Другата Грузия
Модерен дизайн, стари къщи, храна, вино и слънце в столицата на една от новите водещи туристически дестинации


Младен Петров

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Няма да повярваш какво беше преди 10 години", е често повтаряно изречение, докато чуждестранните посетители клатят одобрително глава, разхождайки се из грузинската столица Тбилиси. Устремена към Европа, отскоро и без визи, Грузия усилено се старае да заличи следите от близкото минало, белязано от войни, авторитарен режим и безправие. И в много отношения успява. "Толкова много положителни статии за Грузия излязоха, че няма как да не пуснат вече директни полети от Лондон", казва с надежда живееща от дълги години в Тбилиси англичанка. Наскоро в поредната си статия оттук "Ню Йорк Таймс" описа страната като Калифорния на Кавказ, а Vogue започна списъка си с 10 задължителни места за посещаване през 2017 именно с Грузия. С щедри дози грузински чар, изключителна храна, вино и архитектура (стара, нова, зашеметителна, лющеща се и подкрепяна с метални конструкции от срутване), Тбилиси е готов за още повече посетители. Няколко полезни неща и адреси извън туристическите клопки, които трябва да знаете за един от най-забележителните градове в Източна Европа (Западна Азия, ако разчитате на квалификацията на ООН).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Точно се ентусиазирах да ходя и гледам, летището на Уиз е еквивалент на Пловдив, по-близо до разни национални паркове, Поти и морето им. Ако е до там, сложете и цена на кола с ферибот от Варна до Поти, и особености на трансферите от по-далечни места до Тбилиси.
До коментар [#1] от "pi4er":
хах, фериботът е товарен и минава пътьом през Одеса, ще се лашкаш седмица със закоравялите моряци, успех!
До коментар [#2] от "nage":
Не е така, има фери и от Бургас. Два дена е пътя до Поти и струва 120 евро.
Харесва ми идеята за лашкане на товарен ферибот. Било неповторимо от много аспекти, но не по всеки вкус. И не евтино.
А ферито от Бургас - супер. Хубава локация сме си България.
Колата, жената и айде за седмица в Кавказките планини. По западните страни плащат луди пари за подобни екзотики.
Уиз, и тяхното не е зле, приветствам и тях.
Ски в Бакуриани за любителите на новото.
Много инетересна статия.Интригуващо.
Поздравявам автора,Петров.
Благодаря, г-н Петров.
П.С Ще се радвам да се разходите и до Ереван ;)
Хубава статия за слабо позната държава и гостоприемен народ. Ще си позволя обаче да не се съглася с високата оценка за грузинските вина. Пробал съм много от тях и общото впечатление е, че са пивки, но като цяло не са нищо особено. Отгоре на това са доста скъпи за качеството си. Сходни сортове от Южна Америка, Австралия, а и от България често пъти са значително по-богати на вкусова палитра, а и на по-ниска цена.
Наскоро посетих Грузия и я препоръчвам силно! Отлична дестинация за ски и сноуборд - Гуадури.
"В Грузия автомобилът предоставя неограничени преимущества и е символ на престиж...Местните шофьори, без значение на пола, свободно се отдават, понякога едновременно, на две страсти, докато шофират - пушене и говорене по телефона, без hands free естествено...Тбилиси е и град с постоянно увеличаващ се трафик - по статистически данни на всеки трима жители на града се пада по един автомобил – но без адекватната за такова движение инфраструктура. За пешеходците това означава неравна борба с шофьорите и по тротоарите, в по-голямата си част заети от безразборно паркирани автомобили. За съжаление местните власти не правят почти нищо за разрешаването на проблема."
Познато? И всичко тръгва от "престижа". Да се знае.
Приятна за четене статия!
Бих предложила на автора да направи тематични продължения - напр. за грузинските тостове, вицове...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход