

Мариана Мелнишка

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
И с къщите е като при хората – някои са орисани да живеят дълго, други ги сполетява неочакван обрат на съдбата, но имат ли късмета да попаднат в грижовни ръце, остават да напомнят за други времена и нрави. На пролетното слънце грейнаха фасадите на няколко от най-щастливите къщи в София и полюбопитствах кой ги обитава и поддържа през второто столетие на живота им.
По някогашната "Царя" – от Орлов мост към софийския "акропол" около Народното събрание, още в първите години на миналия век се оформили виенските черти на европейския лик на младата ни столица. Дължим ги на австрийския архитект Фридрих Грюнангер, привлечен към общественото ни градоустройство само една година след Освобождението, току-що завършил Академията за изящни изкуства във Виена. В България той строи повече от три десетилетия в стила на късния историзъм, обогатен от модерния тогава югендщил, но същевременно се е придържал и към византийските образци от българската национална архитектура.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Прекрасни сгради и навярно собствениците им са били добри и работливи хора.
Благодаря за прекрасната и информативна статия. Жалко за разбитите съдби след като идват комунистите...
Оставили сатези поколения красива архитекту а, а след нас - мутробарок.
Спестихте, че сградата на Славянска е собственост на Цветелина Бориславова (Кака) ;)
С две думи, ако не са били комунистите, които са избили цялата интелигенция, за да могат лично да се облагодетелстват /и те, и децата им, и внуците им/... сега щяхме да сме на нивото на Германия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.