, да имам изданието и мога да го покажа, в ръцете ми е. На млади години и по малко опит мислех, че сексуалните комплекси са водещи, но по късно разбрах, че провинциалните са далеч напред. Нищо лично.
[quote#3:"totalblackout"] Повечето наследници обаче изобщо не се грижат, нито за фасадите, нито за дворовете, [/quote]
Защо да се грижат? Те повечето от тях получиха всички наготово, ей - така отникъде реституцията им върна едни имоти, които макар ми на техните предци, всъщност са им чужди.. Те никога не са ги имали като свои.. Подареното - то не се цени, само се... цоца!
И сладкарница Пчела да не забравяме, която е също по тази улица-едни от най-добрите торти в София!!!
До коментар [#7] от "bestbuy":
Прав си, че ние не ценим наследството си, но е и въпрос на манталитет. Това важи не само за сградите, собственост на частни лица, но и за сградите, стопанисвани от общините и то за цялата страна. Ако гражданите на Италия или Египет следваха нашите правила, досега на мястото на пирамидите и Колизеума трябваше да има построена Планета Пайнер или грозни софийски плексигласови стени с типичните постери, шумно рекламиращи концерти на Марин Веселинов.
[quote#0:"Дн"] .............. премине ли човек през портала, оформен от двете модерни за 30-те години на ХХ век
ската , ........
ише на евтин чар...вероятно защото голяма част от Софиянците-родени в квартала вече не са тук....
пететажни кооперации "Царевец" и "Асеновец"
откъм Орлов мост, навлиза в някакъв особен свят –
по-уютен, по-човечен сякаш[/quote]
без да съм "оригинал софиянец" , тръгна ли по "Иван Асен" след Орлов мост..между въпросните кооперации.............
имам друго усещане...не е внушение следствие прочетеното сега !
още навремето пътувайки в трамваи 4 и 10 разбирах , че това е София
не онази насилената ,с белокаменният Кич - построен от "Новите потурести герои" а онази-неподправената,истин
Софийската София
естествено сега дори "Иван Асен " е пософиянчена , колоритът е пъстър,провинциален........ми
Едва ли са много заминалите от Люлин,Младост и Обеля - така че критикарите да го отчетат
Разбирам жителите на квартала,които направиха протест срещу плановете за асфалтиране на Иван Асен - това е София - павета,тишина и софийско лустро.........
място за асфалтиране - Бол
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход