"Б" като бохем
Духът на Бургас през архитектурните постижения на италианеца Рикардо Тоскани и фамилните истории в града от началото на миналия век


Мариана Мелнишка

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Леко се диша в Бургас. Може да е от морето, може да е от ваканционното настроение, с което най-често го посещаваме, но нали и в медийните класации на два пъти се оказва най-добрият за живеене град в България... За себе си открих тайната на особеното значение на този крайморски град. Долових я със сетивата си, изрових я от спомените си, прочетох доказателства за нея в книгите и в интернет форумите, видях с очите си многоликата й красота – Бургас има своя духовност. Тя се състои от енергия и артистизъм, гарнирани с бохемство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Бургас! Благодаря за статията!
Чудесен разказ. Разходих се в миналото. Ето какви хора са развили Бургас и са оставили своя отпечатък. Кой завършил във Виена кой в Брюксел, отказали асистентски длъжности и се върнали за да помагат на Отечеството и сънародниците си. Поклон.
Това лято бях в Бургас за няколко дни и любопитното е, че съм наснимала същите къщи, само дето не знаех нищо за тях.
Много ми хареса Бургас, Варна му диша праха вече!
Показана е онази част от Бургас, която да те накара да искаш да живееш там. Има история, и си я пазят и поддържат.
"М" като рудник.
за нещастие е останал съвсем малко от този дух. Сега градът е преселен с алчни хотелиери/деятели на туристическото дело и обикновени селяци от областта
Винаги ми е бил любимият морски град. Море, страхотни хора, вкусна рибка. Дано атмосферата му се запази.
Благодаря за информацията в статията!
Много хубава статия за хубави къщи. Също като града и хората.
П.П. И с тази Морска градина, направо не се траем.
Благодаря за статията! Началото на 20 в. е един от най-интересните периоди за архитектурата изобщо. Най-красивите сгради в България, не само в Бургас, са оттогава. В София работят Грюнангер, Румпелмайер и братя Прошек. Никола Лазаров е един от най-значимите български архитекти.
Shift>100 години по-късно и виждаме, че фантастичните фасади, са "обогатени" с климатици, кабели, сатеУитки, санирано, пластмасова дограма, рекламни пана във всевъзможни цветове, преправени входове, зазидани прозорци и т.н. В Барселона или Флоренция например, също е горещо, но няма да видите климатици по фасадите в центъра. Отношението е важно!
Преди години Столичната община подходи плахо с предложение за сваляне на климатиците от обществените сгради. До момента нищо не се е случило. Наредба за фасадите в централните градски части е добро начало, въпросът е в последователността и настойчивостта, за да се промени отношението.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.