От Стария мост на Перловската река... покрай Попа на Графа... край лика на Джон Ленън... зад скамейката с Дядо Славейков... встрани от Банкера и там до Гарибалди на кон... За километър и нещо се извървяват няколко века история, преминава се през три архитектурни стила, долавят се делата на властници, на учители и на бохеми. И всичко това, озвучено с грохот на трамваи, клаксони на коли, подвикванията на зеленчукопродавачите, а от време на време се разнася и звън на черковни камбани - добре дошли на ул. "Граф Игнатиев", единствената почти успоредна на бул. "Дондуков", само че през три квартала.
Така двете улици все едно обрамчвали града на кръстопът още отпреди той да е станал столица - едната го отваряла на запад, а другата отвеждала на югоизток, та най-напред я нарекли "Самоковска" или "Стара улица" и тогава до Самоковския (Стария) мост свършвал градът. Това ясно личи в акварелния пейзаж на моста, рисуван от австриеца Йосиф Обербауер – строителят художник, изобразил следосвобожденска София, на която посветил труда и живота си. А неговият връстник и сънародник Константин Иречек, историк и педагог в събуждащата се за свобода България, възторжено писал, че пример за такъв бърз възход като на нейната столица не е отбелязан в историята на никой европейски град.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Чудесна архитектурна разходка по Графа, благодаря!
Следващият път, като мина оттам, специално ще огледам представените къщи, обикновено не вдигам глава нагоре, за да забележа, какви архитектурни шедьоври са.
Иван ЕВСТРАТИЕВ Гешов!
Тя е с адрес "Граф Игнатиев" 15 , съществува от почти сто години и е построена като общежитие за бедни студенти от благодетелния Иван Евстатиев Гешов и съпругата му Мария, чиито имена отдавна вече са заличени и забравени. Добре че поне мозайката на стълбището е съхранила годините на началото, 1924 - 1926.
ИВАН ЕВСТРАТИЕВ ГЕШОВ
Графа е най-софийската улица от край време, през всяко време, с училищата/6 и 7 в близост/, заведенията, под колоните, закусвалните, клубовете, Свети Седмочисленици, трамвая.Преди имаше и кина и Преспа, и приятните улички напряко на Графа
Винаги е била жива улица с много пешеходци, магазини, звуците на трамвая
Да, не вдигаме глави в София към красивите сгради. Мисля, че е време общината да постави табелки на сградите-паметници на културата, за да привличат вниманието на хората. В чужбина съм виждала такива табелки на много по-неинтересни и незначителни сгради, но хората ценят и най-малкия знак за култура. Приятно е да се движиш в една одухотворена среда.
facebook/Graf.Ignatiev.Street.Sofia
Сякаш трябваше именно в Графа да бъдат инвестирани пари за превръщането му, в напълно пешеходна улица. Крие, далеч повече чар от Витоша.
Наистина интересна статия за една от най-хубавите улици в София. Искрено се надявам, че в най-скоро време общината ще се справи с драсканиците, които превръщат в гето една улица с толкова красиви сгради и дух.
Трябват истински паметници на културата сипещи мазилка и тухли желателно по-големи парчета. За съжаление уникални сгради като старата обувна фабрика на Опълченска и старото тролейбусно депо на Сточна Гара не бяха запазени за поколенията, за щастие поне къщата на Гошо Тарабата на Опълченска няма да бъде съборена и ще може да рухне сама когато и дойде времето.
За съжаление хората малко ценят красотата на дома си, след като решават да забучат по най-грозен начин външни климатици на фасадата и да я унищожат по този начин. Явно вътрешният комфорт е по-важен от това как изглежда фасадата на домът ти в днешно време. Наистина жалко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.